sporty zimowe

Jak bezpiecznie uprawiać turystykę górską i sporty zimowe?

Opublikowano: 26 grudnia 2019

Rozpoczyna się sezon zimowy w polskich górach. Z roku na rok w sezonie zimowym w Tatrach  zwiększa się liczba turystów, w tym także próbujących coraz trudniejszych form aktywności górskich. Warto wiedzieć, jak bezpiecznie uprawiać sporty zimowe, jak bezpiecznie uprawiać zimową turystykę górską, jazdę na nartach i snowboardzie?

Rozpoczął się sezon zimowy w polskich górach. Trwa on w naszym kraju od grudnia do kwietnia. Liczba biletów wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego sprzedawanych w tym czasie rośnie. Zwiększa się także z roku na rok. W sezonie zimowym 2017/2018 przekroczyła 751,7 tys. odwiedzających TPN. Prognozuje się, że w bieżącym sezonie 2019/2020 będzie równie duża.

Coraz liczniej podróżujemy, ale także coraz częściej pragniemy przeżyć coś wyjątkowego. Polaków coraz bardziej pociągają ekstremalne aktywności zimowe. Jest to spowodowane także tym, że chętnie pokazujemy i chwalimy się w mediach społecznościowych ekstremalnymi sytuacjami w jakich się znajdujemy. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że narażamy własne i najbliższych życie. Dlatego warto wiedzieć jak bezpiecznie uprawiać sporty zimowe.

Gdzie Polacy najchętniej wyjeżdżają w sezonie zimowym?

Polacy najczęściej uprawiają sporty górskie w kraju, głównie w Tatrach. Znaczna cześć polskich turystów w ciągu ostatnich 12 miesięcy w tym celu wyjeżdżało także za granicę. Najpopularniejsze zagraniczne kierunki uprawiania sportów zimowych to Słowacja i Kraje Alpejskie – wynika z badania przeprowadzonego przez PZU w listopadzie 2019 r.

Jakie sporty zimowe są uprawiane najchętniej?

Najchętniej uprawiane przez Polaków sporty zimowe to turystyka piesza i jazda na nartach. Turystykę pieszą uprawia 80% wyjeżdżających w góry w sezonie zimowym. Na kolejnych miejscach są: jazda na nartach, jazda na rowerze i jazda na snowboardzie. W przypadku najpopularniejszych aktywności to właśnie jazda na snowboardzie jest wskazywana jako najbardziej niebezpieczna. Jednocześnie to właśnie ten rodzaj aktywności zimowej większość wskazuje jako tę, najchętniej spróbowaliby podczas zimowego sezonu. Dużą popularnością cieszą się także: wspinaczka skalna i speleologia.

sporty zimowe

Jak bezpiecznie uprawiać sporty zimowe?

Żeby bezpiecznie uprawiać sporty zimowe należy dobrze się przygotować i przestrzegać podstawowych zasad. Przed wyjściem w góry należy sprawdzić pogodę i naładowanie telefonu komórkowego. Należy zejść z gór, kiedy nadchodzi załamanie pogody. Przed wyjściem w góry należy informować inne osoby o tym, że wychodzimy w góry, a także o tym: gdzie się wybieramy i kiedy planujemy powrót. Ważne jest także sprawdzenie sprzętu przed wyjściem. Należy być także zabezpieczonym na ewentualną zmianę pogody w postaci odpowiedniego ubrania i sprzętu. Trzeba też znać swoje ograniczenia i starać się nie przekraczać swoich możliwości. Powinno się zawsze dokładnie planować trasę wycieczki i mieć na nią odpowiednią ilość jedzenia i picia. Bardzo ważne jest sprawdzanie zagrożenia lawinowego. Tu potrzebna jest także wiedza co dokładnie oznacza dany stopień zagrożenia lawinowego. Należy również używać tylko swojego sprzętu sportowego. Chodzić w góry z innymi doświadczonymi ludźmi. Powinno się korzystać tylko ze sprawdzonych wypożyczalni sprzętu  sportowego i górskiego. Ważne jest także, żeby cały rok dbać o swoją kondycję.

Z badań wynika, że trzy pierwsze zasady postępowania w górach są przestrzegane przez znaczną część turystów. Jednak pozostałe zasady są ignorowane przez ponad 40% pytanych. To zbyt mało, żeby być bezpiecznym w górach.

Niebezpieczny brak wiedzy o sprzęcie

Chociaż polscy turyści są coraz lepiej wyposażeni, nadal brakuje im wiedzy i umiejętności posługiwania się posiadanym sprzętem – mówi Jan Krzysztof, naczelnik TOPR. Wskazuje on na częstą niefrasobliwość turystów i brak elementarnej wiedzy m. in. o stopniach zagrożenia lawinowego. Podkreśla, że wiedza ta jest potrzebna przy uprawianiu każdego rodzaju aktywności zimowej w górach, nie tylko sportów ekstremalnych.

szkolenia lawinowe

Dlatego w Polsce i na Słowacji jest prowadzona akcja kursylawinowe.pl. W jej ramach są organizowane szkolenia lawinowe i skiturowe prowadzone przez doświadczonych ratowników TOPR. W ramach projektu, którego patronem strategicznym jest PZU, są realizowane także kursy edukacyjne i prewencyjne. Ich celem jest zwiększenie świadomości zagrożeń, a także promocja bezpiecznej i odpowiedzialnej turystyki górskiej.

Ewa Ploplis

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
skarpety trekkingowe
Wybierając się w góry, musimy zadbać o odpowiedni strój. O i...
aktywność fizyczna
Dni stają się coraz dłuższe, zza chmur odważniej wychyla się...
Gimnastyka artystyczna
Gimnastyka artystyczna to dyscyplina sportu, budując...
Mazovia Cup
Wdniach 2-3 grudnia hala sportowa Gminnego Ośrodka Sportu i...
AWAKE
Awake, szwedzki producent desek z napędem elektrycznym oraz...