Felgi włókno węglowe

Włókno węglowe w rozwoju przemysłu motoryzacyjnego – nowoczesne felgi

Opublikowano: 14 marca 2018

Przemysł motoryzacyjny rozwija się bardzo dynamicznie i korzysta w tym celu z nowoczesnych rozwiązań technicznych – materiałów i konstrukcji oraz technologicznych dotyczących ergonomii jazdy czy intuicyjnej obsługi pojazdów.

Inżynierowie odpowiedzialni za rozwój tej gałęzi gospodarki zainteresowali się niedawno możliwością wykorzystania w budowie samochodów oraz ich elementów włókna węglowego, popularnego między innymi w lotnictwie. Obecnie z tego materiału są produkowane również felgi.

Właściwości włókna węglowego

Inżynierowie, pracujący dla motoryzacji zainteresowali się włóknem węglowym ze względu na jego właściwości. Carbon, bo tak inaczej nazywa się ten materiał, jest nawet 5-krotnie wytrzymalszy niż stal i ma niską rozszerzalność cieplną. Oznacza to, że jest podatny na działanie temperatury w znacznie niższym stopniu niż aluminium.

Co więcej, włókno węglowe charakteryzuje również wysoka wytrzymałość na zmęczenie materiału, a elementy z niego wykonane są wytrzymałe nawet podczas ciągłej eksploatacji. Te parametry powodują, że carbon może być używany do produkcji różnych elementów konstrukcyjnych aut, w tym także felg samochodowych. Ze względu na wysoką cenę jest on obecnie wykorzystywany przez takich producentów jak Audi, BMW, Porsche czy Lamborghini jedynie w najbardziej ekskluzywnych modelach.

Felgi samochodowe

Felga to element podwozia samochodu, od którego w dużym stopniu zależy bezpieczeństwo jazdy. Najpopularniejsze są te wykonane z metalu lub aluminium. Felgi aluminiowe charakteryzuje mniejszy ciężar i wyższa wytrzymałość w porównaniu do stali. Oferta modeli nowych i używanych jest szeroka, dlatego każdy może wybrać coś dla siebie i w ten sposób ozdobić samochód. Istotne jest również to, że konstrukcja alufelg ma wpływ na dobre – lepsze niż w przypadku stali – chłodzenie układu hamulcowego.

Korzyści z zastosowania carbonu w felgach

Felgi wykonane z włókna węglowego zostały wprowadzone pod oznaczeniem CR-9 przez australijską firmę Carbon Revloution. Są niezwykle wytrzymałe i lekkie. „Do produkcji jednej felgi potrzebnych jest kilkanaście kilometrów włókna węglowego, któremu po skomplikowanych procesach technologicznych nadaje się kształt finalny” (cyt. http://ladnefelgi.pl/). Włókno węglowe jest dużo lżejsze od aluminium i dlatego masa samochodu z carbonowymi felgami jest o kilkadziesiąt kilogramów mniejsza, co przekłada się między innymi na skrócenie drogi hamowania.

Zastosowanie tego materiału sprawia, że pojazd może uzyskiwać lepsze przyspieszenie oraz zwrotność – następuje odczuwalna przez kierowcę poprawa precyzji prowadzenia auta.

Co dalej z tym innowacyjnym rozwiązaniem? Kolejnym krokiem firmy Carbon Revlution jest dążenie do zminimalizowania kosztów produkcji felg z włókna węglowego, a tym samym upowszechnienie rozwiązania. Obecnie jedynie ludzie zamożni i pasjonaci motoryzacji mogą skorzystać z innowacyjnej oferty największych marek samochodowych na świecie – BMW, Audi, Porsche, Lamborghini – i przesiąść się do aut z limitowanej edycji, w których wykorzystano elementy wykonane z carbonu.

Innowacje pomysły, których realizację można obserwować w przemyśle motoryzacyjnym, wciąż potrafią zaskoczyć. Użycie popularnego w lotnictwie włókna węglowego do produkcji elementów konstrukcyjnych samochodów to duży krok w zakresie wytrzymałości pojazdów. Teraz pozostaje jedynie czekać, aż rozwiązanie upowszechni się i na każdym parkingu będą stały samochody z carbonowymi felgami.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Klimatyzator kasetonowy
...
Sonos
Dzięki zaawansowanym technologiom, takim jak wzmacniacze kla...
technologia LED
Zastosowanie energooszczędnej technologii oświetlenia w ozna...
Integracja telefonii z CRM
Rozmowa telefoniczna to wciąż podstawowy środek komu...
Ewa Kraińska
AI już kieruje naszymi zakupami. To jest aktualna rz...