materace na odleżyny

Zasady działania materacy rehabilitacyjnych i na odleżyny

Opublikowano: 16 lutego 2020

Materace na odleżyny lub ortopedyczne, zapobiegają dolegliwościom kręgosłupa w czasie snu lub je łagodzą. Pozwalają one ułożyć ciało w anatomicznej pozycji przy zachowaniu naturalnych krzywizn ciała. Materace zmiennociśnieniowe wyposażone w pompkę powietrza, zapobiegają powstawaniu odleżyn. Zmiany skórne pojawiają się najczęściej na skutek długotrwałego leżenia w jednej pozycji, np. u osób przewlekle chorych lub w śpiączce.

Dla kogo przeznaczone są materace na odleżyny?

Lecznicze materace przeciwodleżynowe przeznaczone są dla osób, które na skutek wypadku lub choroby poruszają się w sposób ograniczony, np. na wózku inwalidzkim lub są całkowicie unieruchomione i leżą w łóżku. Nie mogą one zmieniać pozycji w czasie leżenia, dlatego też ich ciało narażone jest na długotrwały ucisk tkanek miękkich i zahamowanie prawidłowego przebiegu krwi, co w efekcie prowadzi do martwicy oraz wystąpienia odleżyn. Zmiany skórne wywołane martwicą występują najczęściej w miejscach na ciele, które stykają się z podłożem, np. plecy, pośladki, biodra oraz pięty.

Osoba chora, unieruchomiona w łóżku, bez odpowiedniego materaca skazana jest na odleżyny. Zdrowy człowiek podczas snu kilkakrotnie zmienia pozycję ułożenia ciała. Aby osobie stale leżącej zapewnić podobne warunki, stworzono specjalne materace rehabilitacyjne z systemem ciśnieniowym. Najczęściej spotykane modele materaców z pompą to bąbelkowe i rurkowe. Obu modeli używa się w zależności od zaawansowania zmian skórnych na ciele. Materace bąbelkowe stosuje się, gdy odleżyny jeszcze nie występują bądź dopiero od niedawna się pojawiły. Na zaawansowane stadium odleżyn przeznaczone są modele o konstrukcji rurkowej.

Jak działa materac na odleżyny

Lecznicze materace wykonane są z elastycznego i miękkiego tworzywa termoplastycznego, np. PCV oraz komór do których wtłaczane jest powietrze za pomocą specjalnej pompy. Jej praca powoduje regularne zmiany ciśnienia w środku materaca. Poprzez wentylację, zmienia się siła ucisku na skórę i poszczególne obszary ciała nie stykają się z podłożem, przez co nie są uciskane.

Materace rehabilitacyjne na kręgosłup

Materace ortopedyczne przeznaczone są dla osób z wadami kręgosłupa, np. skoliozą, lub jego uszkodzeniami, np. dyskopatią oraz skarżących się na ból pleców. Odciążają one kręgosłup, poprawiają ukrwienie, a przez to regenerację organizmu. Rehabilitacyjne materace różnią się od siebie elastycznością i sferami twardości (im jest ich więcej, tym zapewnia się lepsze wsparcie dla kręgosłupa).

Najczęściej wybierane modele na problemy z kręgosłupem to: materace z pianki termoelastycznej, kieszonkowe i lateksowe. Pianka termoelatyczna łatwo dopasowuje się do kształtu ciała i rozluźnia mięśnie, dlatego polecana jest osobom z bólami, które szczególnie nasilają się w czasie chodzenia. Na problemy z wypadającym dyskiem lepiej sprawdzają się materace lateksowe i kieszonkowe, które są sztywniejsze i dają solidne podparcie kręgosłupowi, jednocześnie delikatnie dopasowują się do naturalnej krzywizny ciała.

Tagi: ,

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
antykoncepcja hormonalna
W ostatnich dekadach antykoncepcja hormonalna stała się jedn...
kuchna zero waste
W obecnych czasach, gdy półki sklepowe uginają się pod cięża...
depresja
Nawet 30% młodych ludzi myślało poważnie o próbie sa...
test oddechowy
SIBO (Small Intestinal Bacterial Overgrowth), czyli zespół r...
Psycholog Online
W dzisiejszym zglobalizowany...