17 Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina

Opublikowano: 25 marca 2016

17 Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Od 1 października miłośnicy Chopina z zapartym tchem śledzili poczynania uczestników Konkursu Pianistycznego, który odbywał się w Warszawie pod patronatem honorowym prezydenta RP Andrzeja Dudy

Zmagania 84 pianistów oceniało 17-osobowe międzynarodowe jury pod przewodnictwem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń, złożone m.in. ze zwycięzców poprzednich edycji konkursów chopinowskich. Przesłuchania poprzedziły dwa koncerty inauguracyjne: Marthy Argerich i Nelsona Goernera z Orkiestrą Filharmonii Narodowej. 17 Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, organizowany w Warszawie od 1927 r., należy do najstarszych turniejów muzycznych.

Jednocześnie jest jedynym monograficznym konkursem tej rangi na świecie. Uczestnicy konkursu, wybrani w wyniku złożonego procesu eliminacji, reprezentują niezwykle wysoki poziom. Nic dziwnego, że zainteresowanie konkursem jest ogromne, a bilety na koncerty sprzedają się w okamgnieniu.

W 17. konkursie najliczniejszą grupę zakwalifikowanych do udziału artystów stanowili reprezentanci Chin i Polski – po 15 osób.

Wystąpiło też 12 pianistów z Japonii, 9 z Korei, 7 z Rosji, 5 ze Stanów Zjednoczonych oraz po 3 z Kanady, Wielkiej Brytanii i Włoch. W nocy z 20 na 21 października zapadł werdykt. Największe wrażenie zrobił na jurorach Seong-Jin Cho. Jego występy zapewniły mu Złoty Medal i nagrodę główną w wysokości 30 tys. euro. Dzięki współpracy Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina z wytwórnią Deutsche Grammophon już w listopadzie ukazał się album będący swoistą kroniką konkursową zwycięzcy. Oprócz 6 nagród przyznano 4 wyróżnienia oraz nagrody specjalne za najlepsze wykonanie: mazurków, poloneza i sonaty.

Warto wspomnieć, że jeden z reprezentantów Polski – mimo że oficjalnie znalazł się jedynie w gronie wyróżnionych uczestników – podbił serca słuchaczy, którzy oddali na niego najwięcej głosów za pośrednictwem strony internetowej konkursu oraz aplikacji mobilnej.

Największym faworytem i zdobywcą Nagrody Publiczności okazał się Szymon Nehring, który otrzymał nagrody rzeczowe ufundowane przez sponsorów. 21 października w Filharmonii Narodowej odbył się koncert laureatów – prawdziwa uczta dla miłośników muzyki Chopina.

Fot. Wojciech Grzedzinski

Udostępnij ten post:



  • wojak2002 pisze:

    Szymon Nehring, otrzymał kieszonkowy zegarek Albert Riele z limitowanej kolekcji Family 1881 z symbolicznym grawerunkiem, wykonanym na wzór graweru zegarka Angeliki Catalani, wręczonego 10-letniemu Fryderykowi Chopinowi w 1820 r. w Warszawie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Janusz Fic
Zawsze staramy się szukać konsensusu i optymalnych r...
Wietrzychowice
Pokój nie jest nam dany na zawsze. Czy na pewno rozu...
Ośrodek Chopinowski w Szafarni
Ośrodek Chopinowski w Szafarni od lat propaguje twór...
Sacrum Non Profanum
Prof. Bohdan Boguszewski nie mógł sobie lepiej wymar...
Muzeum Fryderyka Chopina
Przez lata historycy badali, która data urodzin Chopina jest...