olejowanie włosów

Olejowanie włosów krok po kroku. Jesteś początkujący? Dasz radę!

Opublikowano: 3 stycznia 2018

Czy każdy olejek do włosów działa tak samo? Jak najlepiej nakładać olej? Co to jest porowatość włosów i co ma wspólnego z olejowaniem? Poznajcie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w krótkim poradniku o tym, jak zacząć stosować olejki na włosy.

Pielęgnacja włosów przysparza największych trudności wtedy, kiedy nie do końca wiemy, w jaki sposób się za nią zabrać. To samo dotyczy olejowania włosów. Na początek trzeba zebrać podstawowe informacje na temat rodzajów olejków i metod, a dopiero potem można przejść do działania. Najlepsze efekty daje świadoma pielęgnacja. Jak zacząć olejowanie włosów?

Określenie typu włosów

Najważniejsze jest określenie, jaki mamy rodzaj włosów. Mogą być niskoporowate (o zamkniętych łuskach), średnioporowate (normalne) lub wysokoporowate (najbardziej zniszczone). Jak określić porowatość włosów? Można zrobić sobie test, odpowiadając na kilka prostych pytań o aktualną kondycję włosów i pielęgnacyjne nawyki. Można obserwować, jak zachowują się włosy utopione w wodzie lub posmarowane olejem kokosowym. Można też po prostu wybrać się do trychologa.

Dopasowanie olejku

Również olejki do włosów są różne i odmiennie działają na włosy o innej budowie. Najprościej dzieli się je na masła (zazwyczaj mają zdecydowanie więcej kwasów nasyconych) oraz płynne olejki. Te pierwsze są odpowiednie do włosów o niskiej porowatości. Te drugie do włosów średnioporowatych, jeśli mają przewagę kwasów omega-7 i omega-9, albo do włosów bardzo zniszczonych, jeśli zawierają dużo więcej kwasów omega-3 i omega-6.

Mówiąc prościej, najlepsze olejki do włosów:

– niskoporowatych to kokosowy, mango, kakaowy, palmowy;
– średnioporowatych to olej jojoba, marakuja, migdałowy, słonecznikowy;
– wysokoporowatych to arganowy, bawełniany, wiesiołkowy, winogronowy.

Wybór metody olejowania

Trzecia ważna rzecz to odpowiednia metoda olejowania włosów. Inna będzie odpowiednia dla włosów cienkich, a inna dla zniszczonych. Wyjściowo dzieli się je na olejowania na sucho i na mokro, czyli aplikowanie oleju na suche lub wilgotne włosy. Obie metody można stosować dwojako – przed lub po myciu włosów. Jeśli olejek dodatkowo podgrzejemy, olejowanie włosów będzie efektywniejsze. Metody można rozróżniać także pod względem czasu trzymania oleju na włosach (np. olejowanie włosów na noc), używanych jednocześnie kosmetyków (np. olejowanie na odżywkę) lub partii, na którą nakładany jest olej (np. olejowanie końcówek lub olejowanie skalpu).

Zaplanowanie harmonogramu

Na koniec istotną rzeczą jest zaplanowanie tego, jak często będziemy olejować włosy. Im bardziej są zniszczone, tym więcej olejków wchłaniaj i potrzebują. Częstotliwość olejowania warto dopasować do czasu, jakim dysponujemy oraz kondycji włosów. Warto znaleźć optymalne rozwiązanie np. codzienne zabezpieczanie olejkiem końcówek + całonocne olejowanie włosów i skalpu co weekend. Najważniejsza jest systematyczność.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Zmarszczki
Zmarszczka to zagłębienie w skórze, powstające pod w...
radiofrekwencja mikroigłowa
Nazywana nieoperacyjnym liftingiem, polecana jako zabieg, kt...
Agata Farfan-Trojanowska
Na czym polega dobowy cykl regeneracji skóry twarzy:...
bronzer do twarzy
Jeśli chcesz nadać swojej twarzy ekstra blasku i wymodelować...
Kosmetyki dla mężczyzn
Skład kosmetyków do ciała dla mężczyzn jest specjalnie dobie...