chrapanie

Dobrych snów z MML

Opublikowano: 20 marca 2020

13 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Snu. Zaburzenia snu mają wiele przyczyn. Ich powodem są nie tylko nasze problemy z emocjami, jak się często uważa, lecz także często lekceważone chrapanie, które powoduje wiele poważnych następstw zdrowotnych.

dr. n. med. Michał Michalik z Centrum Medycznego MML w Warszawie.

Dlaczego chrapiemy? Zapytaliśmy o to cenionego nie tylko w naszym kraju specjalistę otolaryngologa dr. n. med. Michała Michalika z Centrum Medycznego MML w Warszawie. Na wstępie chciałbym powiedzieć, że chrapania nie wolno lekceważyć, szczególnie w przypadku, kiedy u osoby chrapiącej występują krótkotrwałe przerwy w oddychaniu. Według statystyk CBOS, które były robione na zlecenie MML, chrapie ponad 13 mln Polaków – mówi ekspert.

Chrapanie powoduje zmniejszone dotlenienie organizmu, a osoby z tym problemem najczęściej oprócz zmęczenia i osłabienia odczuwają także bóle głowy i znaczne pogorszenie nastroju. Mają słabszą koncentrację, czemu często towarzyszą trudności z zapamiętywaniem. Występuje też osłabienie libido. W wielu przypadkach konsekwencją chrapania jest depresja.

Dzięki nowoczesnym metodom leczenia skutki chrapania można usunąć m.in. przy pomocy małoinwazyjnych zabiegów, takich jak techniki radiowe, implanty podniebienne Pillar, technika harmoniczna, laserowa oraz plastyka gardła.

Kto najczęściej chrapie?

Jak wynika ze statystyk, najczęściej chrapią mężczyźni, jednak problem dotyczy także ponad 40 proc. kobiet. Duża nadwaga przeszkadza w harmonijnym oddychaniu, okazuje się, że nie jest ona główną przyczyną chrapania.

Dlaczego chrapiemy?

Chrapanie powstaje na skutek drgania wiotkiej części podniebienia i języczka. W czasie snu rozluźniają się mięśnie podniebienia miękkiego, a przy ułożeniu naszego ciała na plecach język cofa się i gdy otwieramy usta, dochodzi do zwężenia kanału nosogardła i gardła. Powoli zmniejsza się liczba wdechów i są one coraz krótsze, co powoduje zaburzenia w oddychaniu. Zwężenie kanału gardła skutkuje tym, że powietrze z trudem przechodzi do płuc, następują wibracje tkanek miękkich, co wywołuje często głośny efekt akustyczny – chrapanie. Również nasilające się niedotlenienie, czyli bezdech śródsenny, składa się na złożony proces zaburzeń oddychania podczas snu.

Diagnostyka

Diagnostyka komputerowa to jedna z najnowocześniejszych metod. To tomografia komputerowa 3D, która pozwala na zobrazowanie całego górnego układu oddechowego w przestrzennym obrazie. Dzięki niej można ustalić źródło chrapania i dobrać najskuteczniejszą metodę leczenia.

Podsumowanie

Dla bezpieczeństwa naszego zdrowia nie lekceważmy chrapania. Korzystając z nowoczesnych, nieinwazyjnych metod leczenia, które pozwalają pacjentowi na szybki powrót do codziennego funkcjonowania, możemy być pewni, że życzenie: „Dobrych snów” stanie się faktem.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Soczewki kontaktowe
Wybór odpowiednich soczewek kontaktowych jest kluczowym aspe...
batonik białkowy
Jakość odżywiania jest gwarantem dobrego samopoczucia, mocne...
aktywność fizyczna
Dni stają się coraz dłuższe, zza chmur odważniej wychyla się...
antykoncepcja hormonalna
W ostatnich dekadach antykoncepcja hormonalna stała się jedn...
kuchna zero waste
W obecnych czasach, gdy półki sklepowe uginają się pod cięża...