Barbara Wachowicz

Zmarła Barbara Wachowicz-Napiórkowska

Opublikowano: 7 czerwca 2018

Z głębokim bólem zawiadamiamy, że w dniu dzisiejszym zmarła śp. Barbara Wachowicz-Napiórkowska. Autorka książek, wystaw i spektakli poświęconych wielkim Polakom. Laureatka statuetki VIP w 2017 roku. 

„Basia z Podlasia” – tak tytułowała się najchętniej Barbara Wachowicz – honorowa mieszkanka Warszawy, historyk literatury, pisarka, publicystka, postać niezwykle zasłużona dla upamiętniania i krzewienia kultury i tradycji naszego kraju. Podlasie traktowała jak własną małą ojczyznę – miejsce magiczne, z duszą i niezapomnianym klimatem – uwielbiała snuć o nim opowieści. Zwykła również mawiać, że niezależnie od tego, gdzie rzuci ją los, zawsze ma pod powiekami obraz tej właśnie „swojej” ziemi.

Za swoją twórczość i działalność została uhonorowana licznymi odznaczeniami, m.in.: Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem „Za Zasługi dla ZHP”, Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, oraz nagrodami, takimi jak „Złoty Mikrofon Polskiego Radia” czy Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na liście prawie 50 przyznanych jej wyróżnień, tytułów i nagród znalazł się także, niezwykle dla niej cenny, Order Uśmiechu. Była również jedyną Polką nagrodzoną przez American Biographical Institute tytułem „Great Woman of the 21st Century”.

W 2001 r. utytułowana została także Mistrzem Mowy Polskiej (Vox Populi) – zarówno w swoich tekstach, jak i w życiu codziennym posługiwała się przepiękną, nieco archaiczną polszczyzną.

Można powiedzieć, że malowała słowem, snując swoje opowieści na temat czasów przeszłych, sekretów życia wielkich pisarzy (Żeromskiego, Mickiewicza) czy postaci zasłużonych dla rozwoju polskiej polityki (Kościuszko) i kultury. Miała również niezwykłą pamięć do cytatów z polskiej poezji i prozy, które zgrabnie wplatała w swoje wypowiedzi. Wywiady z nią pojawiały się na portalach, w stacjach radiowych, w telewizji: wszystkie nosiły w sobie nutę nostalgii – tęsknoty za sytuacjami, których nie da się już powtórzyć, i za ludźmi, których tak bardzo brakuje.

Barbara Wachowicz była niezwykle skromną i wrażliwą osobą, o wielkim sercu, szukającą w każdym przede wszystkim dobrej energii.

Lubiła mówić o swojej rodzinie, przyjaciołach, osobach, które ją otaczają oraz oczywiście snuć opowieści o wielkich Polakach, których losy śledziła i kreśliła w swoich pracach – ilekroć opisywała jakąś postać, zawsze z kurtuazją podkreślała jej pozytywne cechy. Tymczasem o samej sobie opowiadała zazwyczaj niewiele, a jeśli już to z charakterystycznym ironicznym poczuciem humoru. W jednym z wywiadów telewizyjnych, opisując ukochane zdjęcie rodzinne, na którym widniała jej mama i brat oraz ona sama jako niemowlę zawinięte w becik, nazwała siebie „wyjątkowo brzydkim, łysym bachorem”…

I taka zapewne chciałaby być zapamiętana – jako bardzo pogodna, szczera i skromna osoba, z ogromnym dystansem do siebie. Uwielbiająca nie tylko historię i czasy przeszłe, ale również współczesny świat w całym jego kolorycie. Kochająca całym sercem dzieci i młodzież – zwłaszcza harcerzy, których starała się wspierać i promować przy wielu okazjach. I uwielbiająca fioletowy kolor, któremu pozostała „wierna” przez całe swoje życie.

Poniżej przedstawiamy ostatni wywiad Pani Barbary, który pojawił się w wiosennym numerze „Magazynu VIP”.

Wywiad z Barbarą Wachowicz 


_________________
Tekst: Paulina Mróz

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Anna Dymna
Anna Dymna to totalny majstersztyk polskiego kina i...
Grażyna Brodzińska
Wielbicielka prawdziwej włoskiej kawy, wiedeńskiego...
samobójstwa
10 września obchodzimy Światowy Dzień Zapobieganiu samobójst...
zwyczaje pogrzebowe
Tematy związane ze śmiercią, pochówkiem i oddawaniem czci zm...
Wojciech Gąssowski
Jeśli ktoś chciałby wiedzieć, „Gdzie się podziały tamte...