Piotr Grzymowicz

Piotr Grzymowicz – Olsztyn z każdym dniem zmienia się na lepsze

Opublikowano: 25 maja 2017

Rozwój miasta musi być zrównoważony, bo tylko takie podejście daje szansę na całościowy sukces. Dlatego w naszych działaniach staramy się o zachowanie harmonii – mówi prezydentem Olsztyna dr Piotr Grzymowicz, nagrodzony tytułem „Lider Samorządu 2016”.

Otrzymał pan zaszczytny tytuł „Lidera Samorządu 2016” . Co znaczy dla pana ta nagroda?

– To wbrew pozorom trudne pytanie. Nie pracuję dla nagród, ale dla mieszkańców, i mam tego świadomość od chwili związania się z samorządem. Jednocześnie skłamałbym, gdybym nie powiedział, że ten tytuł sprawił mi dużą radość i był powodem satysfakcji. To także, a może przede wszystkim, nagroda dla Olsztyna.

Co zatem wpływa na tak pozytywną ocenę Olsztyna i jak się ma do tego pana wizja miasta?

– Zawsze powtarzałem, że moim głównym celem jest poprawa jakości życia mieszkańców. Ten cel warunkuje wszelkie inne działania. Na jakość życia mieszkańców wpływa wiele czynników – praca i możliwość realizacji ambicji zawodowych, dostęp do edukacji i kultury, nowoczesna i dobrze funkcjonująca infrastruktura komunalna, dostępność komunikacyjna, komunikacja publiczna i związane z nią drogownictwo, przyjazna przestrzeń publiczna oraz miejsca wypoczynku i rekreacji. Myślę, że w Olsztynie w ostatnich latach dokonała się duża pozytywna zmiana jakości życia i jest ona coraz bardziej widoczna dla mieszkańców, co potwierdzają badania, chociażby „Diagnoza Społeczna” prof. Janusza Czapińskiego, lokująca nas na pierwszym miejscu w zakresie „dobrostanu społecznego”.

Jakie działania zdominowały rozwój Olsztyna w ostatnich latach i co wpłynęło na tak pozytywną zmianę nastawień?

– Rozwój miasta musi być zrównoważony, bo tylko takie podejście daje szansę na całościowy sukces. Dlatego w naszych działaniach staramy się o zachowanie harmonii i robimy bardzo dużo, żeby rozwój dotyczył wszystkich dziedzin życia. Z pewnością największe zmiany nastąpiły w sferze drogownictwa i komunikacji oraz przestrzeni publicznej. Po 50 latach nieobecności na ulice Olsztyna powróciły tramwaje. Jest to powrót od przysłowiowego zera i w tym względzie jesteśmy prawdziwymi krajowymi pionierami.

Jesteśmy też trochę „dzieckiem szczęścia”, bo to co najpiękniejsze dała już nam natura. Dlatego staramy się do tej natury zbliżyć i zbudować na niej swoją unikatowość.

Stawiamy na wysoką jakość przestrzeni publicznej, dlatego zmodernizowaliśmy nabrzeża jeziora Ukiel, sytuując tam piękne obiekty Centrum Rekreacyjno-Sportowego „Ukiel”. To jeden z najpiękniejszych kompleksów w kraju i zdobywca najważniejszych nagród w rankingach architektonicznych i budowlanych.

W sferze społecznej mieszkańcy korzystają z Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Wprowadzamy tak innowacyjne instrumenty, jak Panel Obywatelski. Całość tych działań służy rozszerzaniu udziału obywateli w wypracowywaniu poszczególnych polityk rozwojowych.

Jak zatem rysuje się przyszłość Olsztyna?

– Olsztyn jest kwintesencją Warmii i Mazur – miastem bardzo przyjaźnie zorganizowanym, ekologicznym i promującym zdrowy styl życia. Tu w sposób idealny krzyżują się dynamizm i nowoczesność z dziedzictwem kulturowym i niezwykłymi walorami przyrodniczymi. Nie mam wątpliwości, że Olsztyn z każdym dniem zmienia się na lepsze, ale to jest proces, który musi trwać. W jego efekcie nasze miasto będzie w kolejnych latach jeszcze lepsze, przyjaźniejsze i piękniejsze.

Rozmawiała Monika Michałowska

Fot. Marcin Kierul

 

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *