Rozwój rynku transportu w ostatnich dwóch dekadach

Opublikowano: 16 marca 2018

We współczesnym świecie transport ma kluczowe znaczenie we wszystkich obszarach produkcji, handlu i usług. Światowa gospodarka podlega ciągłym zmianom społecznym i demograficznym, co ma zasadniczy wpływ na wzrost sektora transportu.

W ostatnim 20-leciu dzięki procesowi globalizacji nastąpił dynamiczny rozwój wymiany towarowej, co w znaczący sposób wpłynęło na rozwój rynku usług transportowych. Globalizacja warunkuje zmiany w wielkości i strukturach potrzeb przewozowych, a co za tym idzie – prowadzi do zmian w strategii podmiotów, które świadczą usługi transportowe. Mobilność jest niezwykle ważna dla rynku wewnętrznego oraz dla jakości życia obywateli, którzy mogą swobodnie podróżować. Po kryzysie finansowym światowa gospodarka bardzo wolno podnosiła się z kryzysu.

Warto podkreślić, iż tempo wzrostu w 2015 roku wynosiło 3,8%. Ostatnie lata przyczyniły się do intensywnego rozwoju branży usług transportowych w Polsce. Niewątpliwie rozwój ten byłby niemożliwy, gdyby nie duże zapotrzebowanie na tego typu usługi.

Wzrost sektora po transformacji polskiej gospodarki

Po transformacji polskiej gospodarki nastąpił wzrost tego sektora. Przemiany ustrojowe w państwie, wprowadzenie elementów gospodarki rynkowej, a także przebudowa struktury własnościowej sprawiły, że wzrosło zainteresowanie zakładaniem działalności gospodarczej związanej z usługami transportowymi. Na skutek likwidacji i upadłości wielu przedsiębiorstw państwowych w okresie transformacji przestały istnieć tysiące miejsc pracy. Powstające przedsiębiorstwa przejęły znaczną część zwolnionych pracowników i jednocześnie przyczyniły się do rozwoju rynku usług transportowych.

Transport umożliwia wzrost gospodarczy i tworzenie nowych miejsc pracy. W świetle stojących przed nami wyzwań jego rozwój musi być zrównoważony. Jest to sektor globalny, więc skuteczne działania wymagają ścisłej współpracy międzynarodowej. Przyszły dobrobyt naszego kontynentu zależeć będzie od możliwości pełnej integracji jego wszystkich regionów w światowej gospodarce. Skuteczny transport jest tego niezbędnym warunkiem.

Należy zaznaczyć, że każda z tych gałęzi rozwija się w charakterystyczny dla siebie sposób. W obsłudze rynku transportowego uczestniczą wszystkie gałęzie transportu, ale ich udział jest nierównomierny. Polski rynek jest zdominowany przez transport drogowy, którego rozwój jest najbardziej dynamiczny. Sektor transportowy od 2003 roku odnotowuje stały wzrost w segmencie przewozu ładunków. Przyczyniła się do tego akcesja Polski do UE.

Polska zajmuje bardzo wysokie, trzecie – po Niemczech i Hiszpanii – miejsce w transporcie drogowym. Na rosnące znaczenie naszego sektora transportu drogowego wpływa m.in. duża dostępność pojazdów samochodowych i szeroka współpraca z krajami UE. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego branża transportowa w Polsce w 2016 roku zatrudniała 559 tys. osób, a udział transportu w PKB wynosił 10%.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Suwnice
...
Port Lotniczy Olsztyn-Mazury
Od 2016 r. położony w sercu regionu Port Lotniczy Ol...
EA Logistic
Firma logistyczna EA Logistic od ponad 10 lat utrzym...
wózek widłowy
Wózki do kompletacji to nieodzowny element pracy w m...
ExpertWMS
ExpertWMS to zaawansowany Sy...