imię dla chłopca

Imię dla chłopca w 2018

Opublikowano: 4 marca 2018

Jakie trendy będę panować w imionach dla chłopców w 2018 roku? W nadawaniu imienia kierujemy się jego znaczeniem, cechami osobowości, patronami, skojarzeniami, datą urodzin i imienin. Co jeszcze warto brać pod uwagę przy jedynym takim wyborem w życiu?

Przygotowanie listy najładniejszych imion nie jest rzeczą łatwą, głównie dlatego, że będzie to zawsze subiektywne. Ile ludzi, tyle gustów. Zatem tworząc dla naszych czytelników propozycje sięgnęliśmy kilka lat wstecz i prześledziliśmy jakie imiona były modne, co zmieniało się na przestrzeni lat i jakie są prognozy na rok 2018.

Od dłuższego czasu utrzymuje się trend tradycyjnych imion, w czołówce jest: Antoni, Jakub, Franciszek. W województwie mazowieckim najwięcej jest właśnie Antosiów, Jakubów i Janów. W Nowym Roku zapewne zamiłowanie do tych klasycznych i pięknych imion wciąż się utrzyma. Przybyć nam może również: Filipów, Szymonów, Tymonów, Wojciechów. Warto rozważyć mniej popularne imiona, które będą inspirować innym, a zarazem niczym nie ustępują o tych nadawanych najczęściej. Oto według nas propozycje najładniejszych imion męskich.

Imię dla chłopca

Bruno – w Polsce imię wciąż rzadkie, mające silne korzenie germańskie, oznacza „niedźwiedź”. W kulturze współczesnej nasuwa się wiele różnych skojarzeń z imieniem Bruno. Bruno Mars – muzyk znany na całym świecie. Bruno Banani – marka perfum. Bruno Schultz – pisarz i grafik. Wśród świętych kościoła katolickiego św. Brunonów jest aż pięciu. Jeden z nich św. Bruno Kartuz – pochodził z Kolonii z zamożnej rodziny. Po ukończeniu studiów we francuskim mieście Reims został kanclerzem arcybiskupa. Założył również najsurowszy zakon w Kościele katolickim w mieście Grenoble, gdzie obowiązywało bezwzględne milczenie. To człowiek, który swoje życie poświęcił pracy, modlitwie i nauce.

Tobiasz – imię hebrajskie, pochodzi od wyrażenia tobijjahu oznaczającego „Bóg jest dobry”. Jedna z ksiąg biblijnego Starego Testamentu nazywa się właśnie Księgą Tobiasza i opowiada o wędrówce Tobiasza z aniołem i psem, podczas której pokonują wiele życiowych przeszkód. Oprócz wzruszającej historii patrona, warto wziąć pod uwagę fakt, że hebrajskie słowo tob oznacza dobro w najszerszym i najgłębszym znaczeniu. W związku z czym jest tłumaczone także jako „piękno”, „szczęście” i „to co najlepsze”.

Gustaw – imię pochodzenia germańskiego, oznaczające „walkę”.  Patronem Gustawa jest św. Gustaw, misjonarz z IX wieku, pochodzący ze Szwecji. Towarzyszył św. Oskarowi, apostołowi Skandynawii w jego podróżach misyjnych. Słynął z łatwości nawiązywania kontaktu z mieszkańcami terenów misyjnych. Imię to zajmuje 49. miejsce wśród imion nadawanych w tym roku w Warszawie.

Leonard –  imię łacińsko-germańskiego. Oznacza tego, który jest silny „jak lew”. W Polsce nadawane od XII w. Patronem Leonarda może być jeden z trzech świętych papieży: św. Leon Wielki, św. Leon III, papież, św. Leon IX, papież. Św. Leonard z Noblac był synem wysokiego dworzanina króla Franków, Chlowisa. Został ochrzczony przez św. Remigiusza z Reims, a ojcem chrzestnym był sam król. Leonard, mimo dobrego urodzenia, nie wykorzystał swoich koneksji, wybrał żywot prostego mnicha pustelnika nieopodal Noblac. Szybko rosła jego sława, która wynikała z jego wielkiej pobożności, dobroci i cudów.

Olgierd – to imię, o którym niewiele wiemy. Na pewno ma litewskie pochodzenie. Nie mamy jednak jasności co do znaczenia imienia. W Polsce pojawiło się w XIV w., wraz z przybyciem Władysława Jagiełły, ale dopiero na początku XIX w. zaczęło być nadawane.

Seweryn – imię pochodzenia łacińskiego, które powstało od słowa „severus” – „srogi, surowy”. Patronem jest św. Seweryn Boecjusz – filozof, który pozostawił po sobie wiele dzieł filozofów greckich. Chłopiec o tym imieniu może zatem wyrosnąć na wybitnego jako psychologa, lekarza, ratownika.

Bernard – imię pochodzenia germańskiego. Pochodzi od staroniemieckich słów „bern” i „hart”, oznaczających “silny niedźwiedź”. Można zatem przypuszczać, że człowiek o tym imieniu będzie wymagający i władczy. Wśród patronów Bernarda wymienia  się św. Bernard z Clairvaux. Był to człowiek, który zakładał liczne klasztory, podróżował i pisał dzieła teologiczne. Bernard zapisał się na kartach historii jako inicjator drugiej wyprawy krzyżowej do Ziemi Świętej.

 

Najpopularniejsze imię dla dziewczynki

 

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *