Menu
 • Menu

  Różewicz Open Festiwal 2017 już w październiku

  „Najlepiej widzę, kiedy zamknę oczy. Z zamkniętymi oczyma widzę miłość, wiarę, prawdę…” – to idea przewodnia tegorocznej edycji Różewicz Open Festiwalu, która odbędzie się w dniach 5–9 października.

   

  Różewicz Open Festiwal w tym roku organizowany będzie już po raz dziewiąty. To jedyny w Polsce i na świecie festiwal poświęcony twórczości braci Różewiczów: Tadeuszowi (poecie, dramaturgowi i prozaikowi), Stanisławowi (reżyserowi i scenarzyście) oraz Januszowi (poecie). Wielkie dziedzictwo tych trzech bardzo ważnych dla kultury polskiej artystów prezentowane jest w ich rodzinnym mieście – Radomsku. To wyjątkowe wydarzenie adresowane jest do wszystkich, którym bliska jest sztuka. Z roku na rok gromadzi coraz większe audytorium i grono uczestników. Do Radomska przyjeżdżają wybitni artyści i ludzie nauki, dla których twórczość braci Różewiczów stanowi niewyczerpane źródło inspiracji.

  Prologiem do idei przewodniej tegorocznego Różewiczowskiego kulturalnego święta będzie prezentacja spektaklu „Kartoteka” w wykonaniu artystów Teatru Cinema z Michałowic i Teatru Akhe z Sankt Petersburga. Bogaty program imprezy obejmuje m.in. spektakle: „Białe małżeństwo” w reż. Artura Tyszkiewicza (Teatr Narodowy z Warszawy), „Świadkowie, albo nasza mała stabilizacja” w reż. Michała Zdunika (Ośrodek Praktyk Teatralnych „Gardzienice”), „Ja wiem, że ty tego nie widzisz – sceny z Różewicza” w reż. Teresy Radzikowskiej-Binkowskiej (Teatr pod Lupą w Łodzi), przedstawienie dramatyczno-muzyczne „Bramy do ogrodu” w reż. Anny Kękuś z udziałem Marka Bałaty i Krzysztofa Ścierańskiego, koncert „5 pieśni Tadeusza Różewicza i muzyka polska” w wykonaniu Stanisława Kiernera (baryton) i Michała Rota (fortepian), wystawę projektów scenograficznych, przygotowaną przez profesorów i studentów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W czasie ROF nastąpi też rozstrzygnięcie IX Ogólnopolski Konkursu Poetyckiego im. Janusza Różewicza, adresowanego do poetów debiutantów, a podsumuje go jury w składzie: Bohdan Zadura, Dorota Koman i Ireneusz Kaczmarczyk.

  Różewicz Open Festiwal – Radomsko 2017 organizują Miejski Dom Kultury w Radomsku i Miasto Radomsko przy finansowym wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dyrektorem artystycznym jest Barbara Osterloff, natomiast koordynatorem festiwalu Krystyna Michalska.

  Więcej informacji na: www.rozewiczopen.pl

  Fot. archiwum Miejskiego Domu Kultury w Radomsku

  Udostępnij

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *