Menu
endoproteza biodra

Jakie są zalecenia dla pacjentów po zabiegu wstawienia endoprotezy biodra?

Operacja wszczepienia protezy stawu biodrowego daje nadzieję i jednocześnie realną szansę na aktywne życie pozbawione bólu, jaki jest odczuwany niemal nieustannie przez osoby cierpiące z powodu chorób układu kostno-stawowego. Zabiegi te stają się coraz bardziej popularne, ponieważ cechuje je wysoka efektywność i skuteczność. Jednak, aby prawidłowo wykonany zabieg mógł przełożyć się na zadowolenie pacjenta, niezbędny jest właściwy przebieg okresu pooperacyjnego oraz rehabilitacja.

Celem przestrzegania zaleceń pooperacyjnych jest nie tylko przywrócenie sprawności –  bardzo istotne jest, aby pacjent w tym okresie nauczył się właściwie „dbać” o wszczepioną protezę. Jak mówi dr n.med Grzegorz Kwiatkowski, ordynator Oddziału Ortopedii i Narządu Ruchu w Szpitalu Specjalistycznym im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy, protezy obecnie stosowane mogą dobrze służyć pacjentowi od kilkunastu do ponad 20 lat. Warto zatem wiedzieć, co robić, aby maksymalnie wykorzystać możliwości wszczepionej endoprotezy.

Jak powinny przebiegać pierwsze dni po operacji endoprotezoplastyki biodra

Już pierwszego dnia po zabiegu wskazane jest rozpoczęcie rehabilitacji. Jej celem jest zapobieganie powstawaniu przykurczy oraz wzmocnienie siły mięśniowej w operowanej kończynie. Ponadto, pacjent po operacji musi nauczyć się unikać wykonywania kliku ruchów, które sprzyjają zwichnięciu czy obluzowaniu protezy, takich jak:

 • nadmierne przywiedzenie,
 • nadmierna rotacja (czyli obrót) wewnętrzna,
 • nadmierne zgięcie w stawie biodrowym.

Ponadto należy pamiętać, że w trakcie siedzenia kąt zawarty pomiędzy tułowiem a kończynami dolnymi nie może przekraczać 90 stopni, gdyż może to spowodować zwichnięcie protezy!

Zalecenia te wydają się być dość proste, jednak zmiana dotychczasowych przyzwyczajeń w wykonywaniu codziennych czynności wymaga początkowo koncentracji i czasu. Po zabiegu należy przyzwyczaić się do spania na wznak z nogami ułożonymi w niewielkim, około 30 stopniowym odwiedzeniu z kończyną operowaną zrotowaną delikatnie do zewnątrz. W późniejszym okresie można spać również na boku, jednak wówczas wskazane jest podkładanie poduszki pod operowaną kończynę, by zapobiec jej nadmiernemu zgięciu. Trzeba także nauczyć się, jak właściwie przechodzić z pozycji leżącej do siedzącej, a następnie stojącej.

Specjaliści zalecają, by już w 2 dobie po operacji pacjent rozpoczął „naukę” chodzenia. Oczywiście pacjentowi stale towarzyszy rehabilitant czuwający nad bezpieczeństwem ćwiczeń i to on decyduje o tempie procesu usprawniania. Pacjent początkowo korzysta podczas chodzenia z balkonika, który później może być zastąpiony kulami bądź laską.

Przed opuszczeniem szpitala wskazane jest także, aby pacjent opanował technikę wchodzenia i schodzenia ze schodów , by jak najmniej obciążać protezę.

Zalecenia dotyczące powrotu do domu

Mało kto zdaje sobie sprawę, że powrót do domu osoby po zabiegu endoprotezoplastyki biodra wiąże się  z koniecznością dostosowania przestrzeni mieszkania do jej nowych potrzeb. Łóżko i krzesła powinny mieć odpowiednią wysokość, aby umożliwiały prawidłowy sposób korzystania z nich. Ponadto, osoba posiadająca sztuczne biodro nie powinna siadać na brzegu krzeseł czy w zbyt miękkich fotelach.

Według specjalistów należy unikać schylania się, dlatego warto zaopatrzyć się w sprzęt, który ułatwi zakładanie butów czy podnoszenie różnych przedmiotów. Zamontowanie w łazience specjalnych uchwytów oraz kabiny prysznicowej zminimalizuje ryzyko upadku i uszkodzenia protezy. Bardzo istotne jest także właściwe dobranie obuwia – najlepsze będą dobrze trzymające się stopy pełne buty o antypoślizgowej podeszwie.

Po zabiegu endoprotezoplastyki przez okres 3 miesięcy od operacji specjaliści odradzają samodzielne prowadzenie pojazdów. Jest to związane z koniecznością opanowania poprawnej techniki wsiadania i wysiadania z samochodu, która ma oczywiście na celu zachowanie odpowiednich kątów pomiędzy tułowiem a operowaną kończyną oraz koniecznością odzyskania pełni sił.

„Założenia i oczekiwania endoprotezoplastyki są takie, że pacjent wraca do pełnej sprawności sprzed choroby, a nawet do rekreacyjnego uprawiania sportu” – mówi prof. Ireneusz Kotela, kierownik Kliniki Ortopedii szpitala MSWiA. Osobom, u których wszczepiona została endoproteza biodra, po zabiegu szczególnie poleca się nordic walking i pływanie.

Chcesz dowiedzieć się więcej ? Wejdź na stronę: Tourmedica.pl

Artykuły powiązane

Udostępnij

18 odpowiedzi na “Jakie są zalecenia dla pacjentów po zabiegu wstawienia endoprotezy biodra?”

 1. Michalina1954 napisał(a):

  Miałem operację 3 lata temu. Żałuje jednego – że nie wcześniej. Bałam się tej operacji i odwlekałam w czasie, dziś wiem że nie warto. Przedłużyłam tylko sobie ból a dzięki wysiłkowi któremu podlegała strona zdrowa – ta również odmówiła posłuszeństwa

  • Kamila napisał(a):

   Jak się czujesz po operacji teraz? . Czy są komplikacje? Czy możesz ćwiczyć jogę lub siedzieć po turecku? po operacji. Mam pytanie czy po wymianie entoprotezy biodra mozna miec szeroki rozstaw nóg? Prosze odp mi na pytanie. Zgury dziękuje

 2. WRXkowalik napisał(a):

  Ja uczyłem się chodzić od nowa 2 tygodnie – koszmar

 3. MoniaWarszawa napisał(a):

  Słyszałam że na taką operację to czeka się latami.

 4. JM Starek napisał(a):

  Po operacji zacząłem naukę chodzenia z balkonikiem i kulami od drugiego dnia Z dnia na dzień zwiększałem odległości. Po miesiącu zacząłem chodzić o jednej kuli a po 6tygodniach ostrożnie bezkul

 5. Kamila napisał(a):

  Mam pytanie czy po entoprotezie biodra bede miala szeroki rozstaw czyli umieć siedzieć po turecku jogę i tnp. Prosze o dopisać bo od urodzenia mam kłopot z nogami biodrami nie moge szeroko dac nóg. Prosze odpisać

 6. Kamila napisał(a):

  Czeka mnie operacja entoprotezy bioder najpierw jedna noga i nie wiem czy po operacji będe mogla dac nogi szeroko. Bo musze zrobić cytologie. Teraz nie dam rady bo obytwie nogi mam pokurcone nie moge ich dac szeroko od urodzenia. Czy to się zmieni po operacji? To jest moje marzenie. Prosze odp.

 7. Bożena napisał(a):

  Po operacji można nogi szeroko, tylko najpierw trzeba je rozćwiczyć. To trochę trwa, ale trzeba ćwiczyć sumiennie trzymając rękami nogi żeby same nie poleciały. Powodzenia. Sama tak robiłam. Można tak ćwiczyć od pk. 6 tygodnia po operacji.

  • Kamila napisał(a):

   Długo czekałam NA odpowiedź aż ktoś napisze do mnie dopiero Pani napisała do mnie. Dziekuje bardzo Pani. Jestem spokojniejsza że moje kalectwo da się wyleczyć bo to mam od urodzenie a teraz mam 40 lat .

 8. Kamila napisał(a):

  Dziekuje Pani Bożeno za odpowiedź. Gorąco pozdrawiam. Kamila

 9. Marta napisał(a):

  Kamila 🙂 też mam 40 lat – i czeka mnie endo za ok pół roku .Problem od urodzenia

  • Kamila napisał(a):

   Marta ja się musze dopiero zapisać na operację biodra. Nie wiem Kiedy. Ja już nie mogę chodzić tak nogi bolą oby dwie. Moja teściowa idzie W marcu 21 NA drugą noge bo tą pierwszą robila rok temu W Kielcach bo tam się czeka rok na operację. Gorąco pozdrawiam I powodzenia Marta. Kamila

 10. Kamil francja napisał(a):

  Ja jestem po operacji. 3 Tygodnie. Operacja była we Francji bo tutaj mieszkam i pracuję. 10 dni po operacji trafiłem do centrum rehabilitacyjnego i zaczynam chodzić o jednej kuli 😉 mam 30 lat. Trzeba uważać. Ale lekarze jak to mówią. … wszystko jest w glowie. Nie robić głupot i po prostu nie przemeczac biodra . 3 miesiące max uważać a później żyć jak człowiek:)

 11. Kamila napisał(a):

  Słyszałam od teściowej że po operacji bardzo boli że ból DO nie opisania. Bardzo się boję tej operacji i zwlekam. Wybieram się na operację biodra entoprotezy W Kielcach a mieszkam W Czechowicach Dziedzicach moja teściowa też miała operację W Kielcach. Najpierw muszę wyleczyć żołądek bo od paru miesięcy mam zgage PO każdym posiłku. Brałam dużo leków przeciw bólowych NA nogi. Bardzo się boję tej operacji bioder.

 12. Eli1985 napisał(a):

  Ok 5 tyg temu złamałam kość biodrowa szczerze nie miałam wyboru od razu po xray na stół. Bardziej boli mnie to psychicznie bo przed złamaniem biegałam w maratonach byłam szczupła a teraz potrzebuje specjalnego kibla żeby siku zrobić. Mam nadzieję że jest tu ktoś kto mi powie że wrócę do sportu tylko stopniowo. Czy ktoś był w podobnej sytuacji?

 13. zdrowapolka napisał(a):

  To fakt, po takiej operacji ból jest do nieopisania. Bardzo boli. Lecz trzeba myśleć o przyszłości, a po parunastu tygodniach cieszyć się w miarę dobrym zdrowiem, na pewno lepszy niż przed operacją. Pozdrawiam wszystkich i życzę zdrowia. 😉

 14. Ewa Hawrylkiewicz napisał(a):

  Witajcie kochani. Mieszkam w USA i dlatego zdecydowałam się tutaj na zabieg endoprotezoplastyki prawego biodra. Operacja odbyła się 15 marca tego roku, trwała 90 minut. O godzinie 3 pm byłam już w domu, dostałam rysunki ćwiczeń które mam wykonywać ( bez żadnego rehabilitanta). Po dwóch tygodniach od zabiegu odstawiłam balkonik, teraz używam laski (w domu często zapominam,gdzie ją zostawiam). Wczoraj tj.27 kwietnia byłam na wizycie kontrolnej; wszystko w najlepszym porządku,a 23 maja (po 10 tygodniach)wracam do pracy! Wszystkim Wam życzę tego samego! Pozdrawiam gorąco!

 15. Joanna napisał(a):

  Pani Kamilo. Bzdura!!! Jutro mija dopiero 2 tydzień od operacji, boli zdecydowanie mniej niż przed operacja przez dzień praktycznie wcale, dopiero wieczorem po calym dniu, duzo sie ruszam. Oczywiscie zaraz po operacji jest ból ale dostaje sie srodki przeciwbolowe. Nie ma na co czekać.. Bedzie tylko gorzej a po operacji juz tylko lepiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Magazyn VIP 2018