Wielkanoc na świecie – Hiszpania

Opublikowano: 30 marca 2018

Dla Chrześcijan najważniejszym świętem w roku jest Wielkanoc. W Hiszpanii jest ono obchodzone wyjątkowo uroczyście – podczas licznych procesji. Semana Santa – czyli Wielki Tydzień – przyciąga nie tylko mieszkańców Półwyspu Iberyjskiego, ale i turystów z całego świata. Spokojne na co dzień malownicze uliczki zalewa tłum ludzi pragnących wziąć udział w tym wyjątkowym wydarzeniu.

Najbardziej okazale i widowiskowo Święta Wielkiej Nocy obchodzone są w Andaluzji, a szczególnie w Maladze. To właśnie tu w pochodach organizowanych przez bractwa – cofradias penitenciales lub hermandades – uczestniczy Antonio Banderas. Malaga jest jego rodzinnym miastem – aktor niejednokrotnie wspominał, że branie w nich udziału uważa za najważniejszą rolę swojego życia. Wspomniane już bractwa są federacjami koncentrującymi się wokół parafii. Do ich zadań należy organizacja pochodów, podczas których niesiona jest platforma z figurą płaczącej Matki Boskiej oraz scenami przedstawiającymi mękę Chrystusa.

Członkowie każdego stowarzyszenia niosą na swych barkach kilkuset kilogramowe, a nawet kilkutonowe platformy.

Znajdujące się na nich figury przystrojone są morzem kwiatów i oświetlone dziesiątkami świec. Do tego bogate zdobienia i ręcznie szyte baldachimy w kolorze danego bractwa (każde posiada swój unikalny kolor szat identyfikujący je z daną parafią). Figury maryjne niesione na platformach są często bezcennymi dziełami sztuki pamietającymi nawet czasy średniowieczne.

Na początku, jak i na końcu korowodu idzie orkiestra budująca misterny nastrój.

Jej dźwięki słychać już z oddali, zanim w zasięgu wzroku pojawią się członkowie korowodu. Za orkiestrą idą zakapturzeni pokutnicy – nazarenos. Ich ciała zakryte są szatami, a twarz zasłania zakończony stożkiem kaptur, w którym wycięte są jedynie dziury na oczy. Strój ten pochodzi z czasów Inkwizycji – postacie wyglądają dość mrocznie. Każdy pokutnik ma wyznaczoną swoją rolę w korowodzie. Idą równo, jak na defiladzie, niosąc 1,5–2-metrowe gromnice, krzyże oraz różnego rodzaju artefakty należące do danej parafii.

Dla mieszkańców Malagi Semana Santa jest bardzo dynamicznym, ale też niekiedy męczącym okresem – przez ulice przewijają się tłumy przechodniów, a procesje idą nawet w nocy.

Mieszkańcy na czas pochodów biorą wolne w pracy, a instytucje państwowe działają tylko do godzin przedpołudniowych. Jest to również moment, w którym w cukierniach pojawia się spożywany tylko w okresie Wielkiego Tygodnia przysmak torrija. Jest to kromka chleba maczana w mleku, z dodatkiem cynamonu i soku z cytryny, zanurzona w jajku i smażona na głębokim tłuszczu – tradycja tego wielkopostnego dania sięga XV wieku.

Wielkanoc w Hiszpanii odbiega zupełnie od Polskiej tradycji. Jest kolorowa, gwarna, choć momentami również bardzo mistyczna – buduje wyjątkowy niepowtarzalny klimat, dlatego wzbudza tak wielkie zainteresowanie ludzi z całego świata.

Zdj. materiały własne, pixabay

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Wypoczynek z dala od cywilizacji, ale w luksusowych...
EKUZ
Podróżowanie po Europie jest niezwykle atrakcyjne z wielu po...
wycieczki po Europie
Lato to czas, gdy Europa rozkwita pełnią swojego piękna, a p...
Michał Boym
Niemal wszyscy na świecie słyszeli o wielkich podróż...
Kaszuby
Zima na Kaszubach i w Borach Tucholskich to nie tylko biały...