Grzybica penisa

Grzybica penisa – jak rozpoznać i leczyć chorobę?

Opublikowano: 4 maja 2019

Grzybicę penisa wywołują grzyby z rodzaju Candida – co ciekawe, ich skupiska w naturalny sposób występują na skórze genitaliów panów. Zaburzenie ich zwyczajnej równowagi prowadzi do pierwszych oznak choroby, objawiającej się między innymi swędzeniem i pieczeniem. Grzyby atakują główkę penisa, a niekiedy także wewnętrzną część napletka. Z uwagi na skomplikowane powikłania choroby grzybicy penisa nie wolno lekceważyć w żadnym ze stadiów jej występowania – dolegliwość może prowadzić bowiem nawet do problemów z żywotnością plemników, co z kolei przekłada się na bezpłodność u mężczyzn.

Czym wywoływana jest grzybica penisa?

Najczęściej do zakażenia główki penisa dochodzi na skutek zaburzenia naturalnej równowagi grzybów z rodzaju Candida. Dzieje się to w wyniku szeregu czynników, często pozostających poza kontrolą osoby chorej. Kandydozę może wywoływać przyjmowanie antybiotyków i towarzyszące innym chorobom obniżenie odporności organizmu – na przykład towarzyszące nowotworom. Wpływ na pojawienie się choroby mają także elementy związane z uprawianiem seksu – niedostateczna higiena osobista, środki zawarte w substancjach plemnikobójczych, a niekiedy także alergia na lateks.

Rzadziej mówi się o zarażeniu mężczyzn od chorej na grzybicę pochwy partnerki seksualnej, choć przypadki te również zostają rejestrowane przez lekarzy. Panowie powinni zwracać uwagę na to, by ich spodnie i bielizna nie były zbyt obcisłe, a szczególną ostrożność powinni zachować oni zwłaszcza podczas częstych wizyt na basenie. Uwaga! Często nawracająca grzybica penisa może być oznaką utajonej cukrzycy. O fakcie tym należy niezwłocznie poinformować specjalistę, którzy zajmie się problemem.

Grzybica penisa – poznaj objawy choroby

Moment pojawienia się choroby nie musi być zauważony przez zarażonego mężczyznę. Niekiedy grzybica penisa charakteryzuje się bezobjawowym przebiegiem, szczególnie w pierwszych etapach choroby. Ostatecznie jednak dochodzi do jawnego zaznaczenia swojej obecności. Grzybica penisa cechuje się przede wszystkim swędzeniem i pieczeniem penisa. Żołądź staje się zaczerwieniony, a dodatkowo pojawia się na nim biały nalot. Panowie mogą odczuwać także ostry ból, zwłaszcza podczas ejakulacji i charakterystyczny, nieprzyjemny zapach. Niekiedy grzybica penisa powoduje także częstszą chęć oddawania moczu. Wymienione objawy nie muszą występować jednocześnie – w zależności od stopnia zakażenia mężczyźni skarżyć się będą na ich określoną grupę. W przypadku zauważenia jakiegokolwiek z objawów należy niezwłocznie udać się do lekarza!

Leczenie i profilaktyka grzybicy penisa

Najskuteczniejsze terapie leczenia grzybicy penisa polegają na miejscowym stosowaniu maści przeciwgrzybicznych, a także tabletek doustnych. Lekarz na podstawie wywiadu z pacjentem oraz po obejrzeniu zainfekowanego miejsca ustala, jakie leki będą najskuteczniejsze w przypadku danego stadia grzybicy penisa. Często recepta obejmuje także leki przeznaczone dla partnerki seksualnej, które powinna ona przyjmować nawet, jeśli nie pojawiają się objawy choroby.

Zapobiegaj, zamiast leczyć

Najważniejszą kwestią dla mężczyzn powinno być niedopuszczenie do pojawienia się choroby. Dla większości z nich grzybica penisa jest na tyle wstydliwą dolegliwością, że bagatelizują oni wizyty u specjalistów na rzecz miejscowego leczenia środkami dostępnymi bez recepty. Między innymi dlatego trudno jest określić, jak wielu panów zapada na grzybicę penisa i w wiarygodny sposób zestawić wyniki z dolegliwościami charakterystycznymi dla kobiet.

Unikanie grzybicy penisa polega przede wszystkim na odpowiedniej higienie okolic intymnych i zachowywaniu szczególnych środków ostrożności w trakcie kontaktów z partnerką seksualną, czy wizyt na basenie. Trudno dostępne miejsca w napletku stanowią bowiem idealne miejsce do rozwoju grzybów, odpowiedzialnych za pojawianie się choroby. Odpowiednia higiena jest więc szansą na zmniejszenie ryzyka wystąpienia grzybicy penisa, która w szczególnych przypadkach może prowadzić nawet do bezpłodności.

Autor: Klaudia Sławińska

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
antykoncepcja hormonalna
W ostatnich dekadach antykoncepcja hormonalna stała się jedn...
kuchna zero waste
W obecnych czasach, gdy półki sklepowe uginają się pod cięża...
depresja
Nawet 30% młodych ludzi myślało poważnie o próbie sa...
test oddechowy
SIBO (Small Intestinal Bacterial Overgrowth), czyli zespół r...
Psycholog Online
W dzisiejszym zglobalizowany...