Rośliny doniczkowe

Rośliny doniczkowe chronią przed smogiem

Opublikowano: 8 stycznia 2018

Czy jest coś co może chronić nas przed smogiem oprócz maski? I nie chodzi już tylko o ochronę podczas wyjścia z domu, a o skuteczny filtr w pomieszczeniach zamkniętych. Polski alarm smogowy powoduje, że rozprzestrzenia się on nawet w naszych mieszkaniach. Być może pomysłem na toksyczne związki są rośliny?

Przyczyn smogu jest wiele. Problem się rozszerza na coraz większą skalę, to już nie tylko Kraków, Łódź, Wrocław, Smog to truciciel większości miast Polski, bezpieczni mogą się czuć jedynie mieszkańcy Pomorza. Dziś na fanpage`u Warszawskiego Alarmu Smogowego pojawił się wpis o Otwocku jako “Miasta z Klimatem”. Za powód tak wysokiego stężenia związków toksycznych podano palenie w piecu i kominkach. Olbrzymi problem jest też w innych podwarszawskich miejscowościach, no i oczywiście w samej Warszawie.

Przy tak podwyższonych wskaźnikach zaleca się unikanie lub ograniczenie do minimum czasu przebywania na powietrzu.

Proponuje się niewychodzenia z domu przede wszystkim dzieciom, kobietom w ciąży i ludziom starszym. Okazuje się jednak, że związki toksyczne docierają również do naszych mieszkań i domów. Rozwiązaniem mogą być filtry powietrzne, ale być może warto zacząć od otoczenia się odpowiednimi roślinami. Wśród naszych propozycje pospolite, dostępna dla wszystkich zieleń – paprocie, aloes, bluszcz pospolity, dracena.

NASA  w 1989 roku przeprowadziła badanie mające wskazać, jakie rośliny najskuteczniej oczyszczają powietrze. W ten sposób powstała lista 18 roślin doniczkowych, które najskuteczniej filtrują powietrze z benzenu, ksylenów i amoniaku. To substancje, których codzienne wdychanie wpływa między innymi na drogi oddechowe, oczy, skórę i układ krwionośny.

Poznaj wielką trójkę roślin najlepiej zwalczających zagrożenie smogowe.

  1. chryzantema wielkokwiatowa – azjatycki kwiat, w Polsce kojarzony bardziej z jesienią i dekoracją grobów niż rośliną w pomieszczeniu mieszkalnym. Jest to odmiana odporna na niską temperaturę, zatem warto pomyśleć o wkomponowaniu jej w wystrój balkonu. Pamiętajmy jednak, że w temacie smogu to nie walory ozdobne są najważniejsze. Chryzantema pomoże przede wszystkim w usunięciu formaldehydu i ksylenów.
  2. dracena odwrócona – to najlepszy kwiat do sypialni, wpływa na jakość snu, dotlenia, nawilża i oczyszcza powietrze. Podobnie jak aloes, czy storczyk wydziela dużo tlenu i redukuje zatrucia chemiczne.
  3. Skrzydłokwiat – pospolicie nazywany lilią domową. Łatwy w uprawie i pielęgnacji. Pochłania zanieczyszczenia. Ma wysoką zdolnością wchłanianiem zanieczyszczeń powietrza, przede wszystkim alkoholi, aldehydów i benzenu.

Na kolejnych miejscach znalazły się:

  1. bluszcz pospolity
  2. snsewieria gwinejska
  3. rapis wyniosły
  4. gerbera Jamesona
  5. dracena wonna
  6. dypsis lutescens
  7. figowiec benjamina

Przyznajmy, trochę trudno uwierzyć, że małe rośliny postawione w domu na parapecie mogą zwalczyć toksyczne działanie wymienionych substancji trujących. Nie miejmy obaw! Naukowcy z Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego potwierdza skuteczność takiego sposobu filtrowania powietrza. Rośliny potrafią chronić otoczenie przed zanieczyszczeniami wchłaniając niebezpieczne substancje i wiążąc je w postaci, która przestaje być szkodliwa.

Aby być do końca wnikliwym i szczerym należy podkreślić, że rośliny nie są w stanie usuwać pyłów zawieszonych, których normy są regularnie w Polsce przekraczane. Nie liczmy na zbyt wiele, zieleń w domach czy na balkonach nie spowoduje, że powietrze będzie w znacznym stopniu oczyszczone. Jednak warto próbować.

 

Udostępnij ten post:



  • kukiz pisze:

    Rośliny dobrze oczyszczają powietrze, niestety są to metody doraźne. Z problemem smogu trzeba walczyć u źródła i dopóki ludzie będą palić śmieciami, nie wymienią starych kopcących pieców i nie ocieplą domów nic się nie zmieni

  • Carrie pisze:

    W walce ze smogiem najskuteczniejsza jest wymiana pieca i ocieplenie domu, trzeba jednak zwracać szczególną uwagę na jakość użytych do termoizolacji materiałów i przede wszystkim sprawdzać styropiany na na stronie GUNBu w zakładce wyników badań. Byłem w szoku jak wielu producentów nie spełnia norm jakościowych, co gorsza nawet tych uznanych za liderów rynku

  • kusy pisze:

    W walce ze smogiem najskuteczniejsza jest wymiana pieca i ocieplenie domu, trzeba jednak zwracać szczególną uwagę na jakość użytych do termoizolacji materiałów i przede wszystkim sprawdzać styropiany na na stronie GUNBu w zakładce wyników badań. Byłem w szoku jak wielu producentów nie spełnia norm jakościowych, co gorsza nawet tych uznanych za liderów rynku

  • WordPress › Błąd