Menu
 • Menu
  certyfikat SSL

  Typy certyfikatów SSL

  Certyfikaty SSL stają się nieodłącznym elementem komercyjnych stron www, świadcząc o ich wiarygodności i zapewniając bezpieczeństwo danych. Na rynku możemy znaleźć różne typy takich certyfikatów. Czym się różnią?

  Użytkownicy stron internetowych przywiązują coraz większą wagę do bezpieczeństwa danych, jakie przekazują serwisom www. Aby zabezpieczyć takie dane, właściciel strony internetowej musi wykupić certyfikat SSL, który zaszyfruje przekazywane na serwer informacje. Na rynku istnieją różne typy takich zabezpieczeń. Najlepiej wybrać usługodawcę, który ma szeroką ofertę certyfikatów SSL (np. Domeny.pl), dzięki temu można bez problemu dobrać certyfikat do potrzeb konkretnego serwisu www. Aby jednak świadomie wybrać certyfikat SSL, trzeba wiedzieć, czym różnią się jego poszczególne typy.

  Certyfikaty klasy DV

  Certyfikaty SSL klasy DV (Domain Validation) przeznaczone są do szyfrowania danych w domenie, która jest certyfikowana. To oznacza, że zanim wystawca udostępni certyfikat, najpierw dokonuje weryfikacji domeny. Sprawdza się, czy dane z bazy WHOIS danej domeny są takie same, jak w pliku CSR. Taki plik generowany jest przy składaniu zamówienia certyfikatu SSL.

  Wystawca dodatkowo sprawdza, czy pod daną domeną funkcjonuje jakaś strona www. Nie są sprawdzane jednak dane osoby/firmy, która wnioskuje o wydanie certyfikatu. Klasa DV pozwala zabezpieczyć transmisję danych przed podsłuchiwaniem i phishingiem, otrzymuje się wysoką gwarancję na zabezpieczenie transmisji danych. Warto jednak pamiętać, że w informacjach o certyfikacie SSL nie będą wyświetlane dane, dla jakiego podmiotu został wystawiony certyfikat.

  Certyfikaty klasy OV

  Drugi typ certyfikatu SSL to OV (Organization Validation). Tutaj również dokonywane jest szyfrowanie transmisji danych w certyfikowanej domenie. W porównaniu jednak do klasy DV, certyfikat OV oznacza dokładniejszą weryfikację dokonywaną przez wystawcę. Już nie tylko domena jest sprawdzana, ale także podmiot wnioskujący o certyfikat. To oznacza, że w informacji o certyfikacie SSL pojawią się także dane firmy. Przy rejestracji trzeba dostarczyć więcej dokumentów niż w przypadku klasy DV. Tego rodzaju certyfikat jest idealny dla sklepów internetowych, a dodatkowo zapewnia kompatybilność z urządzeniami mobilnymi.

  Certyfikaty klasy EV

  Na rynku można znaleźć jeszcze certyfikaty SSL klasy EV (Extended Validation). W przeglądarce jest on oznaczany zielonym kolorem i oznacza wysoki prestiż dla witryny internetowej. Tym razem dokonywana jest kompleksowa weryfikacja podmiotu wnioskującego o certyfikat. Przedstawiciele wystawcy nie tylko analizują domenę i dokumenty firmy, ale także dokonują weryfikacji telefonicznej. Bardzo mocne szyfrowanie odbywa się dla jednej domeny, ale nie dla dowolnej liczby subdomen. Z tego certyfikatu najczęściej korzystają banki i korporacje, aby zapewnić najwyższy stopień zaufania użytkowników serwisów.

  Wiedząc, czym różnią się poszczególne typy certyfikatów SSL, możemy bez problemu wybrać ten, który najlepiej odpowiada charakterowi naszej strony internetowej i dostosować poziom zabezpieczeń do potrzeb serwisu.

  Więcej na: https://domeny.pl/certyfikaty-ssl.html

  Udostępnij

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *