Fotowoltaika – przyszłość energii

Opublikowano: 26 stycznia 2021

8 czerwca w Warszawie odbyła się konferencja Instytutu Energii Odnawialnej „Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2019”, w której wzięli udział czołowi przedstawiciele branży fotowoltaicznej w Polsce, w tym przedstawicielka grupy Bruk-Bet, do której należy marka Bruk-Bet Solar, produkująca moduły fotowoltaiczne

Honorowym gościem konferencji była Minister Przedsiębiorczości i Technologii Jadwiga Emilewicz, która zabrała głos jako pierwsza, poświęcając uwagę głównie energetyce prosumenckiej rozumianej w szerszym kontekście – całego systemu energetycznego i problemów, z jakimi mierzy się obecnie ten rynek. Dostrzegając potrzebę wsparcia państwa w zakresie energetyki, przedstawiała dostępne bądź wdrażane narzędzia, na czele z programem „Energia Plus”, który ma za zadanie umożliwić przedstawicielom MŚP, samorządom i konsumentom indywidualnym niezależność energetyczną, oraz rozporządzeniem dotyczącym uproszczenia procedur przyłączania do sieci i włączenia w system opustów przedsiębiorców.

Widać wyraźnie, że wdrażane elementy legislacyjne i produkty bankowe składają się na dobre instrumenty dla odbiorców indywidualnych i przedsiębiorców, pozwalające korzystać z fotowoltaiki w większym zakresie – mówiła minister Emilewicz.

Partnerem głównym Raportu IEO jest firma Bruk-Bet, reprezentowana na konferencji przez Edytę Witkowską-Grześkiewicz, pełnomocnika zarządu ds. fotowoltaiki. Zabrała ona ważny głos w dyskusji na temat perspektyw rozwoju rynku fotowoltaiki w Polsce i wkładu firmy Bruk-Bet Solar w umacnianie się tegoż rynku. Grupa Bruk-Bet z polskim kapitałem jest obecna na krajowym rynku od ponad 35 lat. Choć najbardziej kojarzona jest z produkcją wysokiej jakości kostek brukowych oraz innowacyjnych płyt tarasowych, sukcesywnie poszerza obszary swojej działalności o kolejne branże, reprezentowane m.in. przez marki Termalica®, Intrac® i Georyt. Ponadto od niemal 8 lat jako Bruk-Bet Solar rozwija technologicznie i ilościowo produkcję modułów PV, zauważając ogromny potencjał w obszarze odnawialnych źródeł energii zarówno na polskim, jak i zagranicznym rynku.

Edyta Witkowska-Grześkiewicz, pełnomocnik zarządu firmy BRUK-BET ds. fotowoltaiki.

Edyta Witkowska-Grześkiewicz, pełnomocnik zarządu firmy BRUK-BET ds. fotowoltaiki.

Współczesne budownictwo to budownictwo energooszczędne, wykorzystujące materiały i instalacje, które pozwalają zaoszczędzić na kosztach eksploatacyjnych budynku. Budownictwo przyszłości to coraz większa samowystarczalność energetyczna budynków, zwiększająca komfort życia i dająca niezależność od dostawców prądu. Produkując moduły fotowoltaiczne, wytwarzamy sprzęt elektryczny będący generatorem energii elektrycznej ze słońca. Działając w sektorze budownictwa, od ponad 3 dekad stopniowo wprowadzaliśmy do naszego portfolio produkty energooszczędne jak beton komórkowy Termalica ® z dedykowanymi rozwiązaniami dla domów jednorodzinnych oraz rozwiązania pozwalające na pozyskiwanie energii dzięki modułom Bruk-Bet Solar. Produkty fotowoltaiczne naszej produkcji znajdują zastosowanie na instalacjach dachowych, wolnostojących, tworzą również ciekawe projekty architektoniczne, np. fasady budynków, balkony z aktywną powierzchnią będącą generatorem energii elektrycznej. BIPV – moduły zintegrowane z budynkiem nadają bryle nowoczesny charakter, stanowią innowacyjne rozwiązanie, tworząc ciekawą koncepcję architektoniczną pełniącą kilka funkcji użytkowych – mówi Edyta Witkowska-Grześkiewicz.

Około 50 proc. mocy produkcyjnej marki Bruk-Bet Solar, która obecnie wynosi 120 MW, trafia do mikroinstalacji, gdzie ciągle odnotować można wzrost mocy średniej wielkości instalacji, od 3–4 kW jeszcze kilka lat temu do ponad 5 kW obecnie. Coraz więcej osób decyduje się na większe moce swoich instalacji ze względu na rosnące ceny energii. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów oraz potrzebom prężnie rozwijającego się rynku, Bruk-Bet Solar oferuje wysokojakościowe, solidne i bezpieczne produkty przeznaczone dla przemysłu i klientów indywidualnych. Na szczególną uwagę zasługuje seria Prestige, w której skład wchodzą moduły monokrystaliczne o mocy od 290 W do nawet 375 W w serii Prestige Power. Rozwiązania fotowoltaiczne marki, poparte licznymi certyfikatami wiodących ośrodków badawczych, dokumentują jakość produktu z długoletnią gwarancją na sprawność na poziomie 83 proc. po 25 latach.

Realizacja z modułami Bruk-Bet Solar w The Ivy Polo Club w Śliwnikach

Realizacja z modułami Bruk-Bet Solar w The Ivy Polo Club w Śliwnikach

Moduły fotowoltaiczne pozwalają użytkownikom na niezawodną i długotrwałą eksploatację. Oprócz standardowej 25-letniej gwarancji na moc klient otrzymuje także 12-letnią gwarancję na elementy elektryczne produktów. Tym samym ma pewność, że zakupione moduły fotowoltaiczne, produkowane z komponentów o najwyższej jakości przy zachowaniu restrykcyjnych standardów jakościowych, są solidne i niezawodne. Fabryka Bruk-Bet Solar w Tarnowie oferuje moduły z ogniwami PERC z 5BB, które dają większą wydajność niż standardowe ogniwa z trzema wiązkami przewodzącymi. Fabryka BBS jako nieliczna na świecie poddała produkowane moduły podwójnym testom wytrzymałościowym, które z powodzeniem przeszła (damp heat, thermal cycle). Wytrzymałość modułów potwierdza m.in. certyfikat na obciążenie śniegu do 8000 Pa. Dodatkowo wykazują one odporność na grad, działanie mgły solnej oraz amoniaku, a także na efekt PID i LID.

Główną ideą przyświecającą marce Bruk-Bet Solar jest szeroko pojęta edukacja, zarówno w sektorze nowo powstałych firm wykonawczych, jak i wśród klientów indywidualnych. Opracowując nowoczesne rozwiązania, marka współpracuje z uczelniami, m.in. z Laboratorium Fotowoltaicznym w Kozach, które od 1997 r. jest placówką naukowo-badawczą Instytutu Metalurgii i Inżynierii Materiałowej Polskiej Akademii Nauk w Krakowie. Ponadto Bruk-Bet Solar posiada w ofercie szeroki wachlarz szkoleń przeznaczonych z jednej strony dla wykwalifikowanych instalatorów PV, a z drugiej – dla młodzieży szkół technicznych oraz studentów uczelni wyższych, zdobywających wiedzę na kierunkach związanych z energetyką odnawialną.


Edyta Witkowska-Grześkiewicz, pełnomocnik zarządu ds. fotowoltaiki Bruk-Bet Solar:

– Od początku stawiamy na jakość oferowanych produktów i edukację w zakresie dynamicznie rozwijającego się sektora fotowoltaiki, dlatego cieszy nas rosnące zainteresowanie gamą produktów z obszaru energetyki odnawialnej i coraz większa dostępność narzędzi wsparcia i instrumentow finansowania instalacji oraz wdrażanych przyszłościowych rozwiązań. Inwestycja w obszarze fotowoltaiki jest ze wszech miar opłacalna – przede wszystkim szybko się zwraca i przynosi wymierne oszczędności, a to argument nie do przecenienia.


Zdjęcie główne: Pierwsza w Polsce farma fotowoltaiczna zlokalizowana w Wierzchosławicach, wykonana z modułów marki Bruk-Bet Solar

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Pompa ciepła
Pompy ciepła stanowią innowacyjne rozwiązanie w dzie...
oświetlenie LED
Oświetlenie odgrywa niezwykle ważną rolę w kształtowaniu atm...
fotowoltaika dla firm
Fotowoltaika, czyli technolo...
oszczędzanie energii
Rosnące ceny prądu i energii cieplnej zaczęły wymuszać na na...
projekt instalacji fotowoltaicznej
Montaż instalacji fotowoltaicznej to coraz częściej prioryte...