Menu
 • Menu
  ubezpieczenie samochodu w Wielkiej Brytanii

  Co warto wiedzieć o ubezpieczeniach samochodowych w Wielkiej Brytanii?

  Każdy posiadacz samochodu w naszym kraju musi posiadać ubezpieczenie samochodowe. Podobnie jest w niektórych krajach na świecie. Przykładu nie musimy daleko szukać – taka sytuacja ma miejsce, chociażby w Wielkiej Brytanii.

  Jeżeli chodzi o ubezpieczenia samochodowe w Anglii, to obowiązkowe jest tak zwane ubezpieczenie „third party” – jego warunki są zbliżone do obowiązującego w Polsce ubezpieczenia OC, co oznacza, że obejmuje wszelkie szkody wyrządzone na innym pojeździe oraz uszkodzenie ciała uczestników wypadku.

  Różne rodzaje ubezpieczeń

  Ten wariant ubezpieczenia samochodowego można rozszerzyć – wówczas jest ono zabezpieczone w przypadku kradzieży lub pożaru. Możliwy jest jeszcze szersze ubezpieczenie na tak zwanym poziomie trzecim – wówczas warunki zbliżone są do polskiego AC. Jeżeli kierowca zamierza zrezygnować z jazdy przez dłuższy czas np. przez okres roku, to może zgłosić taką sytuację i jeżeli samochód zaparkowany jest poza drogami publicznymi, nie trzeba za niego płacić – oznacza to, że musi być on garażowany lub zostawiony na własnej posesji.

  Jest jeszcze jedna opcja – rzadkie używanie samochodu. Wówczas wykupuje się tak zwane „voluntary excess”. Podobnie jak w innych krajach istnieje także ubezpieczenie samochodu zabytkowego – jest to Classic Car Insurance, które obejmuje samochody nawet kilkuletnie – oczywiście pod pewnymi warunkami.

  Jak to wygląda w Wielkiej Brytanii?

  Otrzymanie takiego ubezpieczenia samochodu zabytkowego jest jednak znacznie łatwiejsze w Wielkiej Brytanii niż np. w Polsce. Trzeba również zauważyć, że ubezpieczenia samochodowe zakupione w Anglii obowiązują na terenie całej Unii Europejskiej.

  Co jeszcze warto wiedzieć na temat ubezpieczeń samochodowych na terenie Wielkiej Brytanii? Istnieje kilka podobnych zasad jak te, które obowiązują w Polsce. Warto np. do polisy dodać osobę, która od lat jest kierowcą, najlepiej bezwypadkowym. Wówczas można na ubezpieczeniu sporo zaoszczędzić z uwagi na doświadczenie takiego kierowcy, jego wiek, czy posiadane już zniżki.

  Co jeszcze warto wiedzieć?

  W Wielkiej Brytanii działają także „cashbacki”, które warto wykorzystać przy zakupie ubezpieczenia samochodowego. Wystarczy zawrzeć umowę za pośrednictwem takiej instytucji – można w ten sposób zaoszczędzić od kilku do kilkunastu funtów.

  Warto także skorzystać z osób doświadczonych w temacie ubezpieczeń samochodowych – one mogą wskazać nam najlepszą firmę ubezpieczeniową, gdzie otrzymamy najlepszą ofertę w stosunku do jej ceny. Pomoc innych osób przyda się także w sytuacji, kiedy nie znamy dobrze języka angielskiego – w takim przypadku lepiej wiedzieć, co podpisujemy.

  Udostępnij

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *