James Cameron

Wizjonerscy reżyserzy, którzy odmienili kino

Opublikowano: 23 listopada 2016

W kinie jest wielu reżyserów, którzy znacząco wpłynęli na rozwój kina. Na samym szczycie tej listy są nazwiska tych, którzy nie tylko na zawsze zapisali się w historii kina, ale także wprowadzili do niego nową jakość. Można powiedzieć, że po ich wkroczeniu na rynek, kino nigdy nie było już takie samo.

Wśród nazwisk reżyserów, którzy niewątpliwie znani są każdemu i którzy stworzyli filmy kultowe jest Ridley Scott. Jego dzieła, takie jak seria o Obcym, „Gladiator”, „Łowca androidów” czy „Thelma i Louise” to dzieła, które zna chyba każdy. Pochodzący z Wielkiej Brytanii Scott zaczął karierę jako scenograf, później uczył się kunsztu reżyserskiego. Pod koniec lat sześćdziesiątych otworzył z bratem firmę produkującą reklamówki oraz filmy. W pewnym momencie swojej kariery zainteresował się filmami bazującymi na efektach specjalnych.

Tak narodził się „Obcy – ósmy pasażer Nostromo” – do dziś uchodzący za jeden z najlepszych, jeśli nie najlepszy film s-f, a z pewnością najlepszy film o walce z inną cywilizacją.

Kolejne kontynuacje tego hitu dowodzą nie tylko jego genialności, ale także ponadczasowości. Do najlepszych filmów Scotta zalicza się także „Łowcę androidów”. To także film s-f, adaptacja znanej książki. Jednak film znacznie od niej odbiegł tworząc uniwersalna opowieść osadzającą się na pytaniu, gdzie zaczyna się człowieczeństwo? Doskonały klimat, muzyka i obsada czynią ten film czymś więcej niż klasyką kina. Za mistrza filmów z gatunku kino akcji można uznać Jamesa Camerona.

Jego filmy, choć nie bazują na skomplikowanych fabułach, są wciągające i wizualnie zachwycające.

Stworzył on takie dzieła jak „Titanic”, „Terminator II” czy „Awatar”. To filmy będące ogromną inwestycją, ale także często przełamujące barierę finansową (zarówno jeśli chodzi o ilość zainwestowanych, jak i zarobionych pieniędzy). Warto zwrócić uwagę na to, jak Cameron wprowadza do kina nowości. „Awatar”, jako pomysł powstał już w połowie lat 90-tych i czekał ponad 10 lat, by technologia była w stanie sprostać wymaganiom projektu. To dziś najbardziej dochodowy film w historii kina. Pisząc o najważniejszych reżyserach nie można zapomnieć o Stevenie Spielbergu.

To niezwykły reżyser o bardzo szerokim spektrum zainteresowań.

Odpowiada zarówno za „Bliskie spotkania trzeciego stopnia” – kultowy film s-f, jak i „Listę Schindlera” – jeden z najważniejszych filmów historycznych, doceniany również za walory artystyczne. To on odpowiada za najlepsze kino przygodowe wszechczasów, w postaci „Poszukiwaczy zaginionej arki”, jak i najlepszy film s-f dla dzieci, czyli „E.T.”. Jego „Szeregowiec Ryan” do dziś zachwyca doskonałymi ujęciami i scenami militarystycznymi.

Spielberg żongluje gatunkami, odpowiada bowiem także za „Szczęki” – klasykę horroru, „Jurassic Park” – odważną technicznie historię będącą krzyżówką przygody z s-f oraz „Wojnę światów” – chyba najlepszy film o inwazji kosmitów. Tworzy naprzemiennie bardzo zaangażowany politycznie i społecznie film historyczny oraz lekką historię o miłości (jak na przykład „Terminal”). W każdym wypadku jest to jednak kino najwyższej klasy.

Za warstwę merytoryczną artykułu odpowiada redakcja OglądajmyTo.pl

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *