Beskid Sądecki - droga na Halę Łabowską

Cudze chwalicie… Beskid Sądecki – atrakcje dla każdego

Opublikowano: 13 maja 2018

Beskid Sądecki to wyjątkowo atrakcyjny region Polski, który warto polecić szczególnie osobom kochającym góry. Bezkresne widoki i długie spacery po malowniczych terenach. Region oprócz przepięknych krajobrazów i odpoczynku na łonie natury oferuje również atrakcje typowo turystyczne. Liczne uzdrowiska powstałe w miejscowościach bogatych w ujęcia wód mineralnych, takich jak Krynica-Zdrój, Piwniczna-Zdrój, Rytro, Muszyna czy położona na granicy Małych Pienin Szczawnica.

Droga do schroniska Hala Łabowska - Beskid Sądecki

Kapliczka na drodze do schroniska Hala Łabowska

Tym samym odnajdą się w tych okolicach zarówno osoby poszukujące ucieczki od ludzi – potrzebujące ciszy i kontaktu z przyrodą, jak i te, które lubią takie atrakcje jak: baseny, koncerty, dobre restauracje, SPA, muzea czy zwiedzanie zabytków (polecamy szczególnie Szlak Architektury Drewnianej z unikatowymi w skali kraju drewnianymi kościołami czy cerkwiami).

Ciekawostki przyrodnicze

Osobom poszukującym ciekawostek przyrodniczych możemy polecić np. odszukanie mofet (w Złockiem czy Tyliczu). Czym są mofety? Miejscem wydobywania się spod ziemi gazu (głównie dwutlenku węgla), pochodzącego z głębokich stref skorupy ziemskiej – dla przeciętnej osoby będzie to po prostu szczelina z bulgoczącym błotem, ale dla wszystkich ciekawych świata i zjawisk geograficznych obejrzenie tego na własne oczy może być ciekawym doświadczeniem.

Flora i fauna

Dziewięćsił bezłodygowy

Region jest bardzo ciekawy, jeśli chodzi o występujące w jego obrębie zwierzęta – na górskich szlakach można spotkać np. chronioną salamandrę plamistą, ropuchy, padalce, a nawet żmije zygzakowate, mnóstwo gatunków ptaków, jelenie czy kuny. Charakterystyczną rośliną, porastającą trawiaste zbocza jest tutaj dziewięćsił bezłodygowy, którego kwiatki, pozbawione łodygi, wydają się wyrastać prosto z gleby.

Beskid Sądecki warto odwiedzić wiosną (zwłaszcza w maju), kiedy okoliczne liściaste drzewa (głównie buki) cieszą oko niemalże fluorescencyjną zielenią. Warto zajrzeć tutaj również latem – szczególnie w sierpniu, kiedy to zaczyna się sezon na rydze. Region obfituje w te grzyby, dzięki czemu można je spotkać w wielu restauracjach, a także na lokalnych targach, przygotowane w słoiczkach: marynowane, w oliwie, pomidorach.

Atrakcje kulturalne

Muszyna - ogrody sensoryczne

Ogrody sensoryczne w Muszynie

W sierpniu koneserom muzyki klasycznej polecamy szczególnie Krynicki Festiwal Jana Kiepury odbywający się rokrocznie od 50 lat (w tym roku od 11 do 19.08). To impreza podczas której można uczestniczyć w koncertach, spektaklach czy widowiskach plenerowych. Miłośnicy sztuki mogą zajrzeć z kolei do słynnego krynickiego Muzeum Nikifora.

Warto również odwiedzić Ogrody sensoryczne w Muszynie, w których roślinność została starannie dobrana, tak aby dostarczyć wrażeń naszym zmysłom: zapachu, wzroku, dotyku, a nawet słuchu. Osobom szukającym połączenia przyrody z duchową refleksją spodobają się natomiast Ogrody bibilijne (również w Muszynie).

Wody mineralne

Oczywiście – w każdej ze wspomnianych miejscowości koniecznie trzeba spróbować wód mineralnych, których szeroki wybór oferują lokalne pijalnie (płatne i bezpłatne). Wśród mnóstwa dostępnych rodzajów najsłynniejsze, typowo lecznicze wody tego regionu to: Zuber, Jan i Słotwinka, wszystkie o bardzo specyficznym smaku i bogatym składzie mineralnym. Wiele miejscowości posiada również własne małe unikatowe ujęcia – nie zawsze łatwe do znalezienia, dlatego warto o nie zapytać lokalnych mieszkańców.

Schroniska

Tym, którzy lubią pokonywać górskie szlaki, polecamy wizytę w schroniskach: Hala Łabowska, Bacówka pod Wierchomlą (gdzie można zjeść rewelacyjne pierogi z jagnięciną), Schronisko PTTK na Przehybie, Chatę Górską Cyrla (słynącą z fenomenalnej zupy borowikowej) czy Schronisko Jaworzyna Krynicka albo wejście na wieżę widokową na Eliaszówce. W okolicach Krynicy powstaje również aktualnie tzw. ścieżka w koronach drzew. Będzie to drewniana konstrukcja o wysokości prawie 50 metrów, budowana na szczycie stacji narciarskiej Słotwiny Arena. Atrakcji jest tu naprawdę mnóstwo, więc warto odwiedzić ten region.

Wierchomla - Bacówka

Bacówka pod Wierchomlą

____________________
Tekst i zdjęcia: Paulina Mróz


Fakty i mity dotyczące burzy- co należy wiedzieć o tym zjawisku?


 

Udostępnij ten post:



  • Andrzej pisze:

    Jeśli już wybierać się do Krynicy, to koniecznie na lody do Lodziarni Śnieżynka! Mnóstwo smaków, duże porcje…tylko proszę się zastanowić – to jest gała!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Szczawnica
Szczawnica to malownicze miasto uzdrowiskowe położon...
wesele w górach
Organizacja wesele to spore wyzwanie dla narzeczonych. Staje...
Muszyna
Do niedawna przez Muszynę się przejeżdżało, teraz si...
Jesienny wypoczynek w górach
W tym roku lato pożegnało nas wyjątkowo wcześnie, ale szukaj...
Świeradów-Zdrój
Jak co roku długi weekend Boże Ciało cieszy się ogromną popu...