Menu
Gruzja co warto zobaczyć

Gruzja – co warto zobaczyć w tym kraju?

Jako zwykły turysta, który zagraniczne kraje odwiedza raz, dwa razy w roku, na wakacyjny wyjazd wybierasz zapewne Chorwację, Grecję lub Hiszpanię. Kierunki sprawdzone przez tysiące osób, kraje, które nigdy nie zawodzą. Czy na równi z nimi można postawić Gruzję, czy to miejsce tylko dla zapalonych podróżników? Czy Morze Czarne może konkurować ze Śródziemnym, a zabytki Tbilisi z zabytkami Rzymu? Mamy nadzieję, że lektura tego przewodnika przekona was do Gruzji!

Dlaczego warto jechać do Gruzji?

Polskę i Gruzję w linii prostej dzieli ponad 2 tysiące kilometrów, jednak historycznie oba narody są sobie o wiele bliższe. Warto więc przekonać się, co łączy te dwa tak oddalone od siebie kraje. Zwłaszcza, że Gruzini są otwartymi ludźmi, narodem o bardzo ciekawej kulturze. Do Gruzji warto więc pojechać na tradycyjną wiejską biesiadę i aby spróbować specjałów tamtejszej kuchni.

Gruzja

Poza tym w Gruzji do zobaczenia są piękne (a także dość osobliwe) miasta, zabytki i krajobrazy. Na zachodzie ciepłe wybrzeże Morza Czarnego, na południu góry Małego Kaukazu, na północy zaś monumentalny Wielki Kaukaz. Do Gruzji warto wybrać się na wakacje także dlatego, że… z naszego polskiego punktu widzenia jest to całkiem tani kraj! Coraz więcej jest więc wycieczek do Gruzji organizowanych przez biura podróży takie jak np. lidl-podróże.pl.

Gruzja: gdzie warto pojechać?

Przede wszystkim do Tbilisi, stolicy kraju i głównego ośrodka kulturalno-naukowego Gruzji. W Tbilisi zobaczycie np. tzw. dzielnicę bani, czyli podziemnych łaźni siarkowych, ciekawą architekturę w postaci rzeźbionych balkonów i galerii drewnianych domków, Plac Wolności, nowoczesny Most Pokoju oraz Teatr Marionetek. Nad morze w Gruzji warto pojechać do Batumi, kurortu owianego legendą czasów ZSSR, kiedy ściągało do niego najwięcej turystów ze wszystkich krajów Związku. Godnym odwiedzin rejonem jest Kacheti, nazywany niekiedy gruzińską Toskanią ze względu na tradycje produkcji wina. W regionie Swanetii koniecznie trzeba zobaczyć charakterystyczne wieże obronne i nacieszyć oczy doskonałymi widokami na Szcharę, najwyższy szczyt Gruzji.

Gruzja - widok na górskie szczyty

Gruzja: co warto zwiedzić?

Tbilisi – wzdłuż i wszerz, a stare centrum miasta najlepiej z góry, z wagonika przebiegającej nad miastem kolejki linowej. Kolejką można wjechać na wzniesienie z twierdzą Narikala i stamtąd podziwiać widoki na całe miasto. W Tbilisi warto zwrócić uwagę na to, jak stare i postkomunistyczne zabudowania przeplatają się z nowoczesną, nierzadko futurystyczną architekturą (Most Pokoju, Pałac Prezydencki, filharmonia). Przy okazji wizyty w Tbilisi warto pojechać też do położonej 20 km dalej Mcchety, pierwszej stolicy Gruzji z najstarszymi śladami gruzińskiej państwowości.

Wardzia - skalne miasto-klasztor

Wardzia – skalny klasztor

Bardzo ciekawym zabytkiem Gruzji jest skalne miasto Wardzia, czyli wyżłobiony w zboczu góry Eruszeli klasztor z 1185 roku. Choć częściowo zniszczyło go trzęsienie ziemi, to do dziś imponuje swą rozległą i misterną konstrukcją, która w dawnych czasach miała zapewnić ochronę przed najazdem Mongołów.

Gruzja co warto zobaczyć

Często odwiedzanymi przez turystów miejscami są także Kazbegi i Kutaisi. Do Kazbegi wiedzie bowiem z Tbilisi bardzo malownicza Gruzińska Droga Wojenna. Większą atrakcją niż samo miasto jest przejście właśnie tą trasą. Jeśli chodzi zaś o Kutaisi, to jest to miasto o naturze paradoksalnej. Uznawane za brzydkie i nieciekawe, a w ciągu kilku ostatnich lat stało się jednym z najlepiej rozpoznawalnych przez Polaków miejsc w Gruzji. Sceptycy sądzą, że to jedynie dzięki tamtejszemu lotnisku i bezpośrednim lotom z Polski do Kutaisi, ale my jesteśmy zdania, że to dzięki mitologicznej historii o Jazonie i Argonautach, którzy właśnie do Kutaisi wybrali się po złote runo.

Co jeszcze warto zwiedzić w Gruzji? Koniecznie Lagodeski Park Narodowy i góry Kaukazu! Park leży u stóp gór i jest najstarszym obszarem chronionym w kraju. Spacer wśród starych lasów przypominających dżunglę, wodospadów i polodowcowych jezior dostarczy wielu wrażeń. Podobnie jak Kaukaz z górami Tuszetii na wschodzie oraz wysokogórskim regionem Swanetia na zachodzie.

Chaczapuri - tradycyjna kuchnia gruzińska

Gruzja z całą pewnością nie jest krajem jednoznacznym. Jest pełna kontrastów i w tym właśnie tkwi duża część jej uroku. Choć teraz może wam się to wydawać niemożliwe, Gruzja potrafi zaczarować odwiedzających nawet silnej niż Włochy i Hiszpania – i to na znacznie dłużej niż jedna wycieczka!

Artykuły powiązane

Udostępnij

  • Dodaj komentarz

    Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

    Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Magazyn VIP 2018