22 Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena

Opublikowano: 15 marca 2018

Idź naprzód, nie tylko uprawiając sztukę, lecz wnikając także do jej wnętrza – napisał Beethoven w liście do brata.

„Beethoven i wielkie rocznice” to motyw przewodni 22 Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena, jednego z najważniejszych wydarzeń muzycznych w Warszawie, które rozpoczyna się 16, a kończy 30 marca. Festiwal to znakomici dyrygenci, wybitni soliści i wspaniałe orkiestry z Europy i świata.

Festiwal to 18 koncertów w Warszawie – 13 symfonicznych, 3 kameralne i 2 recitale pianistyczne – Rudolfa Buchbindera i Krzysztofa Książka, a także koncerty w innych miastach m.in. w Gdańsku, Krakowie. Katowicach, Lublinie i Wrocławiu. Jak co roku, w Bibliotece Jagiellońskiej zostanie dodatkowo otwarta wystawa manuskryptów muzycznych, a w Warszawie odbędzie się 22 Międzynarodowe Sympozjum Naukowe pod przewodnictwem prof. dr hab. Teresy Maleckiej.

Program

W programie festiwalowych koncertów zaznaczone zostały przypadające w 2018 roku wielkie rocznice muzyczne – 100 urodzin Leonarda Bernsteina, 85 rocznica urodzin Krzysztofa Pendereckiego i Henryka Mikołaja Góreckiego, 125 rocznica urodzin George’a Gershwina.

Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zabrzmi Fantazja polska Ignacego Jana Paderewskiego, premiera niepodległościowego rządu polskiego, a także kantata Widma Stanisława Moniuszki pod dyrekcją Andrzeja Kosendiaka.

Polskie Requiem i II Symfonia „Kopernikowska” to dwa wielkie dzieła, którymi Wielkanocny Festiwal uczci 85-lecie Krzysztofa Pendereckiego i Henryka Mikołaja Góreckiego.

Światowe gwiazdy

Tegoroczne święto muzyki uświetnią wielkie światowe gwiazdy – powiedziała na konferencji prasowej Elżbieta Penderecka, dyrektor generalna Wielkanocnego Festiwalu – na Krystiana Zimermana czekaliśmy 22 lata. Wystąpi dwa razy, rozpoczynając swoją tegoroczną trasę koncertową poświęconą Bernsteinowi – wykona jego II Symfonię The Age of Anxiety, którą ponad 30 lat temu miał okazję kilkakrotnie grać pod batutą samego kompozytora.

Na Festiwalu zagości również ponownie Anne-Sophie Mutter z Koncertem D-dur Beethovena –  artystka włącza się w tym roku w obchody 85 urodzin Krzysztofa Pendereckiego, wykonując cztery dedykowane jej przez kompozytora utwory.

Do Warszawy przyjedzie jeszcze jedna wielka gwiazda – dyrygent Christoph Eschenbach, który 30 marca, w dniu zakończenia festiwalu, zadyryguje Stabat Mater Antonina Dworzaka.

Pod dyrekcją Łukasza Borowicza zabrzmi kolejna nieznana nam wartościowa opera – Kościej Nieśmiertelny Nikołaja Rimskiego-Korsakowa. To jedno z końcowych dzieł jego życia, które zostało wykonane w Petersburgu na początku XX wieku i wznieciło protesty rewolucyjnie nastawionej młodzieży, która w postaci Kościeja widziała satyrę na cara.

Usłyszmy także znakomite orkiestry: Buffalo Philharmonic Orchestra, Junge Deutsche Philharmonie, Israel Camerata Jerusalem i Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia „Amadeus”, która obchodzi w tym roku swoje 50-lecie.

Wystąpią również znakomici młodzi pianiści, znani z 17 Konkursu Chopinowskiego, nad którymi pieczę sprawuje impresariat Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena: Szymon Nehring, Krzysztof Książek i Łukasz Krupiński.

Tegoroczny festiwal, jak co roku, będzie wielką ucztą muzyczną. Więcej informacji i pełny program festiwalu można znaleźć na stronie: beethoven.org.pl/festiwal/

 

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Sonos
Dzięki zaawansowanym technologiom, takim jak wzmacniacze kla...
Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena
17 marca  br. rozpoczął się 28. Wie...
Ciocia Tunia
Dawanie radości dzieciom oraz ich wdzięczność za to...
Festiwal Ludwiga van Beethovena
„Beethoven i filozofowie” – to motto 28. edycji Wiel...
Bal Maskowy
W najbliższą sobotę, 9 grudnia, o godzinie 18:00, Op...