truskawki, zdrowie

Truskawka – dla zdrowia i urody

Opublikowano: 2 czerwca 2020

Sezon na truskawki potrwa jeszcze do sierpnia. Warto wykorzystać ten czas i jeść sercowate, soczyste owoce, bo są prawdziwą bombą witaminową. Na dodatek wspomagają odchudzanie, poprawiają wygląd skóry i kondycję włosów, zapobiegają anemii, mają też działanie przeciwnowotworowe.

Truskawki doskonale pasują do deserów, a desery – to smaczny, choć kaloryczny przysmak. Jednak same truskawki kaloryczne nie są (100 g to zaledwie 35 kcal) pod warunkiem, że jemy je bez cukru i śmietany. Wspomniane 100 g tych owoców pokrywa dzienne zapotrzebowanie człowieka na witaminę C.

Są źródłem witamin z grupy B, a także witaminy A, E, PP. Zawierają fosfor, cynk, żelazo, potas, wapń, mangan, białko, kwas foliowy. Aż trudno uwierzyć, ale te słodkie przysmaki mają w swoim składzie związki o właściwościach bakteriobójczych, podobnie jak cebula i czosnek. Wykorzystuje się je do leczenia stanów zapalnych jamy ustnej, a także do produkowania antybakteryjnych i nawilżających maseczek do cery trądzikowej.

Na co działają truskawki?

Jedzenie truskawek pomaga trzymać w ryzach wagę, ponieważ zawarte w nich pektyny pobudzają pracę jelit, natomiast sole organiczne „podkręcają” przemianę materii, pomagają oczyścić jelita z resztek pokarmu, a co za tym idzie poprawić florę bakteryjną.

Wapń i fosfor dobroczynnie działają na kości i zęby, a potas na sprężystość mięśni, w tym serca (pewnie dlatego w starożytności owoc ten symbolizował Wenus-boginię miłości).

Truskawki zawierają żelazo, dlatego polecane są w diecie kobiet, bo pomagają leczyć niedokrwistość. A dodatkowo witaminy i kwas foliowy pomagają je lepiej wchłonąć.

Służą też diabetykom, bo zawierają łatwo przyswajalne cukry – glukozę i fruktozę, a mangan w nich zawarty pomaga kontrolować wydzielanie i produkcję insuliny.

Wspomniany mangan jest także budulcem tyroksyny, hormonu tarczycy, a jak wiemy tarczyca odpowiada za wiele procesów zachodzących w organizmie: poziom cholesterolu, tętno, prawidłowy cykl menstruacyjny.

Jedzenie truskawek pomaga utrzymać w dobrej kondycji nerki, ponieważ ze względu na swój zasadowy odczyn obniżają kwasowość moczu, a więc pomagają w leczeniu podagry. Natomiast obecność potasu usprawnia pracę nerek, a co za tym idzie utrzymuje w normie ciśnienie krwi.

Zdaniem włoskich naukowców – truskawki neutralizują rakotwórcze działanie nitrozoaminu – związku, który tworzy się podczas np. peklowania mięsa.

Truskawki bardzo rzadko uczulają. Objawy są wówczas bardzo nieprzyjemne, do najczęstszych należy pokrzywka i bolesna biegunka. Owoców tych powinny unikać osoby uczulone na aspirynę, ponieważ truskawka zawiera bardzo dużo salicylanów.

Dla zdrowia i urody

Współczesna nauka potwierdza to, co od lat głosiła medycyna ludowa. Napar z liści truskawek jest pomocny w leczeniu kamicy żółciowej, anemii, niedokrwistości, szkorbutu. Herbatka z liści i kwiatów wskazana jest do wspomagania leczenia przeziębienia. Rozgniecione owoce stosowane zewnętrznie zbawiennie działają na cerę z problemami. Ściągają wągry, rozjaśniają piegi i plamy, nawilżają przesuszoną skórę. Już kilkudniowa kuracja maseczkami z truskawek wygładza i rozświetla skórę.

 

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Soczewki kontaktowe
Wybór odpowiednich soczewek kontaktowych jest kluczowym aspe...
batonik białkowy
Jakość odżywiania jest gwarantem dobrego samopoczucia, mocne...
aktywność fizyczna
Dni stają się coraz dłuższe, zza chmur odważniej wychyla się...
antykoncepcja hormonalna
W ostatnich dekadach antykoncepcja hormonalna stała się jedn...
kuchna zero waste
W obecnych czasach, gdy półki sklepowe uginają się pod cięża...