Menu
 • Menu
  Najpopularniejsze imię dla dziewczynki

  Najpopularniejsze imię dla dziewczynki

  Zuzanna i Julia – te imiona Polacy najczęściej nadawali swoim córkom w 2016 roku – wynika z raportu przygotowanego przez Ministerstwo Cyfryzacji. Na kolejnych miejscach znalazły się Lena, Maja, Hanna, Zofia i Amelia. Oczywiście zdarzają się też egzotyczne imiona, ale coraz rzadziej, np. od 2016 roku dwie dziewczynki noszą imię Bibiana, a sześć – Anatola. 

  Wybierając imię dla dziecka, rodzice często kierują się trendami. Nazywają swoje pociechy imionami popularnych bohaterów seriali, czy prezentującymi się aktualnie na „ściankach” celebrytami. Czasami nie zastanawiają się, czy imię będzie korespondowało z nazwiskiem i nie ośmieszało dziecka. Przykład: Mariah Kowalska, Shakira Nowak – to połączenia brzmiące nienaturalnie.

  Stawiamy na tradycję

  8837 razy nadano dziewczynkom urodzonym w 2016 roku imiona Zuzanna, tyle samo otrzymało imię Julia.

  Zuzanna, to imię wywodzące się z języka hebrajskiego, oznacza lilia. W Polsce pojawiło się w XIII wieku. W rankingu popularności, imię to utrzymuje się bardzo wysoko od 2009 roku, wówczas zajmowało trzecie miejsce. Mówi się, że kobieta nosząca imię Zuzanna jest pewna siebie, ale też wrażliwa, dokładna i pilna. Według charakterystyki imion, sprawdza się na stanowisku urzędniczki, pielęgniarki lub rzemieślniczki.

  Natomiast imię Julia jest pochodzenia rzymskiego. Oznacza piękny kwiat. W Polsce jest używane od XVIII wieku, pochodzi od męskiego imienia Juliusz. Od 2001 roku Julka jest najczęściej nadawanym imieniem dziewczynkom w Polsce. Według charakterystyki imion, Julia jest delikatna, nieśmiała i marzycielska. Ma poczucie estetyki. Jest lojalną partnerką, ale nie zakochuje się szybko. Marzy o księciu z bajki.

  Topowe imiona i passé nazwy

  W pierwszej dziesiątce imion nadawanych dziewczynkom znalazły się także: Maja, Hanna, Zofia, Amelia, Alicja, Aleksandra, Natalia. Wprawdzie jeszcze nie ma danych za 2017 rok, ale szacuje się, że jednym z popularniejszych imion będzie Klara, a to oczywiście za sprawą córki Anny i Roberta Lewandowskich. Klara pochodzi z łacińskiego i oznacza jaśniejący.

  Do przeszłości należy nazywanie dziewczynek imionami popularnymi w latach 90. Anna, Aneta, Katarzyna, Magdalena są już passé. Najrzadziej nadawanymi imionami są: Bożena, Elżbieta, Janina, Ludwika i Krystyna.

   

   

  Udostępnij

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *