PCO S.A. – 40 lat w służbie wojsku

Opublikowano: 28 sierpnia 2016

Planujemy pokazanie wszystkich naszych sztandarowych wyrobów. Będzie wśród nich zmodernizowana wersja lornetki termowizyjnej NPL-1T „AGAT” – pierwsze tego typu urządzenie polskiej produkcji – o ofercie PCO S.A. na MSPO 2016 mówi jej prezes Ryszard Kardasz

W tym roku PCO świętowało 40-lecie działalności. Jakie miejsce w branży militarnej udało się państwu przez ten czas wypracować? Czy konkurencja nie śpi?

Ryszard Kardasz

Ryszard Kardasz

– PCO S.A. przez 40 lat istnienia zdobyło pozycję czołowego polskiego wytwórcy wyrobów optoelektronicznych. Stało się tak, ponieważ posiadamy własne zaplecze badawczo-rozwojowe i wysoko wykwalifikowaną kadrę. Nasze produkty, wykorzystujące noktowizję, termowizję i technologie laserowe, mogą z powodzeniem konkurować z urządzeniami producentów zagranicznych.

Nasze wyroby są od lat użytkowane w Wojsku Polskim i uzyskują pozytywne oceny.

Opracowujemy nie tylko pojedyncze urządzenia, lecz także całe systemy. Przykładem jest Zaawansowany Indywidualny System Walki TYTAN, czyli wyposażenie dla żołnierza przyszłości. Koordynujemy prace przygotowującego ten projekt konsorcjum. Nasze wyroby optoelektroniczne są w pełni kompatybilne z zastosowanymi w nich systemami uzbrojenia, umundurowaniem i innymi elementami wyposażenia.

Produkowane przez nas urządzenia znajdują także zastosowania w programie modernizacji polskich wojsk pancernych i zmechanizowanych.

Dostarczamy im Zestaw Modyfikacyjny Kamery Termowizyjnej, który pozwala na unowocześnienie systemu kierowania ogniem czołgu PT-91. Jesteśmy członkiem konsorcjum, które zajmuje się modernizują używanych przez polską armię czołgów Leopard2. Nasza optoelektronika znalazła się także w wieży bezzałogowej dla Kołowego Transportera Opancerzonego Rosomak.

Swoje sztandarowe wyroby – m. in. Głowice optoelektroniczne GOD-1 „IRIS” i GOC-1 „NIKE”, kamerę termowizyjną KLW-1 „ASTERIA” – zaprezentowaliście państwo podczas ćwiczeń Anakonda-16. Z jakim odbiorem się one spotkały?

– Nasze wyroby spotkały się z dużym zainteresowaniem, również wśród uczestniczących w ćwiczeniach żołnierzy z zagranicy. Wydarzenia takie jak ćwiczenia Anakonda są okazją do zaprezentowania urządzeń optoelektronicznych w warunkach polowych i pokazania, jak szerokie są ich zastosowania. Chodziło nam o pokazanie, że nasze wyroby mogą służyć zarówno jako wyposażenie indywidualnego żołnierza, jak i pojazdów wojskowych czy systemów obrony przeciwlotniczej. Goście z zagranicy mieli okazję zapoznać się ze sprzętem optoelektronicznym użytkowanym przez Wojsko Polskie, w tym celownikiem termowizyjnym SCT „RUBIN” oraz monokularem noktowizyjnym MU-3M „KOLIBER”, jednym z najlżejszych tego typu urządzeń na rynku.

Przed nami kolejna edycja kieleckiego MSPO. Co tym razem zaprezentują państwo podczas targów?

– Planujemy pokazanie wszystkich naszych sztandarowych wyrobów. Będzie wśród nich zmodernizowana wersja lornetki termowizyjnej NPL-1T „AGAT” – pierwsze tego typu urządzenie polskiej produkcji. Posiada ona wiele innowacyjnych funkcji, umożliwia np. prezentację na ekranie współrzędnych geograficznych i czasu z zewnętrznego odbiornika GPS. Ponadto pokażemy kamerę KLW-1 „ASETERIA”, wykorzystywaną już przez WP, a jednocześnie dostosowywaną przez nas do kolejnych typów pojazdów, takich jak KTO Rosomak. Zaprezentujemy również całą gamę wyrobów indywidualnych dla żołnierza, w tym gogle noktowizyjne PNL-2ADM, które mogą wykorzystywać kierowcy pojazdów.

Rozmawiał Igor Korczyński

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Mirosław Różański
Anakonda-16 odniosła wielki sukces z dwóch względów. Po...