nabłonek pochwy

Zaburzenia prawidłowego funkcjonowania pochwy

Opublikowano: 5 października 2016

Pochwa jest miejscem są bardzo wrażliwym i delikatnym, dlatego potrzebuje ochrony. Stanowi ją nabłonek pochwy, który dba o właściwe pH wydzielin. Co zrobić, kiedy funkcjonuje on niewłaściwie?

Jak działa nabłonek pochwy?

Nabłonek w pochwie pełni funkcję ochronną: dzięki zawartemu w nim glikogenowi wytwarzany jest kwas mlekowy. Ten zaś sprawia, że pH pochwy ma kwaśny odczyn i utrzymuje się na poziomie od 3,8 do 4,5. Kwaśne pH zapobiega namnażaniu się groźnych bakterii i grzybów, a tym samym zmniejsza się ryzyko infekcji intymnych. Tak jest oczywiście tylko w przypadku prawidłowego funkcjonowania nabłonka.

Zaburzenia w jego działaniu sprawiają, że pH pochwy staje się zasadowe, a tym samym staje się ona bardziej podatna na ataki chorobotwórczych bakterii i grzybów. Zazwyczaj objawia się to bardzo nieprzyjemnie: kobieta odczuwa swędzenie i pieczenie, pojawiają się upławy, a podczas uprawiania seksu odczuwany jest dyskomfort. Niewłaściwe funkcjonowanie śluzówki pochwy może też doprowadzić do uciążliwych i niebezpiecznych infekcji intymnych.

Czym mogą być spowodowane zaburzenia w funkcjonowaniu nabłonka?

Zaburzenia w prawidłowym funkcjonowaniu nabłonka pochwy mogą być spowodowane niewłaściwą gospodarką hormonalną w organizmie, a dokładniej niedoborem estrogenów. To normalne, że poziom damskich hormonów spada w czasie miesiączki, jednak estrogenów jest znacznie za mało w okresie menopauzy (zarówno naturalnej, jak i wywołanej przyczynami medycznymi), w przypadku masy ciała nieadekwatnej do wieku i/lub wzrostu, a także w czasie gwałtownego odchudzania lub treningów.

Przyczyny mogą być także bardziej prozaiczne i związane z higieną intymną, m.in. zmiana wody, kosmetyków, ręczników lub bielizny, korzystanie z basenów czy saun. Innym powodem zaburzeń mogą być przewlekły stres, terapia lekami hormonalnymi, chemio- lub radioterapia, niektóre zabiegi ginekologiczne.

Istnieje mnóstwo przyczyn zaburzeń we właściwej pracy nabłonka pochwy. Niektóre z nich możemy jednak uprzedzić i się przed nimi zabezpieczyć za pomocą preparatów wspomagających odbudowę flory bakteryjnej pochwy oraz wspierających działanie śluzówki.

Materiał przygotowany wspólnie z HydroVag

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Zmarszczki
Zmarszczka to zagłębienie w skórze, powstające pod w...
Soczewki kontaktowe
Wybór odpowiednich soczewek kontaktowych jest kluczowym aspe...
radiofrekwencja mikroigłowa
Nazywana nieoperacyjnym liftingiem, polecana jako zabieg, kt...
Koszula damska
Koszula damska to z pewnością must have w szafie każdej kobi...
szpilki
Każda elegancka kobieta powinna posiadać w swojej szafie prz...