rower do turystyki górskiej

Jaki rower pasuje do turystyki górskiej?

Opublikowano: 30 listopada 2017

Choć dla miłośników szaleństw na dwóch kółkach sezon rozpocznie się dopiero wiosną, to warto już teraz rozejrzeć się za odpowiednim sprzętem. Wybór idealnego jednośladu nie należy do decyzji łatwych. Rynek tego typu pojazdów już od wielu lat prężnie się rozwija, oferując klientom szereg możliwości.

Producenci prześcigają się w różnego typu udogodnieniach i gadżetach, jednak należy mieć świadomość, że nie wszystkie sprawdzą się na turystycznym szlaku. Na co zwracać uwagę przy wyborze roweru? Gdzie szukać idealnych dwóch kółek? Warto już teraz rozpocząć poszukiwania.

Jakiego jednośladu szukamy?

Najpopularniejszym rodzajem jednośladu w Polsce już od lat jest rower górski. Zwany potocznie MTB czyli mountain bike. Udając się do sklepu powinniśmy mieć jasno sprecyzowany cel. Jakiego roweru potrzebujemy? Czy jazda jednośladem ma być formą rekreacji czy może ma stanowić metodę na zwiększanie poziomu adrenaliny? Rynek rowerowy ewoluował w ciągu ostatniej dekady. Oferta tej branży jest obecnie szeroka i niezwykle zróżnicowana.

Producenci dają nam wybór, zarówno pod względem jakości jak i ceny. Od prostych jednośladów, służących do lekkiej, turystycznej jazdy, przez wyspecjalizowane pod kątem pokonywania ostrych zjazdów czy przeszkód, aż po naszpikowane nowoczesną technologią, bardzo drogie, ultralekkie konstrukcje. Dlatego musimy już na początku wiedzieć czego chcemy. Jeżeli natomiast zdecydujemy się skorzystać z wypożyczalni rowerów, to możemy na miejscu dopytać i poradzić się wykwalifikowanych pracowników. Na pewno uzyskamy satysfakcjonującą odpowiedź i rower górski, który spełni nasze oczekiwania.

Na co zwracać uwagę?

Zarówno kupując pojazd, jak i korzystając z wypożyczalni rowerów należy zwrócić uwagę na ramę. Rama to kręgosłup naszego jednośladu. Tego elementu nie można tak łatwo wymienić, wszystkie pozostałe już tak. Zdecydowanie łatwiej zmienić przerzutki, hamulce, pedały, siedzisko czy inne elementy. Wymiana ramy stanowi nie lada wyzwanie nawet dla fachowców w tej dziedzinie. Dlatego, szukając idealnego roweru górskiegonależy rozglądać się za lekką, stabilną ramę, która będzie odpowiadała naszemu stylowi jazdy i nie przyczyniała się do późniejszych, ewentualnych kontuzji. Dobra, porządnie wykonana rama może posłużyć nam przez długi czas.

Geometria ramy

Pozostając nadal w temacie ramy, nie można nie wspomnieć o jednym z najistotniejszych czynników, czyli geometrii ramy. To termin, który określa szczegółowo dane dotyczące konstrukcji ramy. Chodzi o kąty i długość poszczególnych rur. Może się wydawać, że geometria ramy to ważny element tylko z punktu widzenia profesjonalisty.

To błąd, bo ma ona również znaczenie w przypadku osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z rowerem górskim. Nawet korzystając z wypożyczalni rowerów możemy spotkać się z tym terminem, gdy pracownik będzie ustawiał parametry jednośladu do naszej wagi i wzrostu. Idealnie dostosowany do naszej fizyczności kąt nachylenia i wysokość siedziska zapewnią nam komfortową jazdę.

Czy jednoślad aluminiowy to dobry wybór?

Faktem jest, że obecnie konstruktorzy stawiają na rower górski wykonany z aluminium i karbonu. Na szczęście odchodzą już od ciężkiej stali. Dlatego dla początkujących fanów tych pojazdów rower aluminiowy wydaje się optymalnym wyborem. Przede wszystkim ze względu na cenę i w miarę niską masę. Warto też zwrócić uwagę na jednoślad wykonany z karbonu. Ten model oczywiście kosztuje nieco więcej, ale też odznacza się niższą masą, co podczas długich, trudnych wycieczek nie jest bez znaczenia.

Jakie koła wybrać?

Od wielu lat rower górski kojarzył się z kołami o wielkości 26 cali. Obecnie nie jest to już takie oczywiste. 26 cali zostało praktycznie wyparte z rynku. W tej chwili stawia się na koła o wielkości 27, 5 lub 29 cali. Należy pamiętać, że większe koła to większa prędkość, ale osoby niższe powinny ich unikać. Przy niskim wzroście duże koła mogą powodować dyskomfort.
Wybierając rower górski należy kierować się własnymi oczekiwaniami i komfortem jazdy. Warto o poradę zapytać sprzedawcę lub pracownika wypożyczalni rowerów, bo podróż jednośladem ma przede wszystkim sprawiać nam przyjemność.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
aktywność fizyczna
Dni stają się coraz dłuższe, zza chmur odważniej wychyla się...
Wypoczynek z dala od cywilizacji, ale w luksusowych...
Gimnastyka artystyczna
Gimnastyka artystyczna to dyscyplina sportu, budując...
Mazovia Cup
Wdniach 2-3 grudnia hala sportowa Gminnego Ośrodka Sportu i...
Termy BUKOVINA
Jeśli od dawna marzy Ci się, aby doświadczyć prawdziwego luk...