Menu
Oszczędności na paliwie

12 sposobów na oszczędzanie paliwa

Oszczędności na kosztach paliwa łączą kierowców – zazwyczaj niezależnie od marki pojazdu, ilości pokonywanych kilometrów i detali technicznych. Co zrobić, by na benzynę lub olej napędowy nie wydawać kroci?

Idealny sposób na ograniczenie wydatków to rozsądek za kierownicą, dbałość o szczegóły oraz wykorzystanie możliwości jakie dają np. karty paliwowe – chociażby Fleetcor. Takie połączenie sprawia, że tankowanie nie oznacza desperackiej analizy kosztów. Zobacz, jak niewiele trzeba, by na wydatkach na paliwo zaoszczędzić więcej niż się spodziewasz.

Sposób 1. Eko-jazda

To nie mit wymyślony przez sztab miłośników zdrowego powietrza, ale niezaprzeczalny fakt. Rozsądne używanie pedałów gazu i hamulca, umiejętne wykorzystywanie prędkości samochodu i dostosowanie jej do warunków sprawia, że na paliwie można zaoszczędzić  kilka procent. Jazda ze stałą prędkością to jednak nie tylko oszczędności, ale przede wszystkim – ukłon kierowcy wobec środowiska. Hamowanie silnikiem zamiast nagłego nacisku na pedał gazu sprawi, że nie tylko zaoszczędzisz, ale ograniczysz emisję toksyn z gaźnika. Jeśli drogę miejską traktujesz jak trasę rajdu, gdzie wciskasz gaz i hamulec niczym Krzysztof Hołowczyc, odpuść – zarówno ze względu na bezpieczeństwo jak i wymiar finansowy.

Sposób 2. Rezygnacja z obciążenia

Czas na kolejny szybki test: czy wszystko, co wozisz w bagażniku jest Ci rzeczywiście potrzebne? Auto bywa traktowane jak mini-skład na rzeczy mniej i bardziej zbędne. Zdarza się, że tygodniami wozimy w nim zgrzewkę zakupionej wody (bo ciężka, więc można ją wnieść do domu później), a bagażnik dachowy bywa zamontowany nawet i miesiąc po powrocie z nart (bo przecież jego demontaż bywa skomplikowany). Tymczasem każde dodatkowe 50 kg w samochodzie podwyższa koszty spalania paliwa o ok. 3-4 proc. Nie dotyczy to wspomnianego bagażnika. On – w zależności od wagi i opływowości kształtów – może spowodować, że na stacji paliw zapłacisz więcej nawet o 20 procent.

Sposób 3. Lepsza jakość opon

Świetny sposób na oszczędności, a zarazem – poprawę własnego bezpieczeństwa. Zużyta nawierzchnia opon – nie wspominając już o ewentualnych zmianach w ich ukształtowaniu – to ryzyko wypadku, ale jednocześnie podwyższenie kosztów codziennego używania auta. Tzw. opór toczenia wywoływany przez źle dobrane lub zużyte ogumienie może podwyższyć koszty tankowania nawet o 20 procent!

Sposób 4. Weryfikacja ciśnienia

Czy jesteś w stanie podać, jakie jest prawidłowe ciśnienie opon w Twoim samochodzie? Jeśli tak – to kiedy je weryfikowano? Właśnie! Brak regularnej weryfikacji ciśnienia ogumienia to jeden z podstawowych grzeszków polskiego kierowcy. O ile kierowcy samochodów firmowych często bywają w stacjach obsługi – gdzie test jest czynnością naturalną – tak przeciętny Kowalski zazwyczaj jeździ tak długo, aż opona sama zacznie desperacko i charakterystycznym piskiem wołać o naprawę. Jak niskie ciśnienie wpływa na zużycie paliwa? Fatalnie – źle dobrane podwyższa zużycie o 4-10 procent.

Sposób 5. Postój kontrolowany

Polska to nie Syberia – tu nie trzeba pozostawiać samochodu na pół dnia z włączonym silnikiem, by przypadkiem nie zamarzł! Powszechny grzech kierowców to postój na tzw. luzie. Oczekiwanie na pasażera pod biurem, postój przy szlabanie kolejowym, minuta lub dwie na szybkie śniadanie – w takich sytuacjach często nie wyłączamy pojazdu zazwyczaj zakładając, że pracujący silnik zapewni wewnątrz ciepło (wersja zimowa) lub przyjemny chłód z klimatyzacji (wersja letnia). Tymczasem Niemcy skrupulatnie wyliczyli, iż samochód pracujący na luzie spali w ciągu godziny nawet litr paliwa.

Sposób 6. Używanie karty paliwowej

To doskonałe rozwiązanie przede wszystkim dla firm – zarówno niewielkich działalności gospodarczych – jak i spółek posiadających rozwinięte floty samochodowe. Karty paliwowe dla przedsiębiorstw – takie jak np. Fleetcor – zapewniają nie tylko wygodę i pełen komfort na wydatkami. Pozwalają również na realne – często sięgające ponad 10 proc. – oszczędności na paliwie. Operatorzy, dzięki własnym regulacjom z producentami, oferują tańszą benzynę oraz olej napędowy. To, w połączeniu z atrakcyjnymi programami lojalnościowymi, daje szansę na naprawdę spore oszczędności na paliwie.

Sposób 7. Dbałość o samochód

Choć hasło brzmi ogólnie, jest aż nazbyt konkretne. Na paliwie zaoszczędzisz… dbając o swoje cztery kółka. Przestarzały olej sprawi, że silnik nie będzie działał optymalnie. Podobnie jest w przypadku podzespołów – świec czy filtrów. Jeśli ich najlepszy czas już dawno minął, samochód będzie potrzebował więcej paliwa. Motoryzacyjna proza życia nie pozostawia sentymentów – zatkany filtr sprawi, że auto podejmie więcej paliwa niż w korzystnych warunkach. Stare świece oraz zabrudzone filtry podwyższą spalanie nawet o 10-12 proc.

Sposób 8. Wysoka jakość paliwa

Tankowanie na nieznanej stacji w szczerym polu to zawsze ryzyko. I choć często zaskakują one – jakże miło! – cenami wyświetlanymi na ekranach (lub w wersji bardziej klimatycznej: na godnych PRL tabliczkach zawieszanych przed wjazdem), to złudna oszczędność. Paliwo pozbawione odpowiednich badań i weryfikacji oraz pochodzące z niesprawdzonego źródła to zawsze ryzyko. W wariancie najbardziej skrajnym czeka Cię remont silnika. W bardziej optymistycznym – szybkie wyczerpanie zbiornika i tankowanie szybciej niż się spodziewasz. Oszczędność będzie więc bardzo pozorna.

Sposób 9. Ograniczenie odbiorników

Samochody stają się naszymi małymi domami, w których przydatne okazują się kolejne elementy – to już nie tylko radioodtwarzacz, ale również podpięty do ładowania smartfon, tablet używany przez dzieci na tylnym siedzeniu i kilka drobiazgów. Do tego włączona klimatyzacja lub przyjemnie nagrzewająca plecy mata, a alternator naprawdę ma nad czym pracować. Napięcie nie generuje się samo; silnik musi więc spalić więcej paliwa. Warto chłodnym okiem rozejrzeć się po samochodzie i szczegółowo ocenić, czy wszystko, co działa w pojeździe jest rzeczywiście nam niezbędne?

Sposób 10. Odpowiedni plan podróży

Start, stop, start, stop. Trzy czerwone światła na krótkim odcinku czasu. I jeszcze przejście dla pieszych oraz dwa skrzyżowania równorzędne, przy których oczywiście trzeba się niemal całkowicie zatrzymać – kto tego nie zna? Wszędzie – może za wyjątkiem wielkich miast – można trasę podróży wytyczyć tak, by jazda była płynna a samochód nie ruszał „od zera” co kilka minut. A mniej korków, droga bez czerwonych świateł, powszechna ekonomia jazdy oznacza mniejsze spalanie. Wcale nie trzeba do tego znać okolicy jak własną kieszeń; świetnie sprawdzają się motoryzacyjne aplikacje pozwalające wybrać najbardziej sprzyjającą trasę lub zweryfikować, które odcinki drogi są szczególnie narażone na korki.

Sposób 11. Porządek w dokumentacji

Prowadzisz działalność biznesową? Podróżujesz zawodowo? Wliczasz wydatki na paliwo w koszty prowadzonej działalności? Twoim priorytetem jest dbałość o dokumentację. Nadmiar faktur może sprawić, że – gdy kilka gdzieś się zagubi – łatwo o błędy lub nieprawidłowe odliczenia wydatków oraz podatku VAT. Im więcej dokumentacji związanej jest z celami transportowymi, tym bardziej należy zadbać o przejrzystość i szybkość księgowania. Świetnie sprawdzają się do tego karty paliwowe, których właściciele otrzymują na koniec miesiąca jedną zbiorczą fakturę – często z dodatkowym odroczonym terminem płatności.

Sposób 12. Umiejętność przewidywania

To wyjątkowy dar, którym pochwalić mogą się tylko nieliczni kierowcy. Czy i Ty jesteś wśród nich? Umiejętność przewidywania na drodze sprawia, że hamujesz mniej dynamicznie, utrzymujesz lepszą płynność jazdy, swobodnie zmieniasz pas ruchu tak, by nie wprowadzać auta w rytm start-stop-start. Takie detale i nawyki doświadczonych kierowców powodują, że zużycie paliwa będzie mniejsze niż w przypadku nowicjuszy.

Oszczędności na paliwie mogą być więc – jak widać- realne i namacalne, ale tylko wtedy gdy kierowca odpowiednio się do tego przygotuje. Dobra karta paliwowa, tankowanie na sprawdzonych stacjach, stosowanie zasad eco-drivingu, dbałość o szczegóły techniczne – wszystko to sprawi, że podróż będzie nie tylko wygodniejsza i bezpieczniejsza, ale przede wszystkim: tańsza. A to przecież, z punktu widzenia zarówno niewielkich firm jak i dużych przedsiębiorstw, kluczowa kwestia – optymalizacja wydatków na paliwa jest od lat bezwzględnym priorytetem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Magazyn VIP 2020