Menu
Cukrzyca - epidemia

Cukrzyca – epidemia XXI wieku

Co 10. Polak nigdy nie badał poziomu stężenia glukozy we krwi. Tak wynika z najnowszego badania przeprowadzonego w ramach drugiej edycji kampanii „Ścigamy się z cukrzycą. Nie możemy też pochwalić się wiedzą na temat tej choroby. Cukrzycę z zawałem serca kojarzy tylko 15 proc. ankietowanych, z udarem mózgu – 11 proc.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała cukrzycę za epidemię XXI wieku. Według szacunków, w Polsce na cukrzycę choruje już 3 mln osób, w ostatnich latach pacjentów przybywa, podobnie zresztą, jak na całym świecie. Związane jest to z niezdrowym trybem życia, otyłością i nadciśnieniem.

Nadrzędnym celem ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej „Ścigamy się z cukrzycą” jest zwrócenie uwagi na problem niskiej świadomości zdrowych Polaków na temat tej choroby. A także edukacja osób chorych.

Co warto wiedzieć o cukrzycy?

Jest to choroba z grupy metabolicznych, charakteryzująca się podwyższonym poziomem cukru we krwi (hiperglikemią spowodowaną złą produkcją lub działaniem insuliny wytwarzanej przez trzustkę). Cukrzyca na początku przebiega bezobjawowo, dlatego tak późno jest wykrywana. Jej objawem może być senność, nadmierne pragnienie, potliwość, częstsze oddawanie moczu, ogólne osłabienie. Nierozpoznana odpowiednio wcześnie prowadzi do uszkodzenia oczu, nerek, a także serca i naczyń krwionośnych.

W ramach kampanii w 2010 roku przeprowadzono badanie „Społeczny obraz cukrzycy”. Chodziło o to, by się dowiedzieć: co Polacy wiedzą o cukrzycy. W tym roku badanie powtórzono. Jest nieco lepiej, ale do ideału wciąż daleko. Wówczas co 5. Polak nigdy nie wykonywał badania poziomu stężenia glukozy we krwi, obecnie nie robi tego co 10. Poprawiła się wiedza na temat skutków cukrzycy, siedem lat temu 35 proc. badanych nie znało odpowiedzi na to pytanie, a co 4. nie potrafił wymienić żadnych objawów tej choroby. Obecnie nie zna ich tylko 4 proc. społeczeństwa. Niestety wciąż ogromna grupa Polaków nie wiąże zawału serca i udaru mózgu z powikłaniami towarzyszącymi cukrzycy.

Coraz więcej osób jednak wie, jak unikać choroby. 70 proc. wskazuje na badanie poziomu cukru we krwi, dwóch na trzech pytanych stawia na aktywność fizyczną, a 60 proc. na ograniczenie ilości spożywanego cukru.

W ramach tegorocznej akcji edukacyjnej na terenie wybranych Ministerstw będzie można wykonać bezpłatne badania krwi, a także wziąć udział w Wielkim Teście Wiedzy o Cukrzycy.
Drużyna sportowa składająca się jedynie z osób chorych na cukrzycę po raz drugi weźmie udział w wyścigu Tour de Pologne razem z najlepszymi zawodnikami z całego świata.

Natomiast pod koniec roku zostanie opublikowany kolejny raport „Społeczny obraz cukrzycy” składający się z wyników najnowszego badania, który pozwoli ocenić jakość życia chorych.

Kampanię organizuje Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej wraz z organizacjami pacjenckimi.

Artykuły powiązane

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Magazyn VIP 2018