Co wpływa na skuteczność zabiegu in vitro

Opublikowano: 29 listopada 2016

Na skuteczność in vitro wpływają zarówno czynniki związane z rodzicami starającymi się o dziecko Zależy ona m.in. od wieku oraz aktualnego stanu zdrowia potencjalnych rodziców, a także przebytych przez nich chorób. Dla powodzenia zabiegu niezwykle istotne jest jednak także to, czy klinika jest w stanie dostosować metodę zapłodnienia do rzeczywistej przyczyny bezpłodności.

Wiek matki i ojca oraz stan ich zdrowia

Skuteczność in vitro zależy w dużej mierze od wieku partnerów. Największe szanse na uzyskanie pomyślnego rezultatu zabiegu występują w przypadku, kiedy kobieta ma nie więcej niż 35 lat. Zazwyczaj im są oni starsi, tym więcej razy zabieg należy powtórzyć. U kobiet wynika to z tzw. obniżonej rezerwy jajnikowej. Kobiety rodzą się z określoną liczbą komórek jajowych, która z wiekiem się zmniejsza. U mężczyzny natomiast wraz z wiekiem obniża się jakość spermy, czyli udział prawidłowych plemników w ogóle nasienia, ich ruchliwość i zdolność do zapłodnienia komórki jajowej.

Na powodzenie zabiegu in vitro wpływa również stan zdrowia przyszłych rodziców, przede wszystkim kobiety. Istotna jest budowa jej narządów rodnych i stan jajników. Ważne jest też prawidłowe funkcjonowanie układu hormonalnego, m.in. nadnerczy, przysadki mózgowej oraz tarczycy. Na obniżoną efektywność zabiegu in vitro mogą mieć wpływ przebyte w przeszłości choroby oraz ich leczenie. Zdolność do poczęcia tą metodą jest na ogół mniejsza u osób, które przeszły chemioterapię lub radioterapię, stosowane w leczeniu nowotworów.

Różnorodność oferowanych przez klinikę metod sztucznego zapłodnienia

Przy wyborze kliniki leczenia niepłodności, która ma pomóc partnerom w poczęciu dziecka, warto kierować się różnorodnością oferowanych w niej metod zapłodnienia in vitro. Dzięki szerokiej ofercie łatwiej będzie dopasować metodę do zdiagnozowanej uprzednio przyczyny niepłodności. Jeśli przyczyna tego, że para mimo długich starań nie ma jeszcze dziecka, leży po stronie mężczyzny, stosuje się inne metody.

Inne sposoby bywają także skuteczne wtedy, kiedy wyniki badań kobiety i mężczyzny są dobre, a inne, gdy wskazują one na pewne nieprawidłowości, np. układ odpornościowy działa niewłaściwie i niszczy komórki rozrodcze. Warto też zwrócić uwagę na stosowane przez ośrodek oferujący zabiegi in vitro metody zwiększające skuteczność zapłodnienia. Mogą one umożliwiać wybór najlepszego zarodka, ułatwiać zarodkowi implementację w macicy oraz zapewniać mu optymalne warunki do rozwoju. Wszystko to zwiększa szanse na powodzenie prób pozaustrojowego zapłodnienia.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
radiofrekwencja mikroigłowa
Nazywana nieoperacyjnym liftingiem, polecana jako zabieg, kt...
test oddechowy
SIBO (Small Intestinal Bacterial Overgrowth), czyli zespół r...
Krzysztof Jarząbek
Priorytetem jest dla mnie przede wszystkim rozbudowa...
przeciwwskazania do stosowania medycznej marihuany
Medyczna marihuana, znana również jako konopie indyjskie, je...
Problemy z potencją
Problemy z potencją najczęściej dotyczą mężczyzn w s...