Świąteczne obyczaje – Polska kontra Francja i Wielka Brytania

Opublikowano: 18 grudnia 2017

Święta Bożego Narodzenia są spoiwem, które łączy niemalże wszystkich ludzi na świecie, mimo że obchodzą je w różny sposób. Jedni są bardzo przywiązani do tradycji i religii, inni traktują ten czas jak miłą odskocznię od codzienności. Wszyscy jednak celebrują go w wyjątkowy sposób.

W Polsce bardzo dużą wagę przywiązuje się do tradycji – w wielu domach na wigilijnym stole wciąż pojawia się 12 potraw. Święta obchodzi się z rozmachem i tradycyjnie. Wciąż mało kto wyobraża sobie Boże Narodzenie bez choinki, św. Mikołaja, siana pod obrusem i opłatka. Ten ostatni jest polskim wynalazkiem. W wielu domach nadal z niecierpliwością wypatruje się pierwszej gwiazdki, która symbolizuje Gwiazdę Betlejemską. Według tradycji, dopiero gdy ona się pojawi, można usiąść do stołu i podzielić się opłatkiem. Jakie świąteczne obyczaje obowiązują w innych krajach?

Siano pod obrusem nawiązuje do miejsca, w którym przyszedł na świat Jezus – szopki.

Zresztą w Polsce żywo kultywowana jest tradycja szopek bożonarodzeniowych. Barwne, często ruchome przyciągają do kościołów tłumy. Ciągle kultywowanym zwyczajem jest pozostawianie pustego nakrycia dla zbłąkanego wędrowca. Podobnie jak wiele tradycji świątecznych wywodzi się on z obrządków pogańskich. Po kolacji i rozdaniu prezentów polskie rodziny udają się na Pasterkę. Dla katolików to najważniejszy moment świąt Bożego Narodzenia.

Wielka Brytania

Londyńska Oxford Street ze swoich świątecznych dekoracji słynie na całym świecie. Zapalenie światełek zawsze odbywa z wielką pompą, dokonywali go m.in. Jim Carey, ColinFirth i Enrique Iglesias.

Święta w Wielkiej Brytanii kojarzą się z pieczonym indykiem i z przemówieniem królowej. Jego tradycję zapoczątkował król Jerzy V w 1932 r. Mikołaj na Wyspach zostawia prezenty nie pod choinką, ale w skarpetach zawieszanych w wigilijny wieczór przy kominku. Oprócz indyka Brytyjczycy w święta podają tradycyjny pudding, którego przygotowanie jest prawdziwym ceremoniałem. Na Wyspach popularne są także christmas crackers. Są to zwinięte w ruloniki i zawiązane na obu końcach papierowe tubki. Aby je otworzyć, 2 osoby muszą ciągnąć za jej końce. Gdy papier zostanie rozerwany, z tubki wypadają małe podarunki: zabawki, błyskotki, kapelusiki świąteczne, zagadki i kartki z życzeniami.

W drugi dzień świąt Brytyjczycy obdarowują biednych i potrzebujących. Dzień ten jest tradycyjnie nazywany Boxing Day. Z Wielkiej Brytanii pochodzi zwyczaj zawieszania gałązki jemioły, pod którą można pocałować nie tylko ukochaną osobę. Także świąteczne kartki wywodzą się z anglosaskiej tradycji. Pierwsza powstała w 1843 r. na zamówienie Henry’ego Cola. Wykonaną przez artystę Johna Calcotta kartkę, która przedstawiała rodzinę wznoszącą toast za nieobecnych przy świątecznym stole krewnych, powielono i sprzedano w tysiącach egzemplarzy.

Francja

We Francji Boże Narodzenie to jedynie 25 grudnia. Dzień ten rozpoczyna się okrzykami dzieci, które odkrywają zostawione w butach przez św. Mikołaja podarki. Gdy wszystkie prezenty są rozpakowane, do pieca jest wstawiana indyczka lub gęś, we Francji bowiem w święta tradycyjnie spożywa się drób. W Paryżu popularne jest jedzenie ostryg. W każdym domu wypieka się 13 chlebów, które symbolizują 12 apostołów i Jezusa. Podaje się także Bûche de Noël, co w tłumaczeniu oznacza „świąteczną kłodę”. Do kolacji siada się dopiero po Pasterce. Po niej zostawia się na dworze płonące świeczki na wypadek, gdyby przechodziła Matka Boska. We Francji choinka zdobi mieszkanie tylko dzień. Dużo popularniejszym symbolem są szopki bożonarodzeniowe.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
pogody w lutym
Luty w Polsce jest zwykle miesiącem przejściowym od ostrej z...
choinka
Choinka to symbol nowego życia, nadziei i odrodzenia...
Puszcza Białowieska
W cieniu najstarszego lasu Europy, na styku kultur,...
Koronacja Karola III
Kiedy Brytyjczycy mają problemy z płatnościami za rachunki,...
Dolnośląskie Centrum Sportu
Polana Jakuszycka jest od dziesięcioleci niezwykle popularna...