zapalenie jelita grubego

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego – czym jest?

Opublikowano: 20 grudnia 2016

Wrzodziejącemu zapaleniu jelita grubego (WZJG) nie towarzyszą specyficzne objawy, które mogłyby świadczyć o problemach zdrowotnych, dlatego bardzo trudno jest zdiagnozować tę jednostkę chorobową. Jakie są jej przyczyny? Jakie sygnały świadczą o jej rozwoju?

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego to przewlekłe zapalenie błony śluzowej jelita grubego. Proces zapalny może obejmować całe jelito, choć najczęściej rozpoczyna się odbytnicy i rozszerza na esicę. Chorobę łatwo pomylić z innymi dolegliwościami układu pokarmowego, odróżnia ją stan zapalny jelita grubego o charakterze wrzodziejącym. WZJG przebiega najczęściej w postaci ostrych rzutów, które zostają przedzielone okresami remisji. W ciągu każdego roku w całej Polsce notuje się około siedemset przypadków zachorowań, przy czym większe ryzyko zachorowań dotyczy tych, u których krewnych zdiagnozowana została ta jednostka chorobowa.

Przyczyny WZJG nie są znane i obecny stan wiedzy medycznej nie pozwala na ustalenie konkretnych powodów występowania choroby.

Dużą rolę odgrywa psychika ludzka, podatność na stres może być jednym z powodów wystąpienia choroby, podobnie jak wszelkie nagłe zmiany w sposobie odżywiania, zakażenia pokarmowe i inne infekcje całego organizmu.

Czynniki genetyczno-konstytucyjne także są głównym źródłem zachorowań, lecz największe znaczenie przypisuje się zaburzeniom układu immunologicznego, który reaguje na obojętne dla zdrowego organizmu czynniki, powodując powstawanie niekontrolowanego procesu zapalnego, prowadzącego do uszkodzeń błony śluzowej jelita grubego.

Dominujące objawy WZJG to biegunki z domieszką krwi i śluzu, uczucie nagłego parcia. Chorzy są zmuszeni do nawet kilkunastu wypróżnień w ciągu całej doby. Uczucie wzdęcia brzucha i wzrost napięcia powłok brzusznych powoduje wzmocnione poczucie dyskomfortu u chorego. Dodatkowo przebiegowi choroby towarzyszą bóle brzucha oraz utrata apetytu. Sporadycznie notuje się stany podgorączkowe, chudnięcie, konsekwencją wymienionych objawów może być niedokrwistość, obniżona odporność, ogólne osłabienie organizmu.

Diagnozę wystawia lekarz na podstawie obserwacji podczas hospitalizacji, a także po wynikach badania radiologicznego jelita grubego, wziernikowania odbytnicy wraz z histopatologicznym badaniem pobranych wycinków.

W leczeniu pomocna okazuje się bezbłonnikowa dieta, choć niezbędne dość często okazuje się leczenie farmakologiczne, a ostatecznie nawet chirurgiczne. W osiągnięciu skuteczności powrotu do zdrowia pomocne są środki łagodzące reakcje nerwicowe i eliminujące czynniki stresowe. Należy mieć na uwadze, że charakter choroby przewlekłej pozwala na zapobieganie nawrotom objawów, łagodzi ich przebieg, lecz nie zawsze całkowite wyleczenie jest możliwe, szczególnie podczas bardzo ostrych stanów choroby.

Tagi: ,

Udostępnij ten post:



  • A. pisze:

    Darmowe leczenie wrzodziejącego zapalenie jelita grubego (WZJG)

    Można to leczyć za darmo 🙂 Więcej o owym leczeniu tutaj dorabiajprzezinternet.blogspot.com/2017/02/darmowe-leczenie-wrzodziejacego.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Soczewki kontaktowe
Wybór odpowiednich soczewek kontaktowych jest kluczowym aspe...
radiofrekwencja mikroigłowa
Nazywana nieoperacyjnym liftingiem, polecana jako zabieg, kt...
batonik białkowy
Jakość odżywiania jest gwarantem dobrego samopoczucia, mocne...
aktywność fizyczna
Dni stają się coraz dłuższe, zza chmur odważniej wychyla się...
antykoncepcja hormonalna
W ostatnich dekadach antykoncepcja hormonalna stała się jedn...