Paszporty Polityki 2016

Opublikowano: 11 stycznia 2017

Już po raz 24. zostały wręczone „Paszporty Polityki” – jedna z najbardziej prestiżowych nagród kulturalnych w Polsce. Nagrody przyznawane są młodym, utalentowanym ludziom, którzy swoją działalnością kształtowali w minionym roku polską kulturę. Uroczysta gala odbyła się 10 stycznia w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie.

Tygodnik „Polityka” przyznał nagrody w siedmiu kategoriach: film, teatr, sztuki wizualne, literatura, muzyka poważna, muzyka popularna i kultura cyfrowa. Ostatnia z wymienionych kategorii jest nowa i obejmuje wszelkie formy kultury, których formą wyjściową jest kod programowania, szczególnie wyróżniając gry wideo na komputer, konsole i inne przenośne urządzenia, a także różnego rodzaju aplikacje. Laureaci konkursu mają bardzo duży wpływ na współczesną kulturę, tworzą nowe kierunki i doskonale reprezentują nasz kraj poza granicami.

W kategorii film „Paszport Polityki” otrzymał Jan Matuszewski za najdojrzalszy artystycznie debiut ostatnich sezonów. Reżyser współpracował przy kreowaniu odtwórców głównych ról w filmie „Ostania Rodzina”. Anna Smolar otrzymała „Paszport Polityki” w kategorii teatr. Reżyserka została doceniona za teatr kameralny i empatyczny, z polotem i humorem podejmujący tematy odsunięte na margines. Dostrzeżono także konsekwencję w poszerzaniu teatralnego pola i umiejętność dialogu z każdym odbiorcą. Natalia Fiedorczuk-Cieślak zdobyła nagrodę w kategorii literatura. Laureatka stworzyła przenikliwy portret współczesnego polskiego rodzicielstwa, używając niezwykle żywego i humorystycznego języka, a wszystko to zawarła w książce „Jak pokochać centra handlowe”.

W kategorii sztuki wizualne laureatem został Daniel Rycharski, nagrodzony za intrygujące połączenie duchowości z aktywizmem, konserwatyzmu z otwartością i prowincjonalizmu z europejskością. Doceniony został za nadanie całkiem nowego sensu terminowi „sztuka wiejska”. Artysta zasłynął po tym, jak wraz z mieszkańcami wsi stworzył na stodołach, szopach, domach i przystankach autobusowych murale, które przedstawiały hybrydalne zwierzęta fantastyczne.

Marzena Diakun to kolejna laureatka nagrodzona w kategorii muzyka poważna. Dyrygentkę uhonorowano za konsekwentny rozwój kariery i osobowości oraz za znakomite poprowadzenie „Zagubionej autostrady” Olgi Neuwirth we Wrocławiu. Wacław Wimpel to laureat w dziedzinie muzyki popularnej – nagrodę przyznano za przełamywanie granic w muzyce, za autorskie łącznie różnych tradycji i szukanie w nich tego, co wspólne i uniwersalne.

W ostatniej, nowej kategorii kultura cyfrowa zwyciężył Michał Staniszewski. „Paszport Polityki” został mu przyznany za udowadnianie, że gry wideo mogą łączyć elementy wszystkich dziedzin sztuki, a także za konsekwencję w badaniu granic cyfrowego medium. Doceniona została gra „Bound”, wydana w 2016 roku, w której dostrzeżono artystyczną dojrzałość i potencjał nowej przestrzeni twórczej – rzeczywistości wirtualnej.

„Polityka” przyznaje również nagrodę specjalną, jaką jest Kreator Kultury dla wybitnych twórców za szczególne osiągnięcia w popularyzacji polskiej kultury. W tym roku otrzymał ją Jan „Ptaszyn” Wróblewski jako dobry duch muzyki jazzowej w Polsce od jej początków aż do dziś – za wyprowadzenie polskiego jazzu w świat i za udział w powstaniu serii nagrań Polish Jazz. Został nagrodzony za całokształt pracy twórczej, za bycie liderem sceny muzycznej, aranżerem, organizatorem, nauczycielem i animatorem. Jan „Ptaszyn” Wróblewski nigdy nie traktował jazzu jako ograniczającej konwencji.

foto:  Teodor Klepczyński, Leszek Zych

 

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Janusz Fic
Zawsze staramy się szukać konsensusu i optymalnych r...
Motorola
Motorola otrzymała prestiżową nagrodę Effie Awards 2...
Marcin Jurzysta
NGO-sy na całym świecie są dobrem publicznym, bo wch...
Zakończyła się 26. edycja programu Przedsiębiorstwo...
Waldemar Piórek
Zadano mi kiedyś pytanie, dlaczego konkurs WIKTORIA...