Wojciech Kaczkowski

Odlewnia Staliwa Łabędy gotowa na nowe wyzwania

Opublikowano: 13 września 2016

Odlewnia Staliwa Łabędy jest gotowa na podjęcie działań w zakresie tworzenia nowoczesnego przemysłu zbrojeniowego – zapewnia Wojciech Kaczkowski, prezes zarządu Odlewni Staliwa „Łabędy”

Od ponad 50 lat zajmujecie się państwo produkcją odlewów staliwnych. Gdzie umiejscowiłby pan zarządzaną przez siebie firmę na odlewniczej mapie Europy?

– Istotnie historia Odlewni Staliwa Łabędy sięga półwiecza. Początkowo zakład usytuowany był w hali Huty Łabędy, by na początku lat 70. przenieść się do nowej hali Zakładów Mechanicznych „Bumar”. Od początku firma silnie powiązana była z przemysłem zbrojeniowym, produkując odlewy do wyrobów na potrzeby armii. Przekształcenia w Bumarze zaowocowały w marcu 2002 r. wyodrębnieniem się spółki Odlewnia Staliwa Łabędy. Od 2014 r. jesteśmy częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Wyposażenie techniczne oraz wysokie kwalifikacje załogi pozwalają nam na wytwarzanie skomplikowanych odlewów staliwnych oraz żeliwnych o masie do 30 ton. Daje to nam możliwość skutecznego konkurowania na rynkach zagranicznych. W Polsce udział odlewów staliwnych w całkowitej produkcji odlewów jest niewielki. Wynosi zaledwie 5 proc., natomiast w krajach Unii Europejskiej to już średnio 10 proc. Dlatego to właśnie rynki zagraniczne będą w najbliższej przyszłości miały kluczowe znaczenie dla rozwoju naszej firmy.

Swoje usługi kierujecie państwo do wielu branż, w tym do wojskowej. Jakie widzicie państwo perspektywy współpracy z będącymi jej częścią firmami?

– Nasza firma od lat kojarzona jest z produkcją o przeznaczeniu specjalnym, jednak ostatnie lata to rosnący udział produkcji cywilnej. Produkowane odlewy stosowane są w przemyśle energetycznym, zarówno w energetyce konwencjonalnej, jądrowej, jak i odnawialnej, a także w przemyśle hutniczym, cementowym, wydobywczym, maszynowym, stoczniowym oraz w produkcji specjalnej, czyli wszędzie tam, gdzie klient oczekuje wysokiej jakości ciężkich odlewów.

Nasze odlewy znalazły zastosowanie m.in. w napędach okrętów typu Mistral oraz w jednym z największych promów pasażerskich Queen Mary II. Odlewnia Staliwa jest częścią PGZ, dzięki czemu współpraca z innymi spółkami grupy może być realizowana na wielu płaszczyznach: korzystamy z organizowanych przez PGZ szkoleń, spotkań technicznych i działań promocyjnych, jednocześnie kooperujemy z firmami z grupy w zakresie wzajemnego świadczenia usług, np. obróbek mechanicznych.

Co pana zdaniem przyniesie Odlewni Staliwa Łabędy najbliższa przyszłość?

– Rozumiejąc nowe wyzwania związane z restrukturyzacją polskiego przemysłu obronnego, Odlewnia Staliwa Łabędy jest gotowa na podjęcie działań w zakresie tworzenia nowoczesnego przemysłu zbrojeniowego. Współpracujemy z wiodącymi ośrodkami naukowymi i badawczymi, w tym z Politechniką Śląską, Politechniką Warszawską, Akademią Górniczo-Hutniczą oraz instytutami branżowymi. Prowadzone są projekty związane z wytwarzaniem i wdrażaniem innowacyjnych materiałów i technologii, co moim zdaniem stanowić będzie klucz do sukcesu w najbliższej przyszłości.

Rozmawiała Kornelia Jankowska

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Sławomir Kułakowski
Bez silnego przemysłu obronnego Polska nigdy nie będ...
Marcin Bruske
Chociaż może się wydawać, że czasami trudno połączyć...
Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego
Przygotowania do Międzynarodowego Salonu Przemysłu O...
MSPO Kielce
Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Targach Kielce to...
Powstanie CPSS to przede wszystkim szansa na dokonanie skoku...
Nowe artykuły
Dzięki zaawansowanym technologiom, takim jak wzmacniacze kla...
Koszula damska to z pewnością must have w szafie każdej kobi...
Każda elegancka kobieta powinna posiadać w swojej szafie prz...