Bruksizm – dlaczego zjadamy zęby?

Opublikowano: 1 sierpnia 2018

Bruksizm jest to zespół objawów prowadzących do destrukcji elementów narządu żucia, tj. stawu skroniowo-żuchwowego, mięśni oraz zębów. Ocenia się, że może on dotyczyć nawet 20–30% społeczeństwa i bardzo często jest niewykrywany na początkowych etapach. Największą grupą pacjentów cierpiących na bruksizm są osoby w wieku 25–50 lat, ale zdarzają się osoby nastoletnie, mające z tym problem.

Krzysztof Łoza – SOLDENT

Przyczyny bruksizmu:

  • zaburzenia centralnego układu nerwowego oraz
  • zaburzenia psychiczne – stres, zwiększone napięcie nerwowe, zmniejszoną wrażliwość na stres i nieumiejętność radzenia sobie ze stresem oraz nerwice.

Charakterystycznym objawem bruksizmu jest zwiększone napięcie mięśni żucia, szczególnie pojawiające się w nocy. Występuje wtedy nadmierna aktywacja mięśni, ich napięcie i aktywacja zgrzytania zębami. Po pewnym czasie na zębach widoczne są pęknięcia i pojawia się poziome starcie szkliwa, a później zębiny. W ekstremalnych przypadkach dochodzi do starcia zębów na równo z dziąsłami, a często do złamań zębów z przeciążenia. W badaniu pacjentów często można wyczuć napięcie mięśni żucia oraz mięśni szyi. W wywiadzie podają oni następujące dolegliwości: chroniczne zmęczenie i niewyspanie, uczucie napięcia w mięśniach i ból w stawach. Po latach zmienia się również twarz pacjenta na skutek nadmiernej pracy mięśni.

Jako że bruksizm jest zespołem objawów obejmujących układ nerwowy, mięśniowy i zęby oraz staw skroniowo-żuchwowy leczenie powinno się odbywać przy udziale wielu specjalistów, w szczególności neurologów, psychiatrów i psychologów, terapeutów zajmujących się radzeniem ze stresem, dentystów, fizjoterapeutów, a także przedstawicieli innych specjalności, które pomagają pacjentom w osiągnięciu mniejszego napięcia nerwowego.

 

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Soczewki kontaktowe
Wybór odpowiednich soczewek kontaktowych jest kluczowym aspe...
radiofrekwencja mikroigłowa
Nazywana nieoperacyjnym liftingiem, polecana jako zabieg, kt...
batonik białkowy
Jakość odżywiania jest gwarantem dobrego samopoczucia, mocne...
aktywność fizyczna
Dni stają się coraz dłuższe, zza chmur odważniej wychyla się...
antykoncepcja hormonalna
W ostatnich dekadach antykoncepcja hormonalna stała się jedn...