Operowe Oscary – sukces Polaków

Opublikowano: 13 kwietnia 2018

Traktujemy operę bardzo poważnie, to gatunek, który może zmienić świat – powiedział Mariusz Treliński, dyrektor artystyczny Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, odbierając statuetkę dla najlepszego reżysera w konkursie International Opera Awards. Za najlepszego śpiewaka uznano Piotra Beczałę – znakomitego tenora o międzynarodowej sławie.

 9 kwietnia br. w londyńskim Coliseum Theatre po raz szósty zostały rozdane International Opera Awards, które są jednymi z najważniejszych nagród w świecie opery, odpowiednikami filmowych Oscarów.

Zasady przyznawania statuetek

Uroczyste rozdanie statuetek to najważniejsze wydarzenie każdego sezonu operowego. Twórcą nagrody, która została ufundowana w 2013 roku, byli: Harry Hyman, angielski biznesmen, filantrop i miłośnik muzyki poważnej oraz John Allison – redaktor czasopisma „Opera”. Statuetki przyznawane są w 20 kategoriach, a zwycięzcy są wyłaniani w tajnym głosowaniu, za wyjątkiem nagrody czytelników „Opera Magazine”, która jest rozstrzygana w głosowaniu publicznym. Nagrody przyznane zostają przez międzynarodowe jury, składające się z 28 wybitnych krytyków muzycznych i mecenasów sztuki, a znalezienie się pośród nominowanych to wielki prestiż – dowód na przynależność do czołówki oper tworzących sztukę na najwyższym poziomie.

Mariusz Treliński – działalność

Mariusz Treliński działa w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej od prawie 20 lat. Artysta prezentuje swoje dzieła na wielu kontynentach. Doceniany jest za nowoczesne, śmiałe i unikatowe inscenizacje, jest zapraszany przez najważniejsze teatry operowe: nowojorską Metropolitan Opera, berlińską Staatsoper, brukselską La Monnaie, petersburski Teatr Maryjski, Welsh National Opera w Cardiff, Washington Opera czy Festiwal w Baden-Baden i w Aix-en-Provence. Pod jego artystycznym kierownictwem Teatr Wielki – Opera Narodowa przeszedł niezwykłe zmiany, wchodząc w koprodukcje z najważniejszymi scenami operowymi świata. Treliński wygrał w tej kategorii m.in. z reżyserami związanymi z niemiecką i brytyjską sceną operową, takimi jak David Bösch, David Hermann, Tobias Kratzer, David McVicar i Lydia Steier. Oscar dla polskiego reżysera to wielki sukces Mariusza Trelińskiego. Najbliższa premiera w jego reżyserii to opera „Ognisty anioł” Prokofiewa, do której trwają próby w Operze Narodowej.

Statuetka dla Piotra Beczały

Kolejną statuetkę International Opera Awards dla polskiego artysty w kategorii „najlepszy śpiewak” otrzymał Piotr Beczała. To obecnie najgorętsze nazwisko wśród tenorów lirycznych na świecie. Artysta ceniony przez publiczność i krytyków za piękny głos oraz silne zaangażowanie w kreację postaci jest stałym gościem najważniejszych scen operowych świata: Monachium, Wiednia, Mediolanu, Nowego Jorku. W Operze Narodowej wystąpił w roli księcia Mantui w „Rigoletcie” (1997), sir Edgaro di Ravenswooda w „Łucji z Lammermooru” (2008) czy Vaudemonta w „Jolancie” (2013). W swojej kategorii wygrał m.in. z tak uznanymi śpiewakami, jak Günther Groissböck, Peter Mattei, Eric Owens, Simone Piazzola i Michael Spyres.

Teatr Wielki był też nominowany w kategorii „edukacja i popularyzacja opery”. W ubiegłym roku Teatr Wielki otrzymał tę prestiżową nagrodę w kategorii „dzieło odkryte na nowo” – wyróżniono wówczas „Goplanę” Władysława Żeleńskiego w reżyserii Janusza Wiśniewskiego.

_____________________
Zdj. materiały prasowe

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Jan Sabiniarz
16 marca 2024 r. w hotelu Aubrecht w Koprzywnicy mia...
Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena
17 marca  br. rozpoczął się 28. Wie...
Jerzy Hoffman
17 marca w reprezentacyjnych salach MCC Mazurkas w r...
Ciocia Tunia
Dawanie radości dzieciom oraz ich wdzięczność za to...
Festiwal Ludwiga van Beethovena
„Beethoven i filozofowie” – to motto 28. edycji Wiel...