Dualne kształcenie zawodowe, a współczesny rynek pracy

Opublikowano: 4 kwietnia 2019

Wprowadzenie dualnego kształcenia zawodowego wpływa bardzo korzystnie nie tylko na zawodową przyszłość absolwentów szkół zawodowych, ale także na rozwój firm zaangażowanych w ich kształcenie. Pomysł ten urozmaica obecny, dobrze nam znany system edukacji w szkołach zawodowych, łączy wiedzę teoretyczną z praktyką.

Dodatkowo jest to szansa dla firm na zapewnienie sobie wykwalifikowanych pracowników. Kształcenie dualne (zobacz dualne kształcenie zawodowe: https://edunet-poland.pl/oferta/ksztalcenie-dualne/) sprawia, że szkolnictwo zawodowe jest blisko powiązane z potrzebami rynku pracy.

Jakie korzyści dla firm przynosi kształcenie dualne?

Kształcenie dualne to  udoskonalenie dotychczasowego systemu edukacji. Jego podstawową zasadą jest bliska współpraca firmy ze szkołą. Oznacza to, że szkoła i firma wspólnie przygotowują ofertę edukacyjną, która jest  dopasowana do rynku pracy i odpowiada na aktualne zapotrzebowanie określonej branży i konkretnego przedsiębiorstwa. Pracodawcy i przyszli pracownicy mają możliwość wzajemnego poznania się już na etapie nauki i praktyk.

W krajach, w których stosuje się ten system, znacznie spadł poziom bezrobocia, zwłaszcza wśród młodych pracowników, którzy zyskali możliwość nabycia doświadczenia zawodowego. Teraz to oni są źródłem wykwalifikowanej kadry dla małych i średnich przedsiębiorstw. Pracodawcy mają możliwość dokształcenia kandydatów i zapoznania ich z określonym stanowiskiem, sprzętem i obowiązkami.

Dzięki temu tuż po zakończeniu nauki w szkole,  przedsiębiorstwa przyjmują przygotowanego i wyszkolonego pracownika. Co więcej, dzięki współpracy ze szkołą, firma ma możliwość wpłynąć na zakres kształcenia, który dostosowany jest do jej rzeczywistych potrzeb. Kolejną korzyścią jest to, że pracodawca ma możliwość wyboru ucznia, którego przyjmuje na praktykę, co niweluje ryzyko niekorzystnych decyzji podejmowanych podczas standardowej rekrutacji pracownika.  Kształcenie dualne, czyli jednoczesna nauka w szkole i zakładzie pracy to recepta na wiele problemów współczesnego rynku pracy.

Jak kształcenie dualne wpłynie na rynek pracy?

Rynek pracy nieustannie się rozszerza, wymagania wobec kandydatów się zmieniają, a w firmach powstają nowe stanowiska i specjalizacje. Każdy pracodawca szuka odpowiednich pracowników, spełniających określone kryteria, a nieodzownym elementem ogłoszenia o pracę jest wciąż doświadczenie w danym zawodzie. Dzięki kształceniu dualnemu można je zdobyć już podczas nauki w szkole. Tak przygotowany absolwent jest atrakcyjnym kandydatem do pracy.

Dualne kształcenie zawodowe dostosowane do potrzeb rynku pracy i wymagań pracodawcy zapewnia firmom wyszkolonych pracowników. Ta forma edukacji przygotuje każdego absolwenta do podjęcia pracy zaraz po ukończeniu szkoły, bez potrzeby kończenia studiów dziennych,  dodatkowych kursów itp. Każdy pracodawca chętnie przyjmie pracownika przygotowanego profesjonalnie do wybranego zawodu.

Kształcenie dualne przyczynia się więc do zmniejszenia, a nawet zlikwidowania bezrobocia. Każde przedsiębiorstwo przed przyjęciem kandydata  na dane stanowisko, będzie mogło sprawdzić jego umiejętności i kompetencje w praktyce. Ten system pozytywnie wpływa na szkolnictwo i funkcjonowanie rynku pracy. Firmy otrzymują profesjonalnych pracowników, a absolwenci znane im już stanowisko pracy bez poświęcania czasu na rekrutację i dodatkowe staże. Wszyscy korzystamy na kształceniu dualnym!

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Gimnastyka artystyczna
Gimnastyka artystyczna to dyscyplina sportu, budując...
Melissa and Doug
Szukając zabawek, które nie tylko bawią, ale i uczą, warto z...
książki biznesowe
W dzisiejszym dynamicznym świecie, w którym zmiany zachodzą...
Domowa szkoła
Dzieci kształcone w domu osiągają dobre wyniki w nau...
nauka języka włoskiego z fiszek
Umiejętność posługiwania się więcej niż jednym język...