Menu

Bruksizm – dlaczego zjadamy zęby?

Bruksizm jest to zespół objawów prowadzących do destrukcji elementów narządu żucia, tj. stawu skroniowo-żuchwowego, mięśni oraz zębów. Ocenia się, że może on dotyczyć nawet 20–30% społeczeństwa i bardzo często jest niewykrywany na początkowych etapach. Największą grupą pacjentów cierpiących na bruksizm są osoby w wieku 25–50 lat, ale zdarzają się osoby nastoletnie, mające z tym problem.

Krzysztof Łoza – SOLDENT

Przyczyny bruksizmu:

  • zaburzenia centralnego układu nerwowego oraz
  • zaburzenia psychiczne – stres, zwiększone napięcie nerwowe, zmniejszoną wrażliwość na stres i nieumiejętność radzenia sobie ze stresem oraz nerwice.

Charakterystycznym objawem bruksizmu jest zwiększone napięcie mięśni żucia, szczególnie pojawiające się w nocy. Występuje wtedy nadmierna aktywacja mięśni, ich napięcie i aktywacja zgrzytania zębami. Po pewnym czasie na zębach widoczne są pęknięcia i pojawia się poziome starcie szkliwa, a później zębiny. W ekstremalnych przypadkach dochodzi do starcia zębów na równo z dziąsłami, a często do złamań zębów z przeciążenia. W badaniu pacjentów często można wyczuć napięcie mięśni żucia oraz mięśni szyi. W wywiadzie podają oni następujące dolegliwości: chroniczne zmęczenie i niewyspanie, uczucie napięcia w mięśniach i ból w stawach. Po latach zmienia się również twarz pacjenta na skutek nadmiernej pracy mięśni.

Jako że bruksizm jest zespołem objawów obejmujących układ nerwowy, mięśniowy i zęby oraz staw skroniowo-żuchwowy leczenie powinno się odbywać przy udziale wielu specjalistów, w szczególności neurologów, psychiatrów i psychologów, terapeutów zajmujących się radzeniem ze stresem, dentystów, fizjoterapeutów, a także przedstawicieli innych specjalności, które pomagają pacjentom w osiągnięciu mniejszego napięcia nerwowego.

 

Artykuły powiązane

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Magazyn VIP 2018