Festiwal Pianistyczny im. Apolinarego Szeluty

V Festiwal Pianistyczny im. Apolinarego Szeluty

Opublikowano: 21 marca 2019

Od 28 do 30 marca 2019 r. w Słupcy będzie odbywać się V Festiwal Pianistyczny im. Apolinarego Szeluty. Weźmie w nim udział 59 młodych wykonawców, a w jury konkursowym zasiądą wybitni polscy pianiści. Gośćmi specjalnymi festiwalu będą znani muzycy: Marcin Masecki i Paweł Wakarecy.

Celem festiwalu jest propagowanie, zarówno wśród młodzieży, jak i szerokiej publiczności, mało znanej twórczości Apolinarego Szeluty – mówi Cezary Witlewski, dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych im. Apolinarego Szeluty w Słupcy, jeden z pomysłodawców i organizatorów festiwalu. – Poprzez organizację festiwalu chcemy zwrócić uwagę na kompozytora, który mieszkał w naszym mieście i jest patronem naszej szkoły muzycznej. Festiwal to także okazja, żeby przyciągnąć do Słupcy wielkich pianistów i zaprezentować ich twórczość mieszkańcom miasta – dodaje.

Festiwal Pianistyczny im. Apolinarego Szeluty odbywa się w Słupcy co dwa lata od 2011 roku. Ma charakter konkursu pianistycznego dla dzieci i młodzieży – uczniów szkół muzycznych I i II stopnia. Zgodnie z regulaminem konkursu wszyscy uczestnicy muszą wykonać przynajmniej jeden utwór tego kompozytora.

Nieprzeciętnych twórców, naznaczonych talentem, można upamiętniać w różny sposób. Można stawiać im pomniki. Można nazwać ich imieniem ulice, skwery, instytucje, w tym także szkoły. Można wydawać ich biografie i przypominać ich życie. Jednak przede wszystkim trzeba dbać o to, co najważniejsze, co po nich pozostało, czyli o ich twórczość – mówi dyrektor C. Witlewski.

Koncert Marcina Maseckiego

Podczas V Festiwalu Pianistycznego im. Apolinarego Szeluty swoje recitale będą mieć dwaj wybitni polscy pianiści. 28 marca 2019 r. w ZSM w Słupcy odbędzie się recital Marcina Maseckiego: pianisty, kompozytora i aranżera poruszającego się pomiędzy jazzem, muzyką klasyczną i eksperymentalną. W ciągu ostatnich lat stał się jednym z najbardziej twórczych i oryginalnych muzyków młodego pokolenia. Jest absolwentem Berklee College of Music w Bostonie. Wiele lat swojego życia spędził, wraz z rodzicami, w Kolumbii. Muzyk twierdzi, że pierwszym filarem jego muzycznych zainteresowań jest klasyka: Beethoven, Bach, Mozart i Chopin. Drugim – jazz. Warto dodać, że Marcin Masecki skomponował i opracował większość utworów do filmu „Zimna wojna”, nominowanego do Oscara w trzech kategoriach.

 

Paweł Wakarecy na festiwalu

30 marca br., także w ZSM w Słupcy odbędzie się recital fortepianowy Pawła Wakarecy, który wykona utwory: J. Haydna i J. Zarębskiego. Pianista otrzymał wyróżnienie i nagrodę dla najlepszego Polaka w XVI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina w Warszawie w 2010 roku. Jest także laureatem m.in. nagrody specjalnej w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. I.J. Paderewskiego w Bydgoszczy w 2007 roku. Muzyk jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, w klasie fortepianu prof. Katarzyny Popowej-Zydroń. Obecnie jest adiunktem na tej uczelni.

Dlaczego warto wybrać się na V Festiwal Apolinarego Szeluty w Słupcy?

Apolinary Szeluto to postać szczególna dla Słupcy. Polski muzyk, kompozytor, adwokat i notariusz należał do grupy kompozytorów Młodej Polski, do której są zaliczani m.in. Karol Szymanowski i Witold Różycki. Od 1934 r. kompozytor mieszkał właśnie w Słupcy, gdzie pracował jako notariusz. To właśnie w tym mieście stworzył wiele ciekawych i cenionych kompozycji.

W rozmowie dla Magazynu VIP dyrektor Witlewski podkreśla, że wielu mieszkańców Słupcy zapamiętało Apolinarego Szeluto jako starszego pana spacerującego z nieodłącznym psem. Ale pamięć mieszkańców miasta to stanowczo za mało. Słupecki notariusz „dysponował” znacznie bogatszym wnętrzem niż mogłoby to się wydawać osobom postronnym na pierwszy rzut oka. Skrywał w sobie nie tylko samotność, żałobę i ból, które były efektem trudnych życiowych doświadczeń (stracił synów i żonę), ale także niezwykły talent. Dyrektor podkreśla, że Apolinary Szeluto miał w sobie przede wszystkim wielką pasję, którą była muzyka. Nigdy nie wyrzekł się jej i nigdy nie zaprzestał komponowania.

Wybitni pianiści – znane nazwiska w jury

W skład jury festiwalu wejdą: prof. Wojciech Świtała z Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach, prof. Katarzyna Popowa-Zydroń z Akadamii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, Karol Radziwonowicz z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, prof. Waldemar Andrzejewski z AM im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu i mgr Anna Borkowska z PSM I i II st. w Suwałkach.

Słupca – miasto Apolinarego Szeluty

Obecnie w Słupcy można znaleźć dom kompozytora na ulicy, która jest nazwana jego imieniem. W niewielkiej odległości od domu stoi jego pomnik oraz mieści się skwer nazwany również jego imieniem. Dzięki staraniom Słupeckiego Towarzystwa Społeczno Kulturalnego w Słupcy została wydana jego biografia pt. „Apolinary Szeluto 1884 – 1966”.

Kompozycje bez wydrukowanych nut

Apolinary Szeluto to kompozytor, którego nut nie znajdziemy w żadnej księgarni muzycznej. Są jedynie jego rękopisy, które zachowały się m.in. w Zespole Szkół Muzycznych w Słupcy.

Doczekaliśmy się także dwóch wydawnictw fonograficznych z jego utworami. Pierwsza płyta została wydana w 2008 roku. Na płycie znalazły się: Sonata F-dur na wiolonczelę i fortepian op. 9, Sonata D-dur na skrzypce i fortepian op.73 oraz Kwartet Smyczkowy Es-dur op.72. Wykonali je wirtuozi: skrzypiec Konstanty Andrzej Kulka, fortepianu Andrzej Tatarski i zespół kameralny Camerata Vistula pod kierownictwem znakomitego wiolonczelisty prof. Andrzeja Wróbla opowiada C. Witlewski. Dodaje, że płyta powstała dzięki staraniom Urzędu Miasta oraz Muzeum Regionalnego w Słupcy.

Druga płyta została wydana w 2014 roku. Jej pomysłodawczynią była mezzosopranistka Aleksandra Kamińska-Rykowska. Na płycie znalazły się pieśni Apolinarego Szeluto, które nie były wcześniej wykonywane. Zostały one „wzbogacone” słowami poetów, m.in.: Mickiewicza, Słowackiego, Wilde’a i Heinego. W 2017 r. Aleksandra Kamińska–Rykowska zaprezentowała pieśni kompozytora podczas recitalu pieśni polskiej w Konserwatorium Muzycznym w Fermo we Włoszech.

Warto dodać, że gośćmi poprzednich edycji festiwalu byli m.in.: Włodek Pawlik, Krzysztof Herdzin i Jacek Kortus. Wstęp na koncert jest wolny. Trzeba jednak odebrać zaproszenie w ZSM w Słupcy.

Ewa Ploplis

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Sonos
Dzięki zaawansowanym technologiom, takim jak wzmacniacze kla...
Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena
17 marca  br. rozpoczął się 28. Wie...
Ciocia Tunia
Dawanie radości dzieciom oraz ich wdzięczność za to...
Festiwal Ludwiga van Beethovena
„Beethoven i filozofowie” – to motto 28. edycji Wiel...
Bal Maskowy
W najbliższą sobotę, 9 grudnia, o godzinie 18:00, Op...