soczewki kontaktowe

Kto może pozwolić sobie na soczewki kontaktowe

Opublikowano: 2 grudnia 2016

Soczewki kontaktowe są metodą korygowania wad wzroku, takich jak: krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm i prezbiopia. Miesięczne lub jednodniowe – są szczególnie użyteczne dla osób prowadzących aktywny tryb życia.

Ile kosztują soczewki kontaktowe i badanie wzroku

Za opakowanie 30 sztuk jednodniowych soczewek kontaktowych zapłaci się około 60-120 złotych, co daje średni orientacyjny dzienny koszt 4-6 złotych. W przypadku miesięcznych soczewek wydatek zmniejsza się do około 1-2 złotych na dzień. Trzeba do niego jednak doliczyć koszty płynu do soczewek, czyli mniej więcej 15-25 złotych. Ile kosztuje badanie wzroku można sprawdzić np. na stronie internetowej konkretnego salonu okulistycznego. Zazwyczaj jest to koszt około 100 złotych.

Jak dobrać soczewki kontaktowe

Dobór soczewek oraz nauka ich zakładania i pielęgnacji zazwyczaj wliczona jest w cenę badania okulistycznego. Na jego podstawie okulista dobiera odpowiedni ich rodzaj.

Kto może nosić soczewki kontaktowe

Soczewki kontaktowe mogą używać krótkowidze, dalekowidze, astygmatycy oraz osoby z prezbiopią. O tym, kto może nosić soczewki zawsze decyduje lekarz i jeśli stwierdzi, że nie ma przeciwwskazań, może je nosić zarówno przedszkolak jak i osoba starsza. Są one szczególnie wygodne dla osób:

  • uprawiających sport – nie zsuwają się jak okulary,
  • podróżujących – szczególnie w momentach, gdy jest gorąco lub zimno, bo nie parują,
  • lubiących imprezować – są praktyczne, a soczewki kolorowe dodatkowo zmieniają kolor oczu.

Przeciwwskazania do noszenia soczewek

Soczewki kontaktowe, odpowiednio używane i pielęgnowane, są bezpieczne dla ludzkiego oka. Istnieje jednak kilka przeciwwskazań, które wykluczają noszenie ich, są nimi:

  • zespół suchego oka – polegający na niedostatecznym wydzielaniu łez, gdzie soczewka będzie podrażniać wyschnięte oko,
  • cukrzyca – zwiększa podatność organizmu na wszelkiego rodzaju infekcje,
  • ciąża – zaburzenia hormonalne mogą powodować przesuszanie się oczu

Soczewki nie są też wskazane osobom pracującym w klimatyzowanych pomieszczeniach oraz miejscach, gdzie zalecane jest stosowanie okularów ochronnych, np. na budowie. Pyły unoszące się w powietrzu mogą osadzić się na soczewce i podrażnić oko. Alergia nie jest przeciwwskazaniem, jednak warto pamiętać, że alergeny, które dotrą do powierzchni soczewek mogą wywołać nieprzyjemne reakcje alergiczne.

Soczewki kontaktowe dla dalekowidza i krótkowidza

Osobom z dalekowzrocznością i krótkowzrocznością zaleca się jednodniowe szkła kontaktowe, w szczególności soczewki sferyczne. Są jednoogniskowe i korygują tego typu wady.

Soczewki kontaktowe a astygmatyzm i prezbiopia

Dla astygmatyków zaleca się soczewki toryczne, korygujące tą wadę wzroku. Astygmatyzm to jedna z najczęstszych wad wzroku, polegająca na rozmywaniu się obrazu i widzenia jak „przez mgłę”. Soczewki progresywne, inaczej multifokalne szkła kontaktowe, zalecane są osobom z prezbiopią. Jest to wada wzroku uniemożliwiająca odczytywanie tekstów lub oglądanie przedmiotów z bliska. Prezbiopia występuje najczęściej po 40. roku życia.

Okulary czy soczewki

Wybór okularów czy soczewek kontaktowych (jeśli nie ma przeciwwskazań do ich stosowania) to kwestia indywidualna. Niemniej jednak są wygodniejszym rozwiązaniem np. osób aktywnych fizycznie. Soczewki nie obciążają nosa, nie parują, nie zsuwają się, nie ograniczają pola widzenia, a noszenie ich nie niesie za sobą ryzyka pokaleczenia się, np. na skutek uderzenia.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
antykoncepcja hormonalna
W ostatnich dekadach antykoncepcja hormonalna stała się jedn...
kuchna zero waste
W obecnych czasach, gdy półki sklepowe uginają się pod cięża...
depresja
Nawet 30% młodych ludzi myślało poważnie o próbie sa...
test oddechowy
SIBO (Small Intestinal Bacterial Overgrowth), czyli zespół r...
Psycholog Online
W dzisiejszym zglobalizowany...