Bariery energochłonne

Bariery energochłonne – bezpieczeństwo na drogach

Opublikowano: 30 czerwca 2018

Bariera energochłonna to urządzenie, które chroni życie i zdrowie uczestników ruchu drogowego. Jej rolą jest uniemożliwienie opuszczenia pasa ruchu przez jadący samochód i stoczenie się z wysokości lub uderzenie w twardą przeszkodę.

Funkcja barier ochronnych

Bariery energochłonne umieszczane są zwykle w miejscach, które niosą ze sobą określone zagrożenie – na autostradach i drogach ekspresowych, na mostach i stromych górskich drogach. Bariera drogowa ma przyjąć uderzenie samochodu, osłabić jego siłę i wprowadzić auto ponownie na pas ruchu. Montaż barier energochłonnych w różnego typu newralgicznych miejscach, zabezpieczając pojazd przed wypadnięciem z trasy, chroni nie tylko uczestników ruchu, ale także ewentualne osoby lub konstrukcje znajdujące się w otoczeniu drogi.

W związku z tym, iż konstrukcja taka jest jednocześnie fizyczną przeszkodą, która potencjalnie również może zagrażać poruszającym się po drogach, stosowanie jej zalecane jest tylko w sytuacji, gdy brak tego typu ochrony wiązałby się z poważniejszymi konsekwencjami aniżeli uderzenie w samą barierę.

Wymagane parametry

Bariery energochłonne, aby były skuteczne, powinny charakteryzować się określonymi parametrami. Do najważniejszych należą:

  • poziom powstrzymywania, czyli zdolność do powstrzymania pojazdu uderzającego w ochronę,
  • szerokość pracująca, którą można rozumieć jako zdolność bariery do odkształcania się w wyniku uderzenia,
  • intensywność zderzenia, określająca oddziaływanie uderzenia na pasażerów pojazdu.

Dobór ochrony o odpowiednich parametrach uzależniony jest od warunków na drodze, na której ma być realizowany montaż barier energochłonnych.

Bariery energochłonne – od producenta

Firma Tioman, działająca już od 20 lat na polskim rynku, jest producentem różnego typu urządzeń poprawiających bezpieczeństwo na drogach. W jej ofercie znajdują się m.in. bariery drogowe, znaki i tablice drogowe, a także różne elementy należące do systemu informacji i małej architektury miejskiej, takie np. jak wiaty przystankowe czy stojaki rowerowe.

O jakości jej wyrobów świadczą posiadane certyfikaty, a o rzetelności nagrody i stała współpraca z zarządcami dróg oraz przedsiębiorcami drogowymi w kraju i za granicą.


Sposoby zastosowania płyt betonowych

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Serwis klimatyzacji samochodowej
Niemal wszystkie popularne modele samochodów, które zostały...
wykładzina PCV
Wybór odpowiedniej podłogi do danego pomieszczenia może być...
powłoka ceramiczna
Wiele osób ceni sobie wizualny aspekt swojego samochodu. Lśn...
Felgi zimowe
Wraz z nadejściem zimy, większość kierowców zaczyna się zast...
Ferrari 458
Wielu miłośników motoryzacji chciałoby przynajmniej raz prze...