Menu
 • Menu

  Zwycięzcy International Waterbike Regatta 2017 wyłonieni

  W dniach 24–27 maja w porcie śródlądowym na jeziorze Jeziorak w Iławie odbyła się 38. edycja międzynarodowych regat łodzi napędzanych siłą ludzkich mięśni – International Waterbike Regatta 2017.

   

  W International Waterbike Regatta 2017 wzięło udział 36 jednostek, zbudowanych przez studentów uczelni wyższych z Niemiec, Holandii, Austrii, Rosji, Chorwacji, Turcji oraz Polski. W sumie do Iławy przybyło 310 uczestników podzielonych na 19 ekip. Gospodarzem zawodów byli studenci koła naukowego KORAB, działającego na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej.

  Regaty rozpoczęły się w środę 24 maja pomiarem i rejestracją jednostek, podczas których ekipy doprowadzały do perfekcji swoje bolidy. Pod wieczór odbyła się, otwierająca zawody, uroczysta parada jednostek. Następnego dnia rozpoczęła się rywalizacja w konkurencjach krótkodystansowych: sprincie na sto metrów, slalomie oraz przód stop tył, dyscyplinie polegającej na pokonaniu przez łódkę 50 m, zatrzymaniu się w określonym miejscu i powrocie, płynąc wstecz na miejsce startu. Format regat zakładał na ten dzień eliminacje, wyłaniające 16 najlepszych ekip do zaplanowanych na dzień następny półfinałów.

  Drugiego dnia International Waterbike Regatta 2017 przeprowadzono półfinały, które były rozgrywane jednocześnie z dwoma innymi konkurencjami: przyspieszeniem na dystansie 10 m oraz uciągem na palu, który polega na pomiarze siły naporu pędnika jednostki. Po południu rozegrano długi dystans, którego trasa w głównej mierze przebiegała przez Mały Jeziorak.

  Na linii startu stanęły wszystkie jednostki, wśród nich najlepszą okazał się Rektor, skonstruowany przez gospodarzy z Politechniki Gdańskiej. Kolejne dwa miejsca zajęły łodzie studentów z Hamburga. Nie obyło się bez emocji – jedna z łódek została całkowicie zalana przez powstałą falę, lecz po sprawnej interwencji ratowników jej załodze udało się kontynuować wyścig.

  Ostatni dzień regat przyniósł ostateczne rozstrzygnięcia we wszystkich konkurencjach, a po zakończonych finałach rozegrano sekretną misję. Jest to zabawa dla zawodników, której zasady co roku są wymyślane przez organizatorów i aż do samego startu trzymane w tajemnicy.

  W ostatecznej klasyfikacji triumfowała gdańska jednostka Rektor, dzięki czemu po rocznej przerwie przechodni puchar powrócił na Politechnikę Gdańską. Tuż za nimi uplasowała się turecka drużyna ze Stambułu z łódką Karbonat, a trzecie miejsce zajęła jednostka Reynolds, skonstruowana przez studentów z Uniwersytetu Technicznego w Hamburgu. Pozostałe polskie jednostki CBG, Dżordż i RW4 zdobyły kolejno miejsca 10., 15. i 25.

  International Waterbike Regatta 2017okazały się być sukcesem zarówno organizacyjnym, jak i pod względem uzyskanych przez gdańskich studentów wyników. Nie byłoby to możliwe bez ogromnego wsparcia władz powiatu iławskiego, Portu Iława, Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa oraz Samorządu Studentów Politechniki Gdańskiej, a także firm EXCENTO, DNV GL, GRM Systems, Sunreef  Yachts, Laminopol, CreeYacht oraz Base Group.

  Już teraz studenci Korabia zachęcają do śledzenia na funpage https://www.facebook.com/KSTOKORAB/ ich dalszych zmagań w drodze do obrony pucharu, o który w przyszłym roku będą walczyć w Zagrzebiu.

  Fot. Konrad Kmieć,Wojciech Litwin

   

  Udostępnij

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *