moda na sukces

Serialowe tasiemce, które nigdy się nie kończą

Opublikowano: 23 listopada 2016

To, jak długo trwa emisja serialu na konkretnym kanale zależy nie tylko od jego formy i długości fabuły, ale także od oglądalności. Forma ma na to wpływ, ponieważ jeśli serial z założenia jest opowieścią o historii pewnej rodziny, to nie ma ustalonego zakończenia, płynnie przechodzimy z pokolenia na pokolenia i saga trwa bez końca.

Moda na sukces – Serialowy tasiemiec

Ważna jest jednak oglądalność. Jeśli się utrzymuje, to nawet seriale, które w założeniu mają kilka sezonów, przekształcają się w tasiemce. Wszyscy znamy takie seriale: sagi, seriale obyczajowe czy historyczne. Niektóre ogląda już trzecie pokolenie, a końca nie widać. Pierwszym tytułem, który przychodzi do głowy jest „Moda na sukces”. Krótkie odcinki i wszystkim znana fabuła dotycząca życia na szczycie… Serial jest dziś wzorcem kiczu, a jednak utrzymuje swoją oglądalność i ma wiernych widzów, którzy niekoniecznie traktują go jako żart, choć serial jest w powszechnym obiegu obiektem licznych kpin.

„Moda na sukces” to typowa opera mydlana, najpopularniejsza wersja lekkiego w odbiorze serialu. Zadebiutowała na ekranach w drugiej połowie lat osiemdziesiątych, liczy 30 serii i była emitowana w niemal stu krajach. Z tego powodu jest rekordzistą i doczekała się wpisu do „Księgi rekordów Guinnessa”.

W Polsce to właśnie do tego serialu należy rekord długości emisji. Oglądaliśmy „Modę na sukces” na publicznym kanale między 1994 rokiem, a rokiem 2014. Wbrew pozorom jednak najdłużej emitowanym serialem wszech czasów na świecie nie jest „Moda na sukces”, a inna opera mydlana: „Guiding Light”. To serial pierwotnie radiowy, a od 1952 roku telewizyjny.

Jego emisja zakończyła się dopiero w 2009 roku.

Serial opowiada o fikcyjnym miasteczku i historii kilku rodzin. W latach pięćdziesiątych był to najpowszechniej oglądany serial, jednak wraz z każdą dekadą jego popularność spadała, by w końcu, w 2008 roku, odejść jako serial już prawie nikomu nie znany. Podobnie jednak jak „Mada na sukces”, także „Guiding Light” widnieje na kartach „Księgi rekordów Giunnessa”. Po zdjęciu z anteny tego serialu jeszcze przez dwa lata emitowany był serial „As the Word Turns”. Serial ten zajął miejsce najdłuższej telenoweli, pokazywanej od 1956 roku, która jest kontynuowana.

Jak się okazało – tytułem tym nie cieszył się długo, bo zszedł z ekranów w 2010 roku. Serial jednak przez 20 lat był w czołówce oglądalności oper mydlanych.

W Polsce natomiast najdłuższym serialem, który – jak można domniemywać – nigdy się nie skończy – jest „Klan”. Ostatnio wprawdzie Internet i prasę plotkarską obiegła informacja, że „Klan” zejdzie z emisji, ale tak się nie stało. Wiemy już, że dojdzie do produkcji dwudziestej już serii.

„Klan” miał premierę w 1997 roku i nie ma przerw w emisji, nie licząc okresu wakacji i świąt. Jest typową sagą i opowiada o perypetiach polskiej rodziny w kolejnych już pokoleniach, a każdy odcinek opowiada o jednym dniu z ich życia. Tak jak i w innych serialach tego typu, jest to wzorcowa „obyczajówka” opowiadająca o zwykłych sprawach dnia codziennego: perypetiach rodzinnych, kłopotach miłosnych, zagadnieniach społecznych i tych związanych z pracą zawodową bohaterów.

Za cenne wskazówki dziękujemy portalowi Świat-Seriali.pl

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Nowe artykuły
Koszula damska to z pewnością must have w szafie każdej kobi...
Każda elegancka kobieta powinna posiadać w swojej szafie prz...
W obliczu coraz częstszych problemów finansowych coraz więce...