barszcz Sosnowskiego

Barszcz Sosnowskiego: Uważaj na tę roślinę

Opublikowano: 19 maja 2019

Barszcz Sosnowskiego wyglądem przypomina wyrośnięty koper, jest jednak dużo większy i bardziej masywny. Jego wysokość osiąga od 3 do 5 metrów, łodygi są grube, mają średnicę nawet 10 centymetrów. Z kolei rozeta liściowa miewa średnicę nawet 2 metrów. Najbardziej charakterystyczny jest wygląd kwiatów, zebranych w obfite, baldachowate kwiatostany o średnicy około 50 centymetrów. Same kwiaty są drobne, gęsto rozmieszczone, w kolorze biało – kremowym.

Kto sprowadził barszcz Sosnowskiego do Polski?

Pierwotnym, naturalnym obszarem występowania barszczu Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) jest Kaukaz. Nie przywędrował on do Polski w sposób naturalny, lecz został wprowadzony do uprawy na początku lat 60-tych XX wieku. Ze względu na to, że inne odmiany barszczu z powodzeniem hodowano jako rośliny jadalne, spożywcze i pastewne, żywiono nadzieję, że podobnie będzie w przypadku odmiany Sosnowskiego. Z początku nie zdawano sobie sprawy z toksycznego działania tej rośliny, która istotnie wykorzystywana była jako składnik pasz. Z czasem jednak, na podstawie obserwacji zwierząt i ludzi, stwierdzono, że ma ona silne właściwości trujące. W początkach lat 80-tych wycofano  barszcz z hodowli, jednak było już za późno. Spontaniczne rozmnażanie rośliny przyjęło formę inwazji.

Gdzie rośnie barszcz Sosnowskiego?

Siedliska tej toksycznej rośliny występują w pierwszej kolejności na terenach dawnych upraw i w ich pobliżu. Niestety, na skutek naturalnego procesu rozmnażania i ekspansji, pojawia się ona również w odległości kilkunastu kilometrów od tych miejsc. Roślina dobrze rozwija się w pobliżu wody, wzdłuż rowów melioracyjnych, na nieużytkach oraz obrzeżach pól i lasów.

Dlaczego barszcz Sosnowskiego parzy?

Powodem dla którego roślina ta wywołuje oparzenia jest zawartość substancji fotouczulającej. Substancją tą jest kumaryna, która występuje w barszczu w bardzo wysokim stężeniu. Fototoksyczne i kancerogenne działanie kumaryny ujawnia się pod wpływem działania promieni słonecznych. Prócz tego, innego rodzaje substancje toksyczne, występują w owocach. Są to izobergapten, psoralen, bergapten, pimpinellin oraz  isopiminellin. Barszcz Sosnowskiego jest naturalną bombą chemiczną, naszpikowaną szkodliwymi substancjami.

Co powoduje barszcz Sosnowskiego?

Do wystąpienia objawów ze strony organizmu nie jest potrzebny bezpośredni kontakt z rośliną. Same olejki eteryczne wydzielane przez roślinę, zwłaszcza pod wpływem działania promieni UV, atakują  nawet z odległości kilkunastu metrów. Oczywiście najgroźniejsze są sytuacje w których, skóra zetknie się z rośliną.

Objawy ogólnoustrojowe

Do objawów ze strony całego organizmu należą nudności i wymioty, poparzenia układu oddechowego i problemy z oddychaniem, bóle głowy. W dalszej perspektywie kontakt z barszczem ma działanie rakotwórcze.

Objawy w obrębie skóry i oczu

Bezpośredni kontakt tkanki z sokiem barszczu kaukaskiego, zwłaszcza kiedy jego działanie jest zintensyfikowane przez promienie słoneczne, skutkuje wystąpieniem poparzeń nawet do trzeciego stopnia.  W wyniku oparzeń pojawiają się pęcherze, a nawet głębokie rany. Objawy te występują w ciągu kilku minut od kontaktu z rośliną i mogą nasilać się przez kolejną dobę.  Fatalne skutki ma kontakt z oczami, który może skutkować nawet utratą wzroku. Efekty oparzenia potrafią utrzymywać się przez kilka lat po incydencie. W ekstremalnych przypadkach dojść może nawet do martwicy tkanek.

Jakie leczenie po kontakcie z barszczem Sosnowskiego?

Jeśli doszło do kontaktu z rośliną, a nie wystąpiły jeszcze objawy, należy przemyć skórę dużą ilością wody z mydłem. Ze względu na fotouczulające właściwości substancji zawartych w barszczu, należy bezwzględnie unikać ekspozycji na promienie słoneczne, przynajmniej przez 48 godzin. W przypadku wystąpienia objawów trzeba niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Do postępowania leczniczego pod kontrolą lekarza, należy podanie leków antyhistaminowych oraz miejscowe zastosowanie glikokortykosteroidów. W przypadku oparzeń o dużym nasileniu stosuje się typowe postępowanie przeciwoparzeniowe, łącznie z nawadnianiem dożylnym. W każdym przypadku pomocne jest stosowanie preparatów z użyciem jonów srebra, okładów odkażających oraz objawowo, w celu łagodzenia opuchlizny i bólu – okładów z lodu.

Gdzie zgłosić barszcz Sosnowskiego?

Fakt dostrzeżenia siedliska roślin co do których istnieje podejrzenie, że są toksycznym gatunkiem barszczu, należy zgłosić straży miejskiej, która przekaże informację odpowiednim służbom.

Autor: Małgorzata Turant

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Soczewki kontaktowe
Wybór odpowiednich soczewek kontaktowych jest kluczowym aspe...
batonik białkowy
Jakość odżywiania jest gwarantem dobrego samopoczucia, mocne...
aktywność fizyczna
Dni stają się coraz dłuższe, zza chmur odważniej wychyla się...
antykoncepcja hormonalna
W ostatnich dekadach antykoncepcja hormonalna stała się jedn...
kuchna zero waste
W obecnych czasach, gdy półki sklepowe uginają się pod cięża...