kuchnia japońska

Czym charakteryzuje się kuchnia japońska?

Opublikowano: 24 marca 2018

Orientalne smaki coraz bardziej interesują Polaków. W każdym większy mieście można spotkać restauracje serwujące przysmaki marokańskie, arabskie oraz chińskie. Ostatnio szczególnie modna stała się kuchnia japońska, z sushi i tempurą na czele, która słynie nie tylko w wybornych i ciekawych smaków, ale przede wszystkim z przywiązania do naturalności i wysokiej jakości składników.

Kuchnia naturalna

Cechą charakterystyczną kuchni z Kraju Kwitnącej Wiśni jest jej przywiązanie do natury. W żadnym innym zakątku globu przygotowanie jedzenia zgodnie z zasadami minimalizmu nie ma takiego znaczenia jak w Japonii. Najsmaczniejsze dania to takie, które jak sashimi (surowa ryba podawana z sosem sojowym i wasabi), nie wymagają ingerencji zaawansowanych technologii. Kluczowe znaczenie ma także świeżość składników.

Mówi się, że Japończycy żyją zgodnie z rytmem pór roku i doskonałe odzwierciedlenie tej tezy widać na przykładzie kuchni. Przyjęło się, że każdemu okresowi przypisane są określone potrawy. Nowy Rok to w Japonii czas na potrawę osechi ryōri, której każdy składnik symbolizuje co innego np. fasola sojowa zdrowie, a krewetki ebi długie życie. Wiosną pierwsze skrzypce odgrywają pędy bambusa, a latem i jesienią kolejno wędzony łosoś i sajra (rodzaj ryby).

Dania kuchni japońskiej

Najbardziej rozpoznawalnym daniem kuchni japońskiej jest oczywiście sushi, które w Polsce można kupić w restauracjach takich jak http://www.sushi-tokyo.pl. Danie może pochwalić się już ponad 1000-letnią historią, która rozpoczęła się od… poszukiwania sposobu na przechowywanie ryb. Coraz większym zainteresowaniem cieszy się również wspomniane już sashimi oraz makaron gryczany soba, który podawany jest zarówno na ciepło i na zimno. Wśród tradycyjnych przysmaków kuchni japońskiej znalazły się też tempura (kawałki ryby, krewetek i kałamarnic smażone w głębokim oleju w cieście z mąki i jajka), ramen (bulion warzywny z makaronem), sukiyaki (gotowane plasterki cienko pokrojonej wołowiny z warzywami, cukrem i surowym jajkiem).

Aranżacja i sposób jedzenia

W przypadku kuchni japońskiej duże znaczenie ma także sposób podawania jedzenia. W Polsce nie odgrywa on tak dużej roli, natomiast w Kraju Kwitnącej Wiśni już tak. Składniki dań krojone są na odpowiednie kawałki (m.in. dlatego, żeby można było je jeść bez problemu pałeczkami), a talerz z potrawą ma cieszyć nie tylko podniebienie, ale także oko.

Co więcej, niezwykle istotny jest też sposób jedzenia. Przykładowo, sushi można jeść nie tylko za pomocą pałeczek, ale również rękoma. W złym tonie jest jedzenie za pomocą widelców. Nie wolno wbijać ich pionowo w miseczkę – przywodzi to na myśl rytuał ofiarowania zmarłym ryżu. Tym, co odróżnia japoński sposób jedzenia, jest także przyzwolenie na siorbanie, np. podczas jedzenia takich przysmaków jak ramen.

3 sposoby na szybkie wyczyszczenie zmywarki

 

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *