wątroba

Poznaj swoją wątrobę

Opublikowano: 20 maja 2017

O wątrobie mówi się, że to fabryka biochemiczna. Wszyscy zachwycają się mózgiem, ale to ona jest naprawdę fascynująca i niesamowita. Wątroba waży średnio około 1,5 kilograma, odgrywa kluczową rolę w organizmie. Jej miąższ zbudowany jest z komórek zwanych hepatocytami.

To one mają możliwości namnażania, dzięki nim wątroba potrafi odnawiać się w bardzo spektakularny sposób. Człowiek, który oddaje część wątroby do przeszczepu nie ponosi żadnego uszczerbku na zdrowiu, bo ona po prostu się odbudowuje.

Co robi i jak działa wątroba?

Wykorzystujemy jedną trzecią jej możliwości. Znana jest przede wszystkim z tego, że produkuje żółć, niezbędną do procesu trawienia. Ale na tym nie kończy się jej rola. Wątroba gromadzi zapasy witamin i żelaza, oczyszcza krew z toksycznych substancji. Makrofagi, czyli komórki żerne pochłaniają wirusy, pasożyty i grzyby. Wątroba odpowiada m.in. za syntezę białek oraz regulację hormonów. Reguluje ciepłotę ciała.

Jest bardzo ściśle powiązana z mózgiem, który do napędu energetycznego potrzebuje glukozy produkowanej przez wątrobę. Długi niedobór glukozy powoduje przyspieszoną akcję serca, wywołuje poczucie głodu, ale to “niewinne” dolegliwości – długotrwały niedobór prowadzi do zaburzeń pracy centralnego układu nerwowego: zaburzeń poznawczych, śpiączki a nawet śmierci.

Co jej szkodzi?

Wątroba nie lubi alkoholu. 70-proc. badanych Polaków uważa, że to właśnie on jest główną przyczyną chorób wątroby. Fakt. Obciążona neutralizacją alkoholu, wątroba stłuszcza się i powiększa, a to może doprowadzić do zapalenia lub marskości.

Uszkadzają ją toksyny wziewne z farby i lakierów, przyjmowanie dużej ilości leków. Całkowicie natomiast mogą ją zniszczyć toksyny zawarte w muchomorze sromotnikowym. W takim przypadku, jedynym ratunkiem jest przeszczep.

Wątroba niby jest silna, ale jednocześnie delikatna. Szkodzą jej wirusy typu: B, C, D i G – przenoszone przez krew. Do zakażenia dochodzi podczas wizyty u stomatologa, fryzjera, podczas operacji czy kontaktów seksualnych. Natomiast WZW typu A zarażamy pijąc nieprzygotowaną wodę, jedząc niemyte owoce. Na WZW A i B możemy się zaszczepić, na pozostałe wirusy niestety nie.

Uszkodzona przez wirusy, pasożyty, toksyny i bakterie, wątroba traci sporo możliwości regeneracyjnych, zostają na niej blizny. Jeśli nie zlokalizujemy źródła uszkodzenia, to degradacja komórek będzie postępować, prowadząc do marskości.

Z raportu “Polacy a ich wątroba” wynika, że mało wiemy na temat dolegliwości, jakie towarzyszą chorobom wątroby. Uważamy, że ból brzucha i wzdęcia są sygnałem, że coś złego dzieje się z tym organem. A to nieprawda. Zmęczenie, osłabienie, apatia i nudności świadczą o kłopotach z wątrobą.

Wątroba nie jest unerwiona, więc nie boli. Nie wiemy, kiedy dzieje się z nią coś złego, dlatego profilaktycznie raz w roku należy wykonać usg wątroby, a także zrobić badania krwi – sprawdzić enzymy wątrobowe oraz poziom bilirubiny. Warto też do jadłospisu włączyć kurkumę, która chroni wątrobę przed substancjami toksycznymi, takimi jak m.in. alkohol.

*Badania GFK Polonia były przeprowadzone na początku marca br. na grupie tysiąca Polaków od 15 roku życia.

Więcej na temat kampanii na stronie www.szczesliwawatroba.pl. Patronami są Fundacja Gwiazda Nadziei i Koalicja Hepatologiczna.

Anna Twardowska 

Tagi: ,

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
antykoncepcja hormonalna
W ostatnich dekadach antykoncepcja hormonalna stała się jedn...
kuchna zero waste
W obecnych czasach, gdy półki sklepowe uginają się pod cięża...
depresja
Nawet 30% młodych ludzi myślało poważnie o próbie sa...
test oddechowy
SIBO (Small Intestinal Bacterial Overgrowth), czyli zespół r...
Psycholog Online
W dzisiejszym zglobalizowany...