Festiwal Moniuszko

Festiwal Moniuszko na Trakcie Królewskim

Opublikowano: 26 kwietnia 2019

Niebawem, w Warszawie odbędą się dwa ciekawe koncerty w ramach Festiwalu Moniuszko na trakcie Królewskim. 28 kwietnia i 12 maja 2019 r. o godz. 17.00 w Sali Lustrzanej Pałacu Staszica, będzie można usłyszeń pieśni, ballady i duety Stanisława Moniuszki. Wstęp na koncerty jest wolny.

Festiwal Moniuszko na Trakcie Królewskim odbywa się w Warszawie od lutego 2019 r.

Pomysł zorganizowania Festiwalu Moniuszko na Trakcie Królewskim zrodził się w mojej głowie już w grudniu 2016 roku. Wtedy właśnie, w Pałacu Staszica, odbyła się premiera mojej drugiej płyty z utworami Stanisława Moniuszki. Wszyscy stwierdzili, że miejsce jest niesamowite. Pomyślałam, że warto podzielić się tymi nieznanymi i mniej znanymi utworami Stanisława Moniuszki w tak pięknym miejscu – mówi Jolanta Pszczółkowska-Pawlik, pianistka, kameralistka, producent, menadżer kultury, pomysłodawczyni i dyrektor artystyczny Festiwalu Moniuszko na Trakcie Królewskim.

Jolanta Pszczółkowska-Pawlik

Jolanta Pszczółkowska-Pawlik, pianistka, kameralistka, producent, menadżer kultury, pomysłodawczyni i dyrektor artystyczny Festiwalu Moniuszko na Trakcie Królewskim.

Nieznane pieśni i nieznane miejsce

Bardzo wielu Warszawiaków nie wiedziało i do dzisiaj nie wie, że istnieje, jako przestrzeń koncertowa, takie miejsce w stolicy jak Sala Lustrzana. Budynek przy Krakowskim Przedmieściu kojarzy się głównie jako siedziba Polskiej Akademii Nauk, w którym odbywają się konferencje – mówi pianistka.

Pomysłodawczyni festiwalu podkreśla, że jego nazwa Moniuszko na Trakcie Królewskim nie jest bez przyczyny. Związki Moniuszki z Traktem Królewskim były olbrzymie. Począwszy od tego, że ośmioletni Moniuszko przyjechał do Warszawy z rodzicami i mieszkał przy Krakowskim Przedmieściu. Później, kiedy był dyrektorem Opery Narodowej, te rejony Warszawy były mu bliskie. Na co dzień je przemierzał. Skończywszy na pogrzebie wielkiego polskiego kompozytora, który miał miejsce w Kościele Trzech Krzyży. Właśnie z tego miejsca odchodził kondukt żałobny, który był wielką manifestacją patriotyzmu.

Moniuszko na Trakcie Królewskim 28 kwietnia 2019

Podczas koncertu, który odbędzie się w niedzielę 28 kwietnia br. zostaną zaprezentowane pieśni i ballady na sopran i bas Stanisława Moniuszki. Wykonawcami tego wieczoru będą: Ewa Biegaz – sporan, Jerzy Butryn – bas, Jolanta Pszczółkowska – Pawlik – fortepian, Grzegorz Biegas – fortepian i Tomasz Łukowski – baryton.

Łącznie wykonanych zostanie 16 utworów, w tym ballada „Powrót Taty”, która dla większości będzie nieznana. Dwa utwory będą z nurtu sakralnego kompozytora, także wykonane będą po raz pierwszy. Na zakończenie koncertu wspólnie wykonamyDobranoc” – opowiada Jolanta Pszczółkowska-Pawlik dyrektor artystyczna festiwalu.

Portret wielkiej promotorki twórczości Moniuszki

Jolanta Pszczółkowska – Pawlik jest koncertującą pianistką specjalizującą się w wykonywaniu repertuaru wokalnego i kameralnego. W ostatnim czasie pianistka koncentruje swoją pracę nad nagraniem wszystkich pieśni Stanisława Moniuszki. Na rynku ukazały się już trzy płyty z jej autorskiej serii: Moniuszko-Pieśni vol.1 -2014, vol.2 – 2016 oraz vol.3 – 2019. Zostały one znakomicie przyjęte, zarówno przez krytyków muzycznych, jak też przez miłośników moniuszkowskich Śpiewników domowych.

W 2018 r. artystka nagrała, wraz z solistami, komplet ballad Stanisława Moniuszki na głos i fortepian. Na początku 2019 r. obroniła, na Wydziale Kameralistyki UMFC, pracę doktorską pt. „Synteza poezji i muzyki na podstawie ballad Stanisława Moniuszki”. Pianistka jest także członkiem zarządu Towarzystwa Miłośników Muzyki Moniuszki. Jest ono pomysłodawcą nadania imienia kompozytora Dworcowi Centralnemu w Warszawie. Miało to miejsce na uroczystości 5 stycznia 2019 r.

Jolanta Pszczółkowska-Pawlik jest także dyrektorem Agencji Koncertowej „Pawlik Relations i producentką nagrodzonej statuetką Grammy płyty „Night in Calisia”. Ma na swoim koncie wydanie 15 płyt Włodka Pawlika, organizację wielu festiwali muzycznych, a także setek koncertów w większości z projektami jazzowymi męża, ale również z własnymi klasycznymi projektami. Jest także wykładowcą na warszawskim Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina, gdzie od ponad 20 lat pracuje na Wydziale Wokalnym.

Moniuszko na Trakcie Królewskim 12 maja 2019

Po kwietniowym, kolejny koncert w ramach festiwalu Moniuszko na Trakcie Królewskim, odbędzie się 12 maja 2019 r., także w Sali Lustrzanej Pałacu Staszica w Warszawie. Jest on zatytułowany: Moniuszko – pieśni i duety … nie tylko po polsku. Koncert został zorganizowany przy współpracy z Akademią Uniwersytetu Witolda Wielkiego w Kownie. Wystąpią na nim: litewska mezzosopranistka Rita Novikaite, rosyjski baryton Dmitry Grinigh. Przy fortepianie zasiądzie Sviese Cepliauskaite z Litwy.

Ewa Ploplis

Festiwal Moniuszko

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Sonos
Dzięki zaawansowanym technologiom, takim jak wzmacniacze kla...
Stanisław Lem
Wielcy tego świata muszą rozwiązać problem katastrof...
czerwone maki
W czwartkowy wieczór w warszawskim Multikinie Złote...
Jan Sabiniarz
16 marca 2024 r. w hotelu Aubrecht w Koprzywnicy mia...
Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena
17 marca  br. rozpoczął się 28. Wie...