Tomasz Zajac zaprasza na Festiwal Pieśni Patriotycznej i Religijnej Wojska Polskiego

Opublikowano: 13 listopada 2017

Festiwal Pieśni Patriotycznej i Religijnej Wojska Polskiego powstał z myślą o krzewieniu i pielęgnowaniu tradycji patriotycznych i religijnych przez pryzmat kultury i sztuki. Udaje się to od 22 lat – mówi Tomasz Zajac, burmistrz Hrubieszowa.

Hrubieszów ma w swoim kulturalnym kalendarzu wiele imprez cyklicznych. Jakie miejsce zajmuje wśród nich Festiwal Pieśni Patriotycznej i Religijnej Wojska Polskiego?

– Festiwal Pieśni Patriotycznej i Religijnej Wojska Polskiego jest dla nas wydarzeniem bardzo szczególnym. Zawsze staramy się, by wszystkie cykliczne wydarzenia kulturalne w naszym mieście były różnorodne pod względem tematyki i przesłania, tak by każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Festiwal wyróżnia się jednak szczególnie na ich tle, jest bowiem wydarzeniem o bogatej historii i tradycji, będącym wyjątkową wizytówką Hrubieszowa. Co roku w listopadzie przyjeżdża do nas kilkaset osób z całej Polski.

Podczas tegorocznej edycji wystąpią u nas m.in. artyści z Wrocławia, Szczecina, Poznania, Krakowa, Gdyni czy Gliwic. Dla organizatorów to ogromnie wyróżnienie, dowód zaufania i uznania. Wysoka frekwencja pokazuje, jaką rangą w opinii artystów cieszy się Festiwal Pieśni Patriotycznej i Religijnej Wojska Polskiego. Należy zauważyć, że dzięki zaangażowaniu obecnego dowódcy 2. Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego płk. Marcina Maja oraz jego żołnierzy i pracowników resortu obrony narodowej udało się pozyskać do współpracy przy organizacji festiwalu wiele okolicznych samorządów z powiatów: hrubieszowskiego, zamojskiego i tomaszowskiego.

Jaka była idea wydarzenia i jak postrzega pan rozwój imprezy w świetle rozmachu organizacji, popularności, frekwencji, budowania marki?

– Festiwal Pieśni Patriotycznej i Religijnej Wojska Polskiej powstał z myślą o krzewieniu i pielęgnowaniu tradycji patriotycznych i religijnych przez pryzmat kultury i sztuki. Pierwsza edycja odbyła się w 1994 r. z inicjatywy proboszcza parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy ks. prałata ppłk. Andrzeja Puzona i ówczesnego dowódcy 2. Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego płk. Zenona Michalaka. Od tamtego czasu, dzięki zaangażowaniu i ciężkiej pracy kolejnych dowódców 2. Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego oraz środowiska wojskowego i kościelnego, a także współpracy z samorządami, z roku na rok festiwal organizowany jest z większym rozmachem i prestiżem.

Hrubieszów od lat jest w środowiskach artystycznych i wojskowych kojarzony z piosenka patriotyczną, wysokim poziomem organizacji festiwalu i pozytywną atmosferą wydarzenia.

Dzięki temu z roku na rok powiększa się liczba uczestników, którzy często pojawiają się po raz kolejny, by miło spędzić czas, natomiast nowi próbują swoich sił w koncertach konkursowych, nawiązują znajomości, wymieniają się doświadczeniami. Dla miasta jest to oczywiście fantastyczna promocja. Mamy wydarzenie, które pozytywnie wyróżnia nas na tle innych miast.

W tym roku wydarzenie odbędzie się po raz 22. Czego można się spodziewać po tej odsłonie festiwalu? Jakie są oczekiwania organizatorów względem tej edycji?

– Prestiż tegorocznego festiwalu podkreśla patronat honorowy prezydenta RP Andrzeja Dudy. Duże zainteresowanie uczestników sprawiło, że organizatorzy zdecydowali się na jego wydłużenie z trzech do czterech dni, więc koncerty konkursowe rozpoczną się już w czwartek. Występy artystów oceniać będzie siedmioosobowa profesjonalna rada artystyczna z Mietkiem Jureckim z Budki Suflera i Wandą Kwietniewską z zespołu Wanda i Banda w składzie.

Koncerty gwiazd festiwalu również zapowiadają się wyjątkowo. W sobotę podczas inauguracji wystąpi legenda polskiego rocka – zespół Wanda i Banda, natomiast niedzielny finał uświetni koncert Kamila Bednarka. Organizatorzy oczekują oczywiście, że tegoroczna edycja imprezy pod względem artystycznym i logistycznym okaże się sukcesem. Jej siłą jest świetna organizacja i pełne zaangażowanie jego twórców.

FPPiRWP odbywa się w listopadzie przy okazji obchodów święta niepodległości, ale to nie jedyna impreza o charakterze patriotycznym organizowana w mieście. Kultura i inne strefy przestrzeni publicznej sprzyjają kształtowaniu postaw obywatelskich?

– Zdecydowanie tak. Szczególnie połączenie kultury i sportu w kontekście tworzenia postaw patriotycznych i obywatelskich dają coraz lepsze efekty i pokazują, że mieszkańcy Hrubieszowa, a szczególnie młodzież, mają silną potrzebę, by pielęgnować poczucie tożsamości – tej lokalnej i narodowej. W ubiegłym roku po raz pierwszy w Hrubieszowie odbył się bieg patriotyczny z okazji Święta Niepodległości jako alternatywna forma uczczenia 11 listopada. Natomiast w lutym tego roku, również po raz pierwszy, we współpracy z 2. Hrubieszowskim Pułkiem Rozpoznawczym zorganizowaliśmy Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”.

Oba wydarzenia cieszyły się tak dużym zainteresowaniem, że wpiszą się na stałe w miejski kalendarz wydarzeń cyklicznych. Innym przykładem jest Święto Strzelca Konnego. Memoriał II Pułku Strzelców Konnych, powstały z inicjatywy Stowarzyszenia Szwadron Ziemi Hrubieszowskiej, podczas którego odbywają się zawody kawaleryjskie. Jest to też okazja do spotkań pasjonatów tradycji ułańskiej i kawaleryjskiej. Zainteresowanie takimi wydarzeniami pokazuje, że mamy potrzebę tworzenia wspólnoty, poczucia dumy ze swojego pochodzenia i historii.

Czy miasto utrzymuje stałą współpracę z wojskiem w zakresie włączania społeczności do różnych inicjatyw?

– Współpraca z 2. Hrubieszowskim Pułkiem Rozpoznawczym od zawsze była i jest dla nas nieoceniona. Pracowaliśmy z jednostką wojskową przy wyżej wymienionych wydarzeniach oraz wielu innych inicjatywach. Pułk bierze czynny udział również w akcjach społecznych, takich jak Szlachetna Paczka, wspiera działalność dobroczynną i wolontariuszy, zbiórki dla potrzebujących, współpracuje z Polskim Czerwonym Krzyżem, biorąc udział w akcji oddawania krwi, oraz uczestniczy w zajęciach wychowawczych hrubieszowskich szkół, przez co kształtuje pozytywne postawy społeczne.

Jak samorząd podchodzi do zadań, które służą budowaniu świadomości patriotycznej i właściwych postaw wśród mieszkańców?

– Dla nas jest to sprawa priorytetowa. Budowanie postaw patriotycznych zaczyna się od poczucia przynależności do swojej małej ojczyzny – miejscowości, miasta, gminy. Zależy nam, by w przedsięwzięcia kształtujących postawy obywatelskie jak najliczniej angażowali się mieszkańcy miasta, m.in. dlatego funkcjonuje Młodzieżowa Rada Miasta i Hrubieszowska Rada Seniorów. Przedstawiciele obu organów angażują się we wszelkie inicjatywy społeczne, również te o charakterze narodowym, oraz sami chętnie podejmują różnorodne działania. Tak samo odnosimy się do uczniów hrubieszowskich szkół oraz indywidualnych inicjatyw podejmowanych przez  młodzież. Naszym zadaniem jest wówczas udzielenie im szeroko pojętej pomocy, zarówno merytorycznej, jak i logistycznej. To bardzo ważne, aby mieszkańcy wiedzieli, że samorząd jest otwarty na wszelkie formy pomocy, a za słowami i obietnicami szły konkretne działania i konkretna pomoc.

Rozmawiała Małgorzata Szerfer-Niechaj

Fot. Maria Szpinda (1), UM Hrubieszów

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *