II Bal dobroczynny w Muzeum Narodowym w Warszawie

Opublikowano: 26 marca 2018

12 lutego w gmachu głównym Muzeum Narodowego w Warszawie odbył się Drugi Bal Dobroczynny „Spragnieni Piękna. Nowoczesność. Lata 50. i 60.” z udziałem wyjątkowych gości i przyjaciół Muzeum, organizowany przez Stowarzyszenie „Przyjaciele MNW”. 

Muzeum Narodowe istnieje od ponad 150 lat. Przez ten pokojowy, ale też burzliwy czas naszej historii, wspierało je wielu ludzi. W zeszłym roku opowiadałem o niektórych z nich i o ich potomkach obecnych na balu. Tę opowieść chciałbym kontynuować i w tym roku, przywołując postać Kazimierza Sobańskiego (…). Wszyscy Państwo, kupując bilety na bal, uczestnicząc w aukcji, zostając Przyjaciółmi Muzeum Narodowego, mogą, podobnie jak Kazimierz Sobański, zapisać się w historii tego najważniejszego miejsca kultury i sztuki w Polsce. powiedział podczas wieczoru Paweł Kastory, prezes zarządu Stowarzyszenia „Przyjaciele MNW”.

Ważnym punktem wieczoru była niezwykle emocjonująca aukcja charytatywna, na której wylicytowano cenne i unikatowe przedmioty, a wśród nich wazony Malwiny Konopackiej.

Specjalnie na tę okazję przygotowana została seria wazonów „OKO Teresa”, które zostały ozdobione i zmodyfikowane przez artystów: Pawła i Julię Althamerów, Agatę Bogacką, Tymka Borowskiego, Agnieszkę Brzeżańską, Dorotę Buczkowską, Jana Dobkowskiego, Jarosława Modzelewskiego, Włodzimierza Pawlaka, Jadwigę Sawicką i Honzę Zamojskiego, oraz samą Malwinę Konopacką. Na aukcję zostały przekazane również dwa kultowe fotele RM 58, autorstwa Romana Modzelewskiego, w unikatowym, nieprodukowanym wcześniej kolorze, oraz rzeźba polsko-meksykańskiego rzeźbiarza Xawerego Wolskiego. Dodatkowo przedmiotem aukcji były : mecenat nad Salą Pasteli Stanisława Wyspiańskiego oraz „adopcja” jednego z najsłynniejszych dzieł polskiego malarstwa – obrazu „Hamlet polski” autorstwa Jacka Malczewskiego.

Fot. Mieszko Piętka/AKPA

Aukcję poprowadził Juliusz Windorbski z Desa Unicum.

Partnerami zostały firmy Tacit i Vzór, a udział w niej wzięli nie tylko goście balu, ale również wszyscy zainteresowani miłośnicy sztuki i kolekcjonerzy, których reprezentowali przedstawiciele portalu Artinfo.pl.

Goście balu wsparli również finansowo renowację obrazu Jana Rembowskiego „Uchodźcy” oraz specjalistycznego stołu konserwatorskiego. W tym celu została przygotowana specjalna aplikacja umożliwiająca elektroniczną płatność za wybrany fragment dzieła.

Wśród uczestników balu, oprócz członków Stowarzyszenia i przedstawicieli Muzeum, znaleźli się również biznesmeni, politycy, dziennikarze, artyści oraz projektanci, którzy stworzyli suknie wieczorowe w ramach projektu „Spragnieni piękna”. Tego wieczoru można było podziwiać te unikalne kreacje na paniach, którym udało się wcześniej je wylicytować.

Fot. Mieszko Piętka/AKPA

Bal poprowadził Hubert Urbański, a całą imprezę uświetniły występy wyjątkowych artystów.

Takich jak Krzesimir Dębski, tancerze z Dansinn by Malitowski oraz Tarkowski Orkiestra. O kulinaria zadbali Agnieszka i Marcin Kręgliccy, a drinki przygotowali barmani z Kity Koguta.

Dochód z aukcji i balu przekazany zostanie na rzecz Muzeum Narodowego w Warszawie. Zamierzeniem tegorocznego projektu była zbiórka na przywracanie świetności eksponatom muzeum, w tym obiektom przeznaczonym na wystawy w ramach cyklu „3 x Niepodległa”.

Stowarzyszenie „Przyjaciele MNW” skupia społeczność zaangażowaną w życie Muzeum Narodowego w Warszawie.

Do jego zadań należą: inicjowanie i realizacja projektów popularyzujących MNW. Również zbieranie funduszy na wspieranie działalności programowej tej instytucji i jej oddziałów. Aktywne uczestnictwo Przyjaciół w wydarzeniach organizowanych przez Stowarzyszenie i Muzeum pozwala pogłębić wiedzę o sztuce i kulturze oraz łączy ludzi o podobnych zainteresowaniach. Wspólny wysiłek na rzecz Muzeum przynosi satysfakcję z udziału w tworzeniu ważnej i ponadczasowej instytucji narodowej. Stowarzyszenie regularnie bierze udział w wyjątkowych spotkaniach: z kuratorami, konserwatorami, dyrekcją, a także gośćmi Muzeum. Osoby, które chciałyby dołączyć do Stowarzyszenia „Przyjaciele MNW”, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej: www.przyjacielemnw.pl, gdzie można znaleźć więcej informacji na jego temat oraz dane kontaktowe.

 

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
WENECKI BAL MASKOWY
W lutym, Elite Club Poland ma zaszczyt zaprosić na W...
Przed nami wyjątkowe, coroczne, oczekiwane spotkanie...
ziarno SZTUKI – ogród NADZIEI
19 marca w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Wa...
„Spragnieni Piękna. Kolor” – pod taką nazwą odbył się kolejn...
Już 4 grudnia w Muzeum Narodowym w Warszawie odbędzie si...