Wady i zalety freelancingu

Opublikowano: 25 maja 2016

Rozwój Internetu umożliwia podjęcie różnorakich prac bez wychodzenia z domu. Freelancer, czyli , zajmuje się wykonywaniem zleceń głównie przez sieć internetową. Taki system pracy ma swoje wady i zalety – podobnie, jak praca na etacie.

Freelancing – sposób na życie

Freelancing to styl życia. Daje znacznie większą swobodę niż sztywny etat, można w czasie pracy przebywać właściwie gdziekolwiek, gdzie jest dostęp do Internetu – na kanapie z filiżanką kawy, na wakacjach na plaży czy w Bieszczadach, także za granicą. W okresach, gdy jesteśmy w lepszej formie, możemy wziąć więcej zleceń, co przekłada się na zarobki. Podstawową wadą jest to, że przelewy z wynagrodzeniem są zasadniczo dość nieregularne i nie zawsze przewidywalne.

Freelancing – zalety

Freelancing daje przede wszystkim swobodę. Nie ma tu problemu znienawidzonej pracy, bo sami wybieramy, które zlecenia chcemy wykonywać – oczywiście, jeśli jesteśmy wystarczająco dobrzy. Brak konieczności dojazdu do pracy czy wynajmu lokalu na biuro to ograniczenie kosztów, a więc więcej pieniędzy w kieszeni. Czas pracy jest znacznie bardziej elastyczny niż na etacie, a wakacje możemy sobie zrobić właściwie zawsze, gdy tylko mamy na to ochotę.

Freelancing – wady

Wszystko ma swoje dobre i złe strony. Wolność, jaką daje freelancing, nie wszystkim służy – niektórzy znacznie lepiej funkcjonują pracując na etacie, od 8 do 16. Elastyczność czasu pracy wymaga dużej samodyscypliny i umiejętności organizacji własnej pracy.

Główną wadą jest jednak nieregularność zarobków. Freelancerzy opierają się na stałych klientach i stałych zleceniach, a pieniądze dostają od wykonanej pracy – nie ma tego bezpieczeństwa co na etacie, gdzie zawsze dostaniemy stałą pensję, bez względu na to w jakiej jesteśmy formie i czy pół miesiąca spędzimy na urlopie. Co prawda zasadniczo freelancer dostanie więcej za godzinę pracy niż osoba na etacie, aby jednak tę pracę otrzymać, musi wcześniej ciężko pracować, a i tak nie ma pewności stałości wynagrodzenia. Sam też musi zatroszczyć się o emeryturę i ubezpieczenie zdrowotne, a to znów wymaga dyscypliny – dla jednych to będzie wadą, a dla innych zaletą.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
freelancer
Wolność, brak szefa, elastyczność godzin pracy, atrakcyjne w...
Jak zarządzać budżetem domowym
Czy freelancing się opłaca? Freelancing, o...