Jak pielęgnować cerę po czterdziestce

Jak pielęgnować cerę po czterdziestce?

Opublikowano: 13 października 2017

Nie od razu po 40 urodzinach dotknie cię problem suchej skóry, przebarwień czy pogłębiających się z miesiąca na miesiąc zmarszczek. Jeśli jednak którykolwiek z tych objawów się pojawi, pamiętaj – nie ma brzydkich cer, są tylko zaniedbane i źle pielęgnowane.

Mniej więcej około 45. roku życia zaczyna obniżać się poziom estrogenów. W konsekwencji tego hormonalnego zawirowania stopniowo maleje ilość włókien kolagenu i elastyny, więc skóra w naturalny sposób powoli traci struktury podporowe i wiotczeje. Zmniejsza się wydzielanie łoju, więc staje się gorzej nawilżona, a na suchej skórze zmarszczki są bardziej widoczne. Nawarstwiające się uszkodzenia melanocytów powstające pod wpływem UV dają efekt w postaci widocznych przebarwień. Te naturalnie zachodzące procesy można jednak spowolnić, a niektóre naprawić. Przeczytaj, jak to zrobić.

Przebarwienia najczęściej pojawiają się na twarzy, dekolcie i dłoniach, czyli tych obszarach, które wystawione są na działanie promieni UV.

By zabezpieczyć się przed powstawaniem kolejnych ciemnych plam – systematycznie nakładaj preparaty z wysokimi filtrami, by rozjaśnić plamki położone powierzchniowo – stosuj specjalne kuracje wybielające. W składzie kremów o takim działaniu szukaj peptydów, kwasu kojowego, azelainowego, roślinnej arbutyny, wyciągów z mącznicy lekarskiej, korzenia pietruszki oraz witaminy C. Wszystkie te substancje blokują enzymy odpowiedzialne za produkcję melaniny i działają na skórę rozjaśniająco. Sięgaj też po peelingi do samodzielnej redukcji przebarwień. Zawierają one te same substancje, co kosmetyki w gabinetach dermatologów (np. kwas glikolowy, mlekowy, salicylowy), tyle że w niższych stężeniach. Jednak jeżeli plamy przebarwieniowe położone są głęboko i nie poddają się działaniu kremów, rozważ zabieg specjalistyczny, np. głębokiego złuszczania naskórka. Preparaty wybielające także i po ich przeprowadzeniu będą dobrą kuracją uzupełniającą i zapobiegną powstawaniu nowych plam.

Jeśli masz suchą skórę, narzekasz na ciągnięcie i pieczenie, powinnaś stosować zarówno kremy nawilżające, najlepiej z kwasem hialuronowym, jak i preparaty natłuszczające, które pomagają uszczelnić powierzchniowe warstwy naskórka.

Gdy twoja skóra jest wyjątkowo przesuszona, na noc nałóż preparat o treściwej konsystencji (z wyższym stężeniem substancji lipidowych), który pozostanie na skórze po odparowaniu wody, a przez to jego działanie ochronne będzie dłuższe. Pamiętaj też, że do wysuszenia skóry może przyczyniać się nieodpowiednie oczyszczanie, np. używanie zbyt silnych preparatów myjących (zwykłych mydeł, żeli do ciała, toników z alkoholem w składzie), które uszkadzają naturalny płaszcz lipidowy.

Naskórek wraz wiekiem staje się cieńszy, gruczoły łojowe wydzielają coraz mniej sebum, więc naturalna bariera ochronna słabnie. W efekcie uwidaczniają się zmarszczki – najpierw mimiczne, drobniejsze, zlokalizowane wokół oczu, na czole, potem bruzdy nosowo-wargowe.

Twarz powoli traci dawny owal, skóra sprężystość. Stosowany w tym momencie preparat przeciwzmarszczkowy nie zdziała cudu cofnięcia czasu, ale dobrze nawilży skórę, już przez to wypychając zmarszczki ku górze. Ujednolici także koloryt. Spowoduje, że skóra będzie lepiej się broniła przed szkodliwym działaniem mrozu, słońca, wiatru czy zanieczyszczeń. W większości preparatów przeciwzmarszczkowych znajdziesz podobne składniki, choć w różnych proporcjach i stężeniu. Szukaj więc alg, ceramidów, koenzymu Q10, peptydów, retinolu, witamin C, E, wyciągów roślinnych, wykorzystywanych m.in. w kosmetykach do cery dojrzałej Lirene. Na etykietach droższych czy wysoko specjalistycznych kosmetyków znajdziesz opis opatentowanych kompleksów – są one naukowo opracowanym połączeniem właśnie takich składników.

Gdy zauważasz utratę jędrności, systematycznie stosuj kremy z kwasem hialuronowym, retinolem i peptydami, witaminami E i C, kwasem foliowym (folacyną), prowitaminą B5.

Aplikację wspomóż poprawiającymi mikrokrążenie masażami, a przywrócisz skórze wcześniejszą elastyczność.

Nie zapominaj o skórze ciała. Codziennie stosuj balsamy lub mleczka ujędrniające. Mogą zawierać np. witaminę E, masło shea, oleje roślinne, kofeinę. Mają ujędrniać i uelastyczniać. Dbaj też o skórę dłoni, szyi, biustu, dekoltu.

 

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
kosmetyki do włosów
Czy można stosować w domu takie same profesjonalne kosmetyki...
porady kosmetyczne
Kiedy lato się skończy i przyjdą chłodniejsze dni, warto prz...
Koreańskie kosmetyki
Wśród najnowszych trendów kosmetycznych prym wiodą kosmetyki...
kurze łapki
Pojawiają się około 20. roku życia. Ma je każda osob...
aloes
Dbając o zdrowie i urodę, powinniśmy zwracać uwagę n...